Trafo Verimi?

TKAY

Üye
arkadaşlar trafonun etiketinde 500vA yazıyor ben trafoyu kademe kademe yüklediğimde ve trafo hemen hemen tam yüklenene kadar verim yükseliyor ama tam yüklediğimde verim düşüyor bunu nedeni nedir ?

400 watt'a kadar verim yükseliyor sonra tam yüke kadar verim düşüyor ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
mesela dağıtım transformatörleri % 50 yükte maksimum verim ile çalışırlar

mesela dağıtım transformatörleri % 50 yükte maksimum verim ile çalışırlar

senin dediğin kayıp verimin her anı için o da kayıplardan meydana geliyor ama benim aradığım neden tam yüklemeye kadar verim oranı artarken tam yükte verim oranı düşüyor?

500 VA. trafonun % 80 verimi olduğu kabul edilirse net gücü 400 W. olur.Uygulamanız normal karşılanmalıdır.500 W. net güç için 600 VA. bir trafo kullanılmalıdır.Kolay gelsin.

dostum trafoyu yakarsın. etiket değerinin hepsini kullanmaya çalışma

bu sadece bir deney ve bunun neden olduğunu öğrenmeye çalışıyorum trafodaki kayıplardan oluşan verim düşümünü sormuyorum mesela 100-200-300w kademeli yüklediğim zaman verimde aynı oranda artıyor ama 400w ve üstünde verim düşüyor ben bu düşüşün sebebini arıyorum trafonun yanması, bozulması önemli değil dediğimm gibi sadece deney.

Trafo eski rus yapımı ise korkma etiket değerinde yükle, fakat TR yapımı ise arkadaşları dinle.

bu sadece bir deney ve bunun neden olduğunu öğrenmeye çalışıyorum trafodaki kayıplardan oluşan verim düşümünü sormuyorum mesela 100-200-300w kademeli yüklediğim zaman verimde aynı oranda artıyor ama 400w ve üstünde verim düşüyor ben bu düşüşün sebebini arıyorum trafonun yanması, bozulması önemli değil dediğimm gibi sadece deney.

nüven doyuma ulaşıyor.

Trafolar, anma değeri olarak VA olarak verilir.Devrenin COSFi si ve randıman düşüldüldükden sonra Watt olarak yüklıyebileceğiniz hakiki güç çıkar.500 VA trafoda 400 Watt kullanmanız normal değerdir. Büyüktrafolarda, yeterli soğutma ile bır mıktar daha yükleme yapabiliyoruz..

demir ve ısı kayıplarından kaynaklanan bir durum..

Forum istatistikleri

Konular
128,615
Kullanıcılar
450,618
Son üye
FerasFx

Yeni konular

Geri