Topraklama var ama şofben elektrik kaçırıyor

elektrik tehsisatı eski bi sistem ise kablolar eski tip elektrik tehsisatı (metal ) borudan geciyor sa tek tek bütün sistemi kontrol etmeniz gerekir. ama siz yinede topraklamanızın saglamlıgını gerekli dirençte olup olmadıgını kontrol ettirin çünkü ana hattın baglandıgı topraklama kazıgı veya seridi saglam nebati toptaga cakılmamıs ise gerekli direnç saglanamaz dolayısıyla herhangi bi kaçak oldugunda direnç yüksek oldugundan akım topraga akamayacaktır buda evdeki butun cihazlara zarar verir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Saygı değer arkadaşım olayı enkestirmeden şu şekilde çözebilirsin sigorta kutusuna 32A bir kaçak akım rölesi takıp şohben besleme hattını bu rölenin çıkışına bağlayıp, şohben bağlı değilken kaçak akım rölesinin atıp atmadığına bakmalısın, atıyorsa yaptığın tesisatta bir hata var demektir.Bu hata kabloların izolasyon hatasından olabilir.Bu durumda tesisatı bir meger ile ölçüp kontrol etmen gerekir.(Faz-Toprak,Faz-Nötür,Nötür-Toprak arası ölçülmeli).Eger kaçak akım rölesi açmıyorsa,bu sefer şohbeni devreye alıp rölenin açıp açmadığını görmelisin,şayet röle açıyorsa arıza şohben içindeki elektrik devrelerinden kaynaklanıyor demektir.Başarılar,geçmiş olsun.

arkadasım sohben konusunda yardımda bulunabılırım buyuk bır ıhtımalle sızın bınanızda
topraklama tesısatınız mevcut degıl nedenı ıse topraklamanızın bina su tesisatınızdan
topraklama cekilmis durumda bına tesısatınız olmadıgı ıcın topraklamanız sızden oncekı ev sahıbınız tarafından yaptrılmıs olabılır olcumler aynen sızın olctugunuz gıbı cıkar onun ıcın
en kısa zamanda yonetıcınızle gorusup bınanızda topraklama olup olmadıgını sorun
veya bına korıdorunda bulunan kare bogata bakın eger elektrıkcı ısenız burda 3 faz bır notr
bırde toprak kablosu olmak uzere asagıda gelen boruda 5 adet kablo gormenız gerekır

bence faz kablosuyla toprak kablosunu bir araya bağla sayaç hızlı bi şekılde dönüyorsa toprak hattın sağlamdır. 4. sigortaya neler bağlı

Ev müstakil ve iki kat.
Evin üst katındaki tesisat eski, fakat metal boru kullanılmamış.
Alt katın tesisatı yeni, ben çektim ve topraklama var.
Topraklama çubuğunu evin önündeki bahçeye çaktım.(Dut ağacı dibi, yaş toprak)
Her iki katın topraklamasını buraya bağladım.

daha önce belirttiğim şekilde ;
evdeki sayaçtan gelen ana girişe bağlı 4 adet otomatik sigorta var,
1 - alt kat prizler
2 - alt lambalar
3 - alt kat şofben
4 - üst kat (lamba ve prizlere tek hat çekilmiş)
1, 2 ve 3. sigortayı açtığım zaman hiçbir sorun yok, topraklamada çok sağlıklı çalışıyor.
Fakat 4. sigortayı açtığım zaman evdeki tüm toprakla hattına enerji geliyor (30 V. üzerinde, ve cihazlar çalıştıkça kaçak gerilim de artıyor.)

hafta sonu çok aradım ama problemi bulamadım :(

Bu arada ben şofbenden vaz geçtim (satlık şofben var:) )
Yeni bir termosifon aldım ve 3 no^lu sigortaya bağladım.
Sorun aynı ; termosifonu açtığım zaman suda kaçak elektrik var :(
Üst kata ait 4 no'lu sigortayı kapattığım zaman hiç bir problem kalmıyor.

öncelikle can güvenliğiniz için 30m.a lik bir kaçak akım takmanız gerekiyor.
daha sonra tesisata elektriği verip prizlerde ve diğer cihazlardan hiçbirisi elektriğe bağlı olmayacak. eğer kaçak akım atıyorsa tesisatta problem var, bu kesin. tesisat düzeltilecek. yok sigortaları açtınız ve hiçbir elektrikli cihaz bağlı olmadığı halde kaçak akım atmıyosa tesisat sağlamdır. şimdi sırayla cihazlarınızı prizlere takıp deneyin. kaçak akımı attıran cihazları bağlamayın ve diğer cihazları denemeye devam edin. sorun illa tesisatta olacak diye birşey yok. evinizde kullandığınız bir cihazda toprağa kaçak olabilir. bu da haliyle tüm toprak hatlarında kendini hissettirecek. bu cihazı tamir ettirin. başka çözümü yok.

arkadaşım 4 numaralı sigorta devre ye girince muhtemelen dengesiz yüklenme meydana geliyor.ve nötr hattı kaydığı içiin hatta 20-30 volt arasında bir gerilim dişümü meydana geliyor.şofbeni kullandığın fazı değiştirirsen sonuca ulaşabilirsin.

Topraklama tesisatınız yok !!!

Kablolar çekili olsa da toprakla teması yok...

Cihazlarınızdan bir ya da birkaçında toprağa kaçak var. Bu kaçak şofben üzerinden suya geçiyor.
Tüm cihazların fişlerini çekip şofbeni çalıştırın. Sanırım kaçak olmayacak.

Çözüm 1 ohm civarında bir topraklama sistemi oluşturulması. Kaçak akım rolesi de bunun ardından takılmalı.
Can güvenliği çok önemli !!!
Lütfen bu işleri, gerçek bir ustaya yaptırın. Üçe beşe bakmayın...

seri lamba ile toprakla faz arasını kontrol et yanıyor ise toprak vardır yanmıyorsa gerisi hikaye bu arada sistemde kaçak akım rolesi açması gerekiyor

eğer seri lamba bulamazsan fazla toprak arasını kısa devre yap sigarta atıyorsa toprak vardır atmıyorsa toprak yoktur kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri