Topraklama sorusu

Saygıdeğer ustalarım iki katlı binanın iki dairesindede beyaz eşyalarının gövdesinde elektrik kaçağı var ve çarpıyormuș. Tüm fisleri cekip prizlerin toprak ucunu kontrol ettim.Yine kaçak devam etti.Dairelerde topraklama var.Topraklama hattını kontrol ettim.Kopukluk gevșeklik yok. Bakır çubuk çakarak toprak hattına bağladım.
Faz-nötr 224V/
Faz-toprak 221 V ölçtüm.Deneme amaçlı faz toprak arası kısa devre yaptırdığımda toprak ucunda ark oluşuyor.Sigorta atmıyor. Faz nötr arası kısa devre yaptırdığımda sigorta attı.Bu șekilde olmasının nedeni toprak direncimidir.Eğer böyle ise 221 V değer nasıl oluyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cevabın icin sağol ustam. Peki ustam direnc yüksekse faz toprak arası 224 V nasil oluyor.

Saygıdeğer ustalarım iki katlı binanın iki dairesindede beyaz eşyalarının gövdesinde elektrik kaçağı var ve çarpıyormuș. Tüm fisleri cekip prizlerin toprak ucunu kontrol ettim.Yine kaçak devam etti.Dairelerde topraklama var.Topraklama hattını kontrol ettim.Kopukluk gevșeklik yok. Bakır çubuk çakarak toprak hattına bağladım.
Faz-nötr 224V/
Faz-toprak 221 V ölçtüm.Deneme amaçlı faz toprak arası kısa devre yaptırdığımda toprak ucunda ark oluşuyor.Sigorta atmıyor. Faz nötr arası kısa devre yaptırdığımda sigorta attı.Bu șekilde olmasının nedeni toprak direncimidir.Eğer böyle ise 221 V değer nasıl oluyor.

Faz toprak arası 220 gorebilirsin çünkü yük yoktur bu sefer prizden notur kablo sunun yerine topraklama yı bağla ve evde bir fırın ve ya bir ütü aynı prize tak 220 gore mesin
Ama unutma notur ve torak kablosunu yerleri düzelt ters kalırsa sıkıntı yaşarsın

Tüm tesisatınızı elden geçirtin ve kaçak akım rölesi taktırın. Topraklama direncini de ölçtürün. En azından Nötr-Toprak temasında kaçak akım rölesinin iş gördüğünü test ederek onaylayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri