Topraklama barası

mesajınız alttaki reklamı aklıma getirdi:

İyi ki böyle aletleri yok o zaman hiç çıkaramayız.
Yazın yeni lastik aldım aldığım yer takmıştı lastikleri. Geçen hafta kışlık lastiklere geçtim. Bijonları sökerken anahtarın üzerine çıkıp defalarca zıpladım sökebilmek için. Ayarı yok adamların.
Şöyle bir bijon anahtarı kullanıyorum. Kırılması çok zor, yoksa benim o zıplamalara dayanması imkansızdı.
Ekli dosyayı görüntüle 101924
Önce Citroen in orjinal bijon anahtarı oyun hamuru gibi ayrıldı sonra İzeltaş ın 4 kollu olanının lokma kısmı patladı. İzeltaş a bende çok şaşırdım ama bijon gevşediğinde acayip bir ses çıktı kırıldı diye korktum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Benim bijonları yerine kaynaklamış adam resmen 2 izeltaş bijon anahtarı kırıldı, en son 3/4 lokma ile söktüm. Şarjlı somun sıkma aleti de şartlandı galiba.
3/4" lokma sıkı civatalar için iyi bir yardımcı. Ben bu lokma koluna İzeltaşın boru uzatmalı yıldız anahtarının (ağır hizmet) uzatma kolu borusunu ekliyorum. Bu boru krom vanadyum diğer borular gibi yaylanmıyor. 1 metre civarında oluyor T kolun boru eklenmiş hali, 3/4" den 1/2" e düşürücü adaptör ile kuvvetli bir havalı tabancayla sıkılmış bijonu bile fazla zorlanmadan söktüm.

İyi ki böyle aletleri yok o zaman hiç çıkaramayız.

Önce Citroen in orjinal bijon anahtarı oyun hamuru gibi ayrıldı sonra İzeltaş ın 4 kollu olanının lokma kısmı patladı. İzeltaş a bende çok şaşırdım ama bijon gevşediğinde acayip bir ses çıktı kırıldı diye korktum.
Birgün sabah işyerine geldim . İşçilerden birinin arabasında teker patlamış, bijon sökemiyorlar . Arabanın kendi bijon anahtarı da yamulmuş. Benim bagajdan ELTA istavroz bijonumu verdim . Bir yüklendiler çat diye açıldı. Amirim bu neymiş anahtar iyiymiş falan demişlerdi. ELTA nin eski ürünleri de baya kalite olarak iyi .

Birgün sabah işyerine geldim . İşçilerden birinin arabasında teker patlamış, bijon sökemiyorlar . Arabanın kendi bijon anahtarı da yamulmuş. Benim bagajdan ELTA istavroz bijonumu verdim . Bir yüklendiler çat diye açıldı. Amirim bu neymiş anahtar iyiymiş falan demişlerdi. ELTA nin eski ürünleri de baya kalite olarak iyi .
Eltada İzeltaşın. Önceleri Elta İzeltaşa göre uygun fiyatlı olurdu. Piyasanın ayarı bozuldu şimdi kim kime hangi fiyattan hangi malı tutturursa.​

Bara izalatörü bence (tüm içeriği okumadım), toprağın sağlıksız ya da kopması sonucu, bağlı yük ve cihazlardan toprak hattına oluşacak kaçak sebebiyle panoya ve bütün binaya kaçak riskine karşı yapılmaktadır.

Bara izalatörü bence (tüm içeriği okumadım), toprağın sağlıksız ya da kopması sonucu, bağlı yük ve cihazlardan toprak hattına oluşacak kaçak sebebiyle panoya ve bütün binaya kaçak riskine karşı yapılmaktadır.
Bu durumda izolatör olması fayda yerine daha çok zarar vermez mi?

Zaten bahsettiğim senaryo tehlikeli bir durum. İzolatör olmadan kaçak durumunda herhangi birinin panoya dokunması daha tehlikeli olmaz mı?
Ben şu şekilde düşündüm;
Baradaki topraklama iletkeni koptu diyelim. Baraya cihaz gövdelerinden gelen topraklama iletkenide bağlı. İzolatör olmasaydı cihaz gövdesi> bara> pano gövdesi>toprak yolunu izleyecek olan hata akımı kaçak akım rölesini açtıracaktı. Fakat izolatör olduğu için hata akımı baraya kadar gelip akacak yer bulamayacak taki cihaz gövdesine birinin dokunup hata akımı onun üzerinden akıp kaçak akım rölesini açtırana kadar.
Yanlış düşünüyorda olabilirim, hatalı yorumum varsa düzeltin lütfen.​

Konunun başında bizim tesistede izolatör olduğundan söz etmiştim. Fotoğrafta ekleyeyim.

1696849149169.png

Topraklama yokken izolatörlü baraya gelen kaçak, müdahale edecek kişi topraklama barasına dokunmadığı sürece tehlike arz etmez. Aksi halde kaçak/artık akım rölesini açtıracak kaçak birilerini kurban edebilir (bu arada baradan dönecek herhangi bir cihazın kaçağı panoya bağlı tüm daire ve cihazlara topraklama üzerinden sirayet edecektir)! Böyle bir varsayım izolatör kullanımı açısından mantıklı geliyor. Gereksizliğini açıklayan başka bilgi varsa tabi ki tartışılabilir.
Ayrıca genelde yanmaya karşı pano kasaları metal olarak kullanılıyor. Yanmaz pvc/abs türü olan kasalar veya metal kasalara ayrı bir topraklama yapılırsa izolatör gereksiz olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri