Dalgıç pompa arızası

Merhaba. 80 hp dalgıç pompa 200 metrede kurulu. 21 kademe fan grubu var. Çalıştıktan sonra ilk 15 20 dk çok su basıyor, sonra bu su neredeyse yarıya düşüyor ve sabit şekilde akmaya devam ediyor. Ancak su düştükten sonra suyla birlikte hava gelmiyor. Benim merak ettiğim konu eğer ki kuyunun verdiği su dalgıç pompaya yeterli gelmeseydi hava vermesi gerekmez miydi. Bir kere de dalgıç çalıştıktan sonra 50 sn sonra durdu. Tekrar çalıştığında normal verdiğinin de altında su verdi. Bu defa fazlar ters bağlanıp motor ters döndürüldü. Sonra tekrar düz bağlandığında yine eski verdiği suyu verdi. Bir defa da termik attırdı. Acaba fan grubundaki sıkışmadan kaynaklı kuyudaki statik seviye düşüp dalgıç yüke tam binince motor yavaş dönüyor ve az su veriyor olabilir mi. Çünkü motor büyük motor ve ilk başta bol su verip sonra azaldıkça hava vermemesi beni bu düşünceye itti. Değerli fikirlerinizi merak ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncelikle ben de Eskişehir'de çiftçilik yapmaktayım fakat daha önce sizin yaşadığınız gibi karmaşık bir durum yaşamadım. Benim tahminim kuyu pislikli veya çok fazla mil çekiyor ve ilk 15-20 dk çalıştığı sürede bazı fanları dolduruyor bu yüzden de su azalması yaşanıyor. Motoru ters döndürüp tekrar çalıştırdığınızda (fanların temizlendiğini varsayıyorum) yine güzel su vermesi de bunu destekliyor.

Öncelikle ben de Eskişehir'de çiftçilik yapmaktayım fakat daha önce sizin yaşadığınız gibi karmaşık bir durum yaşamadım. Benim tahminim kuyu pislikli veya çok fazla mil çekiyor ve ilk 15-20 dk çalıştığı sürede bazı fanları dolduruyor bu yüzden de su azalması yaşanıyor. Motoru ters döndürüp tekrar çalıştırdığınızda (fanların temizlendiğini varsayıyorum) yine güzel su vermesi de bunu destekliyor.
Teşekkürler cevabınız için. Ancak su temiz durumda, dalgıç ilk çalıştığında bile sadece yarım saat hafif bulanık su geldi ve şu an duru su geliyor

Sn.köstenceli' nin görüşlerine katılıyorum. Motorun çektiği akımında gözlenmesi gerekiyor. Büyük olasılık pompa kısmında kum mil vs gibi pislikler veya kanatlarda tahribat olabilir. Kuyu su seviyesi düşüp yeterli emiş yapamıyorda olabilir. Bu gibi durumlarda her seferinde hava ile karışık su gelecek diye bir şey yok. Motor etiket değeri olarak kaç metreye basabiliyor bu da önemli. Neticede motor su basma yüksekliği açısından sıkıntı çıkarmıyacaksa bir miktar daha indirilip denemek sonuç verebilir. Bu komple dışarı çıkarmaktan kolay olur.

Sn.köstenceli' nin görüşlerine katılıyorum. Motorun çektiği akımında gözlenmesi gerekiyor. Büyük olasılık pompa kısmında kum mil vs gibi pislikler veya kanatlarda tahribat olabilir. Kuyu su seviyesi düşüp yeterli emiş yapamıyorda olabilir. Bu gibi durumlarda her seferinde hava ile karışık su gelecek diye bir şey yok. Motor etiket değeri olarak kaç metreye basabiliyor bu da önemli. Neticede motor su basma yüksekliği açısından sıkıntı çıkarmıyacaksa bir miktar daha indirilip denemek sonuç verebilir. Bu komple dışarı çıkarmaktan kolay olur.
Kuyu panosunda 66 - 67 amper gösteriyor ve amper değeri ilk çalıştırma da dahil olmak üzere bu civarda hep. herhangi bir tıkanıklık vs. olsa ilk 15 - 20 dk randımanlı çalışacağını düşünmüyorum. Çünkü borunun içindeki suyu 5 dk de bitirir zaten. Zaten ilk çalıştırmada dahi kayda değer mil ve kum gelmemişti. fanlarda, milde bir sıkışma olabilir mi? Bu nedenle kuyu su seviyesi düşünce motor yüke biniyor ve randıman düşüyor

Kuyu panosunda 66 - 67 amper gösteriyor ve amper değeri ilk çalıştırma da dahil olmak üzere bu civarda hep. herhangi bir tıkanıklık vs. olsa ilk 15 - 20 dk randımanlı çalışacağını düşünmüyorum. Çünkü borunun içindeki suyu 5 dk de bitirir zaten. Zaten ilk çalıştırmada dahi kayda değer mil ve kum gelmemişti. fanlarda, milde bir sıkışma olabilir mi? Bu nedenle kuyu su seviyesi düşünce motor yüke biniyor ve randıman düşüyor

motor yüke biniyorsa akımın da artmasını bekleriz ki siz artmadığını ifade ediyorsunuz. böylelikle önermenizi kendiniz çürütüyorsunuz.

motorunuzun tam yükteki akımı yaklaşık 120 amper ama neredeyse yarı akım çekiyor. pompa kısmında sıkışma değil de su kavranamıyor olabilir. mekanik bi problem olabileceği kanaatindeyim.

not: verdiğiniz akım bilgisini hat akımı varsaydım.

Son düzenleme:
Hat akımı değil, panodaki akım. Elektrikçi gerçek akımın yarısı olduğunu söyledi panodaki akımın. Bu arada üç ayrı akım. 66 67 65 aralığında üçü de

Sn. tknsyn'nin de dediği gibi motor etiketini görmek lazım. Eğer pompa 200m derinlikte çalışmaya uygun değilse termik attırabilir fakat şu düşük su vermesi ve düşük akım çekmesine net bir anlam veremedim. Normalde pompalar yıldız başlar sonra üçgene geçer zaman röleleri sayesinde. Sizinki üçgen başlayıp yıldıza geçiyor desek bile 15-20 dk çok uzun bir süre zaman röleleri genellikle 30-60 sn kullanılır.

Pompa etiketi bu mu oluyor, yoksa motor mu bu.

Ekli dosyalar

• IMG-20230313-WA0021.jpg
    IMG-20230313-WA0021.jpg
    128.8 KB · Görüntüleme: 34
Hat akımı değil, panodaki akım. Elektrikçi gerçek akımın yarısı olduğunu söyledi panodaki akımın. Bu arada üç ayrı akım. 66 67 65 aralığında üçü de

o zaman motor neredeyse tam yükte çalışıyor diyebiliriz.
başta su basma normal, bi süre sonra su azalıyor fakat akım sabit.

pompa önceden normal çalışıyor muydu, ne zamandan beri bahsettiğiniz gibi çalışıyor?

bulunduğunuz lokasyondaki gerilim değerini öğrenebilir miyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri