topraklama ohmajı tutmuyor...

ejder31

Üye
arkadaşlar yeni başladığım işletmede işletme ve koruma topraklaması problemi var...
ne yaptıysan olmadı..... levha ve çubuk ilavesi yaptım fakat toprak yok hep yama yapılmış kum ve çakıl ile karışık... meger ile ölçtüğümde 3,30 ohm dan aşağı inemedim...

işletme topraklaması 0.20 ohm mu olmalı yoksa 2.00 mı olmalı ve bunun için neler yapabilirim... bu ohmajda işletmede bi sıkıntı çıkar mı?....

işletme topraklaman 2.00 yeterlidir
direncin düşmesi icin GEM kullanmanı tavsiye ederim biz bu gemi HES de kullandık taban kayaydı degeri tutturduk

Kardeş biz Bedaşta işletme topraklamalarını 2 ohmunda altını kabul ediyorduk.Kapris arkadaştan farklı olarak derine levha ile ve kömür tozu dökerek yapmanı tavsiye ederim.

Kömür tozundan kesinlikle uzak durun, ilk yağmurda yokolup giderler...Levhadan da pek medet ummayın derim...@Sn. Kapris61'in bahsettiği GEM ilavesi, mevcut durumunuz için en akıllıca pratik ve ucuz çözümdür...Şu an bile 3.3 ohma kadar düşmüş iseniz, GEM kullanarak 2.00 ohmun altına düşmeniz kuvvetle muhtemeldir.

İskenderun demir çelik fabrıkası inşaatı zamanında kömür tozu cüruf kullanıyorduk o bölgede hava şartları toprak nemını yazın azaltır kömür tozu cüruf nem oranını dengeler bır nevı isi yalıtımı yapar

GEM i duymuştum ama kömür tozunu ilk defa duyuyorum

Kömür tozu, Milattan önce, elektrik mesleğinin henüz az bilindiği çağlarda, topraklama direncini düşürmek için, bir kaç uyanığın uydurduğu, kısa vadede ölçüm sonucuna ciddi katkı getiren, ama ilk yağmurda sular seller gibi ortadan yok olan, etik olmayan, yasaklanması gereken bir iletkenlik artırma yöntemidir...GEM ise dosttur, candır :)

yani arkadaşlar benim bu verilen linkten de anladığım kadarıyla en garanti çözüm GEM... bunun için 50-100cm bi çukur kazıp, içine top. çubuğunu çakıp çukurun içine de bu maddeleri katlı olarak serpip ıslatıp suladıktan sonra toprak ile kapatacağım

inş. işe yarar teşekkür ederim...

yıllar oldu ılk elektrikçilik yaptığım yıllar kömür tozunu topraklamada kullanmayı eskı ustalardan gordum bize yaptırdılar kömür tozu talaş dahada zemın kaya fılan varsa içine tuz katıp açılan topraklama çukuruna çamur kıvamında levhanın etrafına doldururduk yukarda arkadaşların bahsettığı gıbı yağmurdan sudan yıkanıp gıdecek gıbı değil yıkamaya çalışsanda zaten kayanın içinde nereye gıdecek :)sanırım arkadaşlar böyle bışeyı toprak uzerınde bırakıyorlar sonrada topraklama yaptık dıyorlar işin aslı oyle değıl ha şuda var bu konuda ıddıalı değılım zamanla elektriktede çağ atlandı daha mantıklı daha verımlı topraklama yapılıyordur o zaman bızım yaptığımız yer demır çelık fabrıkası aydınlatma panolarında yapıyorduk kontrol edende rus formenlerdı ole uyanıklıkla yapılan iş değildı enazından ben ınanmıştım vede mantıklı halada mesleğım elektronik topraklama yapsam kendı işimde aynı yontemı kullanırım

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri