pc'deki elektronik gürültülerin giderilme yolları

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

Önce elektronik gürültülerin kaynağı nedir, onu kısaca birlikte araştıralım.Sıradan basit bir örnek vermek gerekirse ; tasarruflu lambalardan önce aydınlatmada kullanılan normal flüoresan lambalarının elektrik balastları(Akım sınırlayıcı şok bobinleri) nizami olarak elektrik bağlantıları yapılmadığında, insan kulağının duyup rahatsız olabileceği frekansta sesler üretmeye başlarlar.Bunun nedeni balastın flüoresan lambadan daha uzak bir noktadan kabloyla bağlantısının yapılmasıyla,starterdeki kondansatör ile balastın kendi iç bobin yapısı arasındaki akım-gerilim dengesizliğinden kaynaklanan faz kaymasıdır.

Gelelim pc kasamızdaki elektronik gürültülerin sebebine.Bu gürültünün sebebi de yukarıda anlatılan örnektekine benzer şekilde oluşmaktadır.Yalnız tüm bu anlatılanlar, yalnızca masaüstü pc ve yardımcı donanımları(Modem,ups,hoparlörler,usb'den beslenen donanımlar,masa lambası, vb.) için alınacak önlemlerden ibarettir.

Bilgisayar donanımına gelinceye kadar 220 voltluk a.c. elektriğin iletim kablosuna,masamızın prize uzaklığına ve donanım yerimizdeki montaj-birleştirme-aktarma şartlarına bağlı olarak değişik formlara bağlı olarak cihazın içine ulaşmaktadır.Bu bazen kısa,bazen uzun yolculuk srasında kabloların yan yana(Kapasitif etki),ya da bobin(sarmal)şekillere girmesiyle(İndüktif etki),psu veya ups'ye girmeden evvel elektriğin akım-gerilim faz dengesini bozar.Bu şekilde, dengesiz faz yapısıyla psu'ya giren elektrik akımı normalde sessiz çalışan ups'nin tesla bobinleri,dc filtre şok bobinlerinde,hatta fırçasız elektrik motorlu(Brushless)fanlarının elektronik devre bobinlerinde bile hafif,sebebini anlayamadığımız elektronik gürültülere neden olabilmektedir.Bütün bu deneyimleri; pc montaj-Bakım-onarım-temizlik deneyimlerinden sonraki değişen elektrik devre yapıları nedeniyle,sizlerin de bunları farkedip yaşamanız mümkün olabilir.

Bu gürültüleri gidermenin bir yolu kablo tesisatını mümkün olduğunca düzgün,iç içe geçmeden,bobin sarmalı yaptırmadan en nizami koşullarda en iyi,en sağlıklı bir şekilde sağlamaktan,psu'ya giren 220 voltluk besleme kablosunun toprak bağlantısının mümkün mertebe en sıkı(omaj olarak en düşük değerde=Sıfır ya da sıfır ohm'a çok yakın olacak şekilde) tesis etmekten,diğer bir başka yolu da kasa içi kablo tesisatı(12-5-1.8-3 voltluk d.c.akımı taşıyan kablolar)iyi,düzgün bir şekilde tesis etmekten geçmektedir.Yeni çıkan 80+ bronz,gümüş,altın sertifikalı psu'larda, daha en baştan kablo tesisatı çok düzgün olarak bizlere sunulmaktadır.Ama kullanıcı kitlesinin eski tip psu alışkanlıklarını, hali hazırda(Ben de dahil) pek de kolay terkedemediğini düşünerek uyarıları eski,dağınık psu kablo yapısına göre yapmış bulunuyorum.

Bir başka sebep(Kendi deneyimlerime göre yazdım) pc'den önce devamlı ups kullanan benim gibi kullanıcıların psu'nun mevcut etiketinde yazılı olan anma güç değerini(KVA-VA olarak) çok fazla aşacak,regülasyonu etkileyip akım-gerilim faz dengesini bozacak şekilde harici masa,oda aydınlatılması yapılmaması,diğer harici aksesuarlara bağlantının yapılmaması,yapılacaksa bile ups girişinden önce,bağımsız olarak sadece Şebeke ile ilgili olacak şekilde bir bağlantının yapılması,istenmeyen elektronik gürültülere meydan vermeyecektir. (Son bahsetiğim konu ile ilgili sadece geceleri,lambaları açıp yaktığımda; ups ile beraber kullandığım üç adet tasarruf lambasının "Toplam 75 watt.lık", kapasitif devrelerinin ups ve psu devreleriyle etkileşerek akım-gerilim dengesini olumsuz yönde bozmasıyla elektronik gürültüler oluşturabildiğini son günlerde yaşayıp görmüştüm.)

Psu girişindeki 220 voltluk a.c.akımı girişinizin, toprak temasının zayıf olduğunu düşünüyor(Fiş gevşek şekilde giriyor,oynuyor ise) ya giriş kısmındaki bu toprak kısmını uygun bir aletle veya ucu sivri başka bir aletle sıkıştırıp,sıkı girmesini sağlayın,ya da yeni bir pc 220 voltluk besleme kablosu temin edinin.Toprak hattının sağlam olarak gelmesi,elektrik akımındaki akım-gerilim faz kaymalarının önlenmesine de olumlu katkı yapacaktır.

Her zaman kendimiz kadar sağlıklı olan pc'lerin olması dileğiyle.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri