Uzaktan kumandalı sallanan beşik için bazı devrelere ve yardıma ihtiyacım var

Step motorla yapılabilecek bir şey göremiyorum derken anlamadım. Step motor bu şekilde çalışmaz mı demek istediniz.

Bir yazıcıdan çıkan step motorun torku bir kere yeterli değildir. Ona bir redüktör gerekecek. Bir de step motor sürücüsü lazım. Ciddi bir maliyet sözkonusu. Bir de step motorlar gürültülüdür, vızır vızır kafa şişirir.

Yeni bir 12v 1A ve 60rpm li redaktörlü motor aldım. Birde 2 kanallı uzaktan kumanda aldım. Zaman ayarlayıcı bulamadım koca karaköyde 2 handa da. O yüzden zamanlayiciyi aliexpressten söyleyecem. Zamanlayıcının görevi tetiklemeyi aldıktan sonra mesela ben 15dk ya ayarladım diyelim, 15dk sonra motor beslemesini kesicek. Böylelikle uzaktan kumanda kanalından birini zaman ayarlı ya, diğerini sınırsız beslemeye ayarlicam. Zaman ayarı için aliexpresstw bulduğum şu devre işimi görür mü;

6-30 V Röle Modülü Anahtarı Tetik Gecikme Süresi Devre Zamanlayıcı Döngüsü Ayarlanabilir
http://s.aliexpress.com/U3UJj2iA

Verdiğiniz bilgi doğrultusunda hemen siparişi vermeyi düşünüyorum.

Birde sonradan ses sensörüde ekleyebilirim. Aman öncelik zamanlayıcı

Zaman rölesi en az 6 Amper olsaydı daha iyi olurdu, 5 Amper biraz marjinal. Ama o da iş görür bence, neticede röle kontakları biraz daha hızlı aşınır. O zamana kadar da çocuk büyür zaten beşiklik bir durum kalmaz :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki bu motor gürültüsü bebeği rahatsız etmez mi?
Aynen malesef çok ses çıkarttı. Aslında heralde gücü tam yetmedi ve zorlanınca daga yüksek ses çıkarttı. Aldığım yerde hiç sesini duymamıştım. Meger demek ki sesli bir ortammış dükkan çocuk odasına göre. Artık gidip değiştiricem. Ses yapmaz mı dediniz, bir öneriniz var mı motor konusunda.

Bebişle ilgilenin. Motoru boş verin.
Gece yatarken mi ilgileniyim. İlgiyle ne alakası var? Cevabı mantık çerçevesinde verirsen iyi olur

Bir yazıcıdan çıkan step motorun torku bir kere yeterli değildir. Ona bir redüktör gerekecek. Bir de step motor sürücüsü lazım. Ciddi bir maliyet sözkonusu. Bir de step motorlar gürültülüdür, vızır vızır kafa şişirir.

Zaman rölesi en az 6 Amper olsaydı daha iyi olurdu, 5 Amper biraz marjinal. Ama o da iş görür bence, neticede röle kontakları biraz daha hızlı aşınır. O zamana kadar da çocuk büyür zaten beşiklik bir durum kalmaz :D

Zaten 1,5 yaşında ama tam diş zamanı, sürekli uyanıyor ve sabaha kadar canın çıkıyor. (Mesela şuan bu cevabı 1 saattir bebeği sallarken yaziyorum :) Sallamayan beşiğini bir aparatla sallanır hale getirdim o bile inanılmaz işimizi gördü ve görüyor da. Birde otomatik sallamayı ayarlarsak mükemmel olacak. 6 amper olsaydı bari dermişsiniz. Normalde şuanki motor bile 1amper ile çalışıyor, max. 5 amperlik zamanlayıcı sıkıntı mı çıkartır

Rezonans frekansınıda hesap etmek gerekiyor.
Cihaz önce frekansı ayarlıyor sonra çalışıyor.
Fakat tek beğenmediğim. Allah korusun motor ısıdan dolayı veya arızadan dolayı yanarsa beşiği yakabilir yangına sebep olabilir.

Bebişle ilgilenin. Motoru boş verin.

Hayat şartları maalesef her zaman ilgilendirmiyor. Benimki 4 yaşına geldi gece 12 den önce mümkün değil uyumuyor sürekli oyun istiyor. Dün anne oldum, kızım babam oldu hanım teyzemiz sonra komşumuz oldu, bi ara ben prens olmuştum sonrasını hatırlamıyorum uyuyakalmışım:) sallanan beşik cep telefonlarından ve tv den çok çok daha masum ve makul. Oyun illaki ama herşeyin bi vakti var

Son düzenleme:
Beşiğe 2 3 kiloluk bir demir vidalanır (kalın yüzeyi geniş saç olabilir).

Başka aynı büyüklükte demirin üzerine bobin sarılıp sabit bir yere monte edilir.

Tabi mcu'lu devre de lazım rezonansı hesaplamak için.

El ile bir kez ittirdimi demir bobine yaklaştığı zaman devre bobine elektrik verir
daha sonra keser ve bu şekilde rezoanans sağlanırsa sonsuza kadar sallanma sağlanabilir
hemde sıfır sessiz.

Zaten 1,5 yaşında ama tam diş zamanı, sürekli uyanıyor ve sabaha kadar canın çıkıyor. (Mesela şuan bu cevabı 1 saattir bebeği sallarken yaziyorum :)

Sizi çok iyi anlıyorum aynı şeyleri biz de yaşadik :)

6 amper olsaydı bari dermişsiniz. Normalde şuanki motor bile 1amper ile çalışıyor, max. 5 amperlik zamanlayıcı sıkıntı mı çıkartır

Motorların kalkış akımı anma akım değerinden kat kat fazla oluyor. Bu motordan motora değişmekle beraber 6 katı fazla akım olan bir röle kullanırsanız, bir sorun yaşamazsınız. Ama kullanmasanız da çok kritik değil. Neticede olabilecek en olumsuz durum ya kontaklar yapışır, yada kontaklar kapanmaz. Çocuk için bir risk yok.

Beşiğe 2 3 kiloluk bir demir vidalanır (kalın yüzeyi geniş saç olabilir).

Başka aynı büyüklükte demirin üzerine bobin sarılıp sabit bir yere monte edilir.

Tabi mcu'lu devre de lazım rezonansı hesaplamak için.

El ile bir kez ittirdimi demir bobine yaklaştığı zaman devre bobine elektrik verir
daha sonra keser ve bu şekilde rezoanans sağlanırsa sonsuza kadar sallanma sağlanabilir
hemde sıfır sessiz.

Benim için ütopya olur heralde bu :) sürekli sallanması da onu iyice sadece sallandirmaya alıştırır. Bide tabi her ağladığında koşarak odaya gitmek var. En güzeli RF sistem uzaktan kontrol

Motorların kalkış akımı anma akım değerinden kat kat fazla oluyor. Bu motordan motora değişmekle beraber 6 katı fazla akım olan bir röle kullanırsanız, bir sorun yaşamazsınız. Ama kullanmasanız da çok kritik değil. Neticede olabilecek en olumsuz durum ya kontaklar yapışır, yada kontaklar kapanmaz. Çocuk için bir risk yok.

Ya bu elektronik devrelerin çok iyi bilmediğim için anca bulabildiklerime ve ekonomik olanlara yöneliyorum. Bakalım yarın motoru değiştirip biraz daha torku yüksek bir motor alıyım. Hem çok zorlanıp çok ses çıkartmasın, hemde işimizi görsün.

1. Motoru değiştirdim ve gene 12 volt torku daha yüksek bir motor aldım.

1.sorum; uzaktan kumanda devresi ile birlikte motoru tek adaptörden beslesem olur mu?

2.sorum; motorun üzerinde kaç amper çektiği yazmıyor. Voltmetremde yok. Aldığım yer 500amper yeter dedi. Ama bu motor beşik sallicak ve zorlanicak. Yük bindikçe daha çok ampere ihtiyaç duymucak mı. Bir sitede motorun modeline baktığımda 750amper boşta harcadığını ve yükte 5A çektiği yazıyor. Amper yüksek olunca adaptörden sıkıntı yok ama düşük oldugunda sıkıntı.

Modele baktığımda site bu;
    http://www.robotpark.com.tr/12V-60-Rpm-L-Reduktorlu-DC-Cam-Kaldirma-Motoru-KKYR-361-Sag

Sizce amper olayını nasıl çözerim. Kaçamperlik adaptörle beslemeliyim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri