Topraklama ve Kaçak Akım Röleleri

Aynstayn

Üye
Forumda ve bazı yerlerde akuduğum yazıların bazılarında topraklamanın iyi yapılmadığı veya olmadığı yerlerde kaçak akım koruma rölelerinin insanları çarpılmalara karşı korumayacağını yazıyordu. Benim bildiğim kaçak akım röleleri fazlardan akan akımın notr dışında başka bir yere akması sonu oluşan akımlarda devreyi açarak insanları korur. Topraklama kötü olsa bile kaçak akıma kapılan bir insan üzerinden toprağa 30mA üzeri akım geçtiğinde kaçak akım koruma rölesi devreyi açacaktır. Topraklamanın kötü olması cihazlarda gövdeye herhangi bir kaçak olduğunda kaçak akım rölesinin devreyi açmasına yeterli olmayacaktır. Yanlışmı biliyorum. İyi bilen varsa anlatabilirmi.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Forumda ve bazı yerlerde akuduğum yazıların bazılarında topraklamanın iyi yapılmadığı veya olmadığı yerlerde kaçak akım koruma rölelerinin insanları çarpılmalara karşı korumayacağını yazıyordu. Benim bildiğim kaçak akım röleleri fazlardan akan akımın notr dışında başka bir yere akması sonu oluşan akımlarda devreyi açarak insanları korur. Topraklama kötü olsa bile kaçak akıma kapılan bir insan üzerinden toprağa 30mA üzeri akım geçtiğinde kaçak akım koruma rölesi devreyi açacaktır. Topraklamanın kötü olması cihazlarda gövdeye herhangi bir kaçak olduğunda kaçak akım rölesinin devreyi açmasına yeterli olmayacaktır. Yanlışmı biliyorum. İyi bilen varsa anlatabilirmi.
Sn. Aynstayn
Elbette doğru biliyorsunuz. Ancak unutulmamalıdırki elektriğin insan vücudu üzereinde birçok etkisi vardır. Bu etkiler ise vücuttan akım geçmesi ve dayanım sınırı üzerindeki gerilime maruz kalınması ile oluşur.
Evet 30 mA üzerinde akım geçerse topraklama hiç olmasada kaçak akım rölesi atar.
Peki ya 30 mA. den daha küçük akım geçerse (malum insan vücudunun belli bir direnci var. birde o an bastığımız zeminin v.s direnci var toplamı 10.000 ohm olduğunu varsayalım 220/10.000=0,022 A. yani 22 mA.) bu durumda K.A.K atmayacaktır. Belki akım küçük olduğu için akımın ciddi bir etkisi olmayacak ama maruz kaldığımız gerilimin etkisinden dolayı her an kalbimiz durabilir veya başka bir etki....
Ama çalışan bir topraklama olsaydı. Hem toprağa yüksek akım geçeceğinden K.A.K hemen atacaktır. Hemde kaçaktan dolayı üzerinizde bir gerilim düşümü meydana gelmeyecektir.
İşte bu sebeplerden dolayı TOPRAKLAMA şart.

Sn. arkadaşlar,elbette her zaman için topraklama şart.Ama topraklamanın hiç olmadığı mekanlarda bile kaçak akım rölesi görev yapıyor.Örneğin faz veya nötr üzerinden akım ,herhangi bir izole hatası sonucu,aydınlatma armatürünün gövdesine geçiyor.Buradan da gövdenin bağlı olduğu beton ,duvar tavan gibi bina gövdesine buradan toprağa,topraktan da taki işletme topraklamasına ulaşarak,kaynaktaki yıldız noktasına ulaşıyor.Yani şunun altını çizmeye çalışıyorum.Topraklama olmasa bile kaçak akım rölesi kullanılması faydalıdır.Ayrıca Topraklama geçiş direnci anormal derecede kötü olan yerlerde bile kaçak akım rölesinin çalışmasını sağlayabilecek akımlar geçmektedir.10000 ohm geçiş direnci olan bir yerde bile 22 mA geçtiğine göre; telin ucunu toprağa soksanız bile 100 ohm dan daha küçük bir geçiş direnci elde edersiniz.Çok toprak geçiş direnci ölçtüm ama hiç 100 ohm ve yukarısına rastlamadım.Burada bahsettiklerim elbette toprağın spesifik direncine,binanın donatısının direncine vs. bir çok noktadaki dirençlere bağlıdır.Ne olursa olsun kaçak akım rölesi kullanılması topraklama olup olmadığına ilişkilenmemelidir.

Evet, doğrudur topraklamasız bir sistemde de KAR atar ... Benzer bir sistemde yüksek güçteki bir watt lı direnci Faz toprak arasına bağlamıştım. Araya bir anahtar koydum, anahtarı kapatır kapatmaz KAR attı,WAtt lı direncin yanmasına fırsat kalmadı ; bu bir gösteri-deneydi-

Son düzenleme:
Arkadaşlar;
Normalde açmayan KAKR nemli veya yağmurlu havalarda atıyorsa nerede problem olabilir? Röle kaliteli bir marka ve kuru havalarda bir sorun yok.Topraklama ve nötr hatlarını avometre ile ölçtüğümde herşey normal görünüyor.

Sanırım tesisatınız bir yerden su alıyor faz veya nötr su ile bir yere temas haline geçiyor

Sn.fener45,bu gibi izolasyon sorunlarını izolasyon test cihazı(izolasyon megeri)kullanarak bulabilirsiniz.Avometre ile olmaz.

Cevaplar için teşekkurler. Düşündüğüm şeylere şimdi emin oldum.

Arkadaşlar;
Normalde açmayan KAKR nemli veya yağmurlu havalarda atıyorsa nerede problem olabilir? Röle kaliteli bir marka ve kuru havalarda bir sorun yok.Topraklama ve nötr hatlarını avometre ile ölçtüğümde herşey normal görünüyor.

Yağmurlu havalarda elektrik hattında anlık gerilim yükselmelerinin oluşması muhtemeldir. Gerilimin yükselmesi sonucunda(220 olan gerilimin, daha yüksek değer alması)yükselen gerilimin etkisiyle tesisatın zayıf noktalarından toprağa akan akım kaçak akım eşik değerini aştığından kaçak akım rölesi atacaktır.

Benim bildiğim 30mA olan yangın koruma, 300mA ise kaçak akım korumadır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri