trifaze nötr kesmeli sigortalar

REZİSTANS

Profesyonel Üye
arkadaşlar sizce trifaze nötr kesmeli sigortalar ne kadar sağlıklı sakıncaları ve faydaları hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim yorumlar için şimdiden teşekür ederim slm

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bence bir tesisatta nötürün kopması yada kesilmesi normal bir fazın kopması yada kesilmesinden daha çok önemlidir bir dagıtım şirkesinde arıza servisinde çalşırken direkten nötürün kopmasyla çok kişinin evinde cihazların yandıgını biliyorum nötür koptugu an devreyi diger fazdan besleyip evlere 220 volt yerine 380 v gidiyor sigorta hakkında bilgim yok kolay gelsin

Bazen linyenin elektriğini kesip çalışmamıza rağmen nötr iletkeninin bir şekilde toprak iletkenine (veya direkt olarak metal aksama) temas etmesi sonucu, dağıtım panosundaki kaçak akım rölesinin atmasına çoğumuz şahit olmuşuzdur. Eğer linye hatları nötr kesmeli sigortalarla taşınmış olursa, nötr hattı da izole edileceği için durduk yere başka hatların elektriği kesilmeyecek.
İlk akılıma gelen bu oldu.

genç arkadaş doğru söylüyorsunuz ama benim bu konuyu açmamdaki amaç bize öğretilen nötr hattına sigorta konmaz ilkesi. ben kısaca nötrün sigortadan geçirilmesine özellikle üç fazlı beslemelerde karşıyım. nedenide nötrün sigortada gevşemesi temassızlığı ark ve şerareden dolayı erimesi geçirmemesi dolayısı ile bu çok tehlikeli bir durum oluşturmakta yıdız noktası bozularak cihazlar üzerine sınır değerleri üzerinde voltaj gitmekte ve elektrik elektronik cihazlara zarar vermektedir.üç fazlı sistemlerde nötr riske edilmeyecek şekilde önemlidir. bu sebeblerden dolayı ben nötrün sağlam bir şekilde bağlanarak tesisata verilmesi gerektiğini düşünüyorum. sizlerinde fikirlerini almak isterim tabii benim görüşüm bu şekilde, slm

sayın REZİSTANS bahsettiğiniz ilkeyi kim çıkardıysa yanlış bir ilke sizinde ilk mesajınızda yazdıgınız gibi nötr kesicili otomatlar günümüzde kullanılmaya başlanmıştır grup otomatlardır tek başına nötr hattı na w.otomat bağlanmaz bunu biliyorsunuz.
kullanılan otomat 4 kutuplu dur 3p+1mp kapanırsa komple kapanır sistemin enerjisi

nerde olursa olsun mutlaka kullanılmalıdır ister tek fazlı isterse 3 fazlı sistem olsun

yada kullandıgınız K.A.R.K yi elektronik secmelisiniz ki her durumda atsın( (L+MP)(L+PE)(MP+PE)(PE+L) ) ama pek tavsiye edilmez bu tipler hatta piyasada bileni tanıyanı bile çok azdır 10 elektrikçiye sorsanız faz nötr kısa devresinde kaçak akım atarmı diye birçoğu hayır atmaz der bunun nedeni piyasada bulunan ve satılan kaçak akımların %99 u elektromekanik rölelerdir
bu elektronik K.AK.R yerine elektro mekanik kaçak akım rölesi + 4 kutuplu kesici otomat kombinasyonu en iyisidir hem nötr korunmus olur hemde tesis korunur aynı anda SAYGILAR

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri