tetik devre

emre225566

Üye
Merhaba arkadaşlar,
amatör olarak kurmak istediğim güvenlik sistemim için bir sorum olacak sizlere, şimdiden teşekkür ederim :

kapıya basit swich bağlayıp 12 volt aküden geçirip 12 volt sirene bağlıcam.
araya 5 dk timer koyacağım ve kapı geri kapatılsa bile 5 dakika boyunca çalmaya devam edecek.

BENİM SORUM ŞU Kİ : hırsız kapıyı açık bırakıp kaçsa 5 dakika sonra sistemi durduracak bir devre yapabilirmiyim. çünkü devamlı kullandığımız bir ev değil ve komşular rahatsız olmasın istiyorum.
hırsız kapıyı açınca 2 seçenek var
1- kapıyı panikle geri kapatıp kaçar bu durumda TİMER ile 5 dk daha siren öter.

2- kapıyı açık bırakıp kaçar........ işte bu durumda devre sürekli açık kalacak ve belkide gece boyunca biri gelip kapatana kadar ötmeye devam edecek . bunu önlemek için SWİCH açıkken bile 5 dk sonra sireni nasıl durduracak bir devre lazım ??
tekrar ötmesi için swich i bırakıp geri basmak gerekecek bir devre ? elektronikçi olmadığım için bu devrenin adını bilemedim.

teşekkür ederim

Son düzenleme:
hareket sensörü kullanın. çıkışına sireninizi bağlarsınız. alarma sebep olan hareket ortadan kalktığında alarm da susar.

Gecikmeli kapama ve tristör konularını araştır.

cevaplar teşekkür ederim, önemli olan anahtar basıyorken devreyi kesecek bir işlev görmesi lazım, bunun teknik adına hala ulaşamadım :(
bolubeyi , swich haricinde sensör kullanıcam ama swich ayrıca koymam gerekiyor iki farklı sirenle

Forum istatistikleri

Konular
128,426
Kullanıcılar
450,343
Son üye
ibrhm_k

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri