ups ile şebekeyi yanı anda çalıştırmak

saltukakar

Üye
sayın meslekdaşlarım bir bilgisayarın prizine aynı anda 2 faz vericem biri Şebeke diğeri ups beslemesi olucak normalde bilgisayar elektriği ups üzerinden alıyor ama ben ups te arıza olsa pc kapanmada şebekeden beslensin istiyorum sorununum şu şebeke ile ups giriş uçlarına diot gibi ters yöne iletim yapmıyan nasıl bir parça ilave etmeliyimki elektirk kesilince diğer uca geri besleme yapmasın bu konuda fikirlerini bekliyorum

Arkadaşım söylediğin şey mümkün değil ama, kaliteli bir UPS kolay kolay arıza yapmaz en fazla zamanla akülerinin kapasiteleri düşer. Onun da senin sorduğun soruyla bir alakası yok..
Eğer UPS'i uygun şekilde konumlandırmışsan(bağlantıları ısı sirkülasyonu gibi) Ancak şebekeden gelecek ciddi dalgalanmada falan bozulabilir ki; Bu durumda eğer PC doğruda şebekeye bağlıysa onunda bozulma ihtimali yüksektir...

ups seri bağlı şebekeyle ama ben palalel bağlamak istiyorum ama geri dönüşü engelicek parça lazım diod gibi evde kullanılan pc lerin hepsinde ups yok herkes fişe takıp kullanıyor

Arkadaşım elbette herkes UPS kullanmıyor. Ama kullanıyorsan seri kullanacaksın paralel kullanmak gibi bir şansın yok...
Yalnız belki şu işine yarayabilir. UPS'ler Online ve Ofline olmak üzere iki çeşittir;
Online: Şebekede elektrik kesintisi olsun yada olmasın PC'yi sürekli UPS(Akü) üzerinden besler.. (Kaliteli olan budur. Şebekedeki dalgalanmaların falan PC'ye ulaşması söz konusu değildir. ve diğerine göre oldukça pahalıdır. Ama senin işini görmez)
Ofline: Şebekede elektrik varken şebekeden aldığı(girişteki) enerjiyi doğrudan çıkışa aktarırken bir yandanda akülerini şarj ederek hazırda bekletir. Elektrik kesildiği anda aküleri devreye sokarak devamlılığı sağlar...

Burada ikincisi (ofline olan) hem daha ucuzdur hemde senin düşündüğün mantığa uygundur... Eğer UPS girişi çıkışa aktarmayı sağlayacak kadar sağlamsa diğer aksamı arızalansa bile PC kapanmaz(Tabiki şebekede elektrik varken)

benim yapmak istedğim şu diodlar ters yöne iletim yapmıyorlar yani akım ileri yönde ters yöne akım geçirmiyor aynı diod mantığına dayanarak öyle bişey yapabilrimyim mesala ups nin faz çıkısı R fazı diyelim şebekedende R fazını bağlıcaz ama birbirlerine geri dönüş yaptırmıcak devre

Arkadaşım.. senin derdin bir soruna çözüm bulmakmı..? yoksa mucitlik yapmakmı..?
Yok öyle hemen uçmak önce yürümeyi öğrenmeliyiz...
Sen önce AC nedir..?, DC nedir..?, Diyot nerelerde ne işe yarar...? bunları bir öğren soruyun cevabını kendiliğinden öğreneceksin...

arkadasım sen soruyu anlamadın anlamıs biri gibi konusmuyorsun ben böyle birşey yapmak içni gereken parçaları soruyorum sense böyle birşeyin yapılmaması için ne gerekiyorsa söylüyorsun neyse polemğiye girmeye gerek yok sen aynen devam et senin standart çalışmalarında kolay gelsin

Sayın saltukakar;
Amacınız, hiç kesinti yaşamamak mı? Yoksa, illaki şebeke ile UPS i paralel bağlamak mı istiyorsunuz.
UPS ile şebekeyi paralellemek istiyorsanız, bu iş diyot ile olacak iş değil. Çünkü, her ne kadar aynı faz da olsa, UPS cihazı önce alternatif akımı doğrultur, sonra ac ye benzer bir gerilim oluşturur. Ama fazın aynısı olmaz.örneğin, şebeke gerilimi 100 voltta iken, ups geriliminin alternansı 0 voltta ise, sağlam bir patlama olur. Bu işi yapacaksanız, şebeke ile, ups i senkronize etmeniz lazım.Bunun için de oldukça pahalı cihazlar kullanmalısınız.
Yok, ups ile şebeke paralel çalışsın, bilgisayarım durmasın da, nasıl olursa olsun derseniz, o zaman benim önerebileceğim iki yol var.
1- birbiri ile senkronize edilebilen tipte iki ups kullanmak . Bu yöntem de baya masraflı olur.
2- iki tane bilgisayar power supply alıp, DC çıkışlarını paralel bağlamak.

ben ev için düşünmedim server kurulan iş yerlerinde vede telefon santralerinde ups bakımı veya arızasında tüm sistemin kapatılıo tekrar açılması zaman ve iş kaybı oluyor bi kaç kez yasadım bunun önüne geçmek için merkezi ups ile şebekeyi palalel bağlayabilrimyim diye düşündüm yoksa ev için değil alternas işini hesaplamadım

ertek abinin dediği gibi sen önce ac nedir dc nedir öğren

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,006
Son üye
alany

Yeni konular

Geri