Tesisatta aşırı akım rölesi atıyor?

ibrahim_g

Üye
Değerli arkadaşlar bir bilgisayar lab. için 3 fazlı bir panodan 21 tane pirize enerji vermem gerekiyor. Bu işlemi şöyle gerçekleştirdim; 16A lik bir sigortaya 3 adet priz bağladım. Yani toplam 7 tane 16A lik sigorta var. Bu 7 sigortanın 3 tanesine 1. faz, diğer 2 sine 2. faz, kalan 2 sine 3. fazı bağladım. Ana panoda enreji grup sigortadan çıkıp aşırı akım rölesine geliyor ordan paket şaltere ve 16A lik sigortalara bağlı. Besleme kablosunu 4x6 lık kablo ile çektim, toprak hattını ayrıca bağladım. Nötr toprak arasını ölçtüm 0,1 v gösteriyor.
Buraya kadar sizlere yaptığım işlemi açıkladım şimdi sorun şu ki;

Sisteme enerji verdiğimde Prizlerde enerji oluyor ve 220 V luk gerilimi ölçebiliyorum,ancak prizlere herhangi bir cihaz bağladığımda ve enerji verdiğimde ise aşırı akım rölesi atıyor. Nötr ile toprağı enerji yokken ölçtüğümde kısa devre görünüyor. Peki neden? Bu sorunu nasıl çözebilirim. Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aklıma gelen çözümler sunlar:
1. Bağladığınız cihaz bozuktur ve kendi icinde kacak vardır. Test icin başka bir cihaz deneyin. Ornegin bir duylu ampul.

2. Priz linyelerinde toprak ile nötr bir nedenle birleşiyor. Panoda elektriği kesin, toprak iletkenini kopartin. Her linyede toprak-nötr arasını ölçün ve açık olduğunu (sonsuz direnç) emin olun.

3. Kacak akım rolesi arızalı olabilir. Yukarıdaki testlere rağmen açma devam ediyorsa roleyi değiştirip deneyin.

Sonucu burada paylaşırsanız seviniriz.

Bir yerde bağlantı hatası olması ihtimali yüksek.Eğer nötr hattı kaçak akım rölesinden sonra toprak hattı ile temas sağlamışsa kaçak akım rölesi devreyi açar.(Yük bağlanınca)

nötür ile topraklama hattı birbirine temas ederse şayet çihzları çalıştırmadanda kaçak akım rolası devreyi keser şatey çihazı taktığın taktirde kaçak akım rolası devreyi kesiyorsa çihazda sorun var demektir.sen yinede kaçak akım rolasını çıkartıp yerine 1 adet k.otomat tak o zaman arza nerde ise belli eder

benim böyle bir arıza tecrübem var ben %99 nötr topraga temas ediyor.benim arızamdada herşey normalken evin herhangi bir yerinden akım çekildiğinde kaçak akım atıyordu.arıza asma tavancının tavanı delip demir çakarken nötr kablosunu sıyırıp (koparmamaış) geçmesinden kaynaklanıyordu kabloyuda çıkartamamıştım bende o kabloyu toprak yapıp nötrü de eski toprak kablosuna geçirmiştim.

Değerli arkadaşlar öncelikle ilgi gösterip cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sorun arkadaşların da belirtmiş olduğu gibi nötr hattı ile toprak hattının temas ediyor olmasından kaynaklanıyor. Yani binada sıfırlama yapılmış. Bu durumda ben bu sistem için kaçak akım rölesi kullanamıyorum. Çünkü sorun bizim panoda değil sistemin tamamı o şekilde yapılmış. Acaba diyorum kaçak akım rölesini sistemden çıkartarak sisteme enerji vermem bilgisayarlarda bir kısa devre durumunda arızaya neden olur mu ?

Değerli arkadaşlar öncelikle ilgi gösterip cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sorun arkadaşların da belirtmiş olduğu gibi nötr hattı ile toprak hattının temas ediyor olmasından kaynaklanıyor. Yani binada sıfırlama yapılmış. Bu durumda ben bu sistem için kaçak akım rölesi kullanamıyorum. Çünkü sorun bizim panoda değil sistemin tamamı o şekilde yapılmış. Acaba diyorum kaçak akım rölesini sistemden çıkartarak sisteme enerji vermem bilgisayarlarda bir kısa devre durumunda arızaya neden olur mu ?

Sizin bağladığınız kaçak akım rölesinden önceki sıfırlamanın sizi etkilememesi gerekir.Eğer etkiliyorsa toprak hattınızı ayırıp deneyin.(Ayrı bir topraklama yapın)

Slm arkadaslar kacak akım rolesı atıryorsa notr ıle toprak hattı arasında temas vardır yanı kullandıgınız bılgısayar fırın buzdolabı çamasır makınası vs prızlerde kullandıgınız aletı kontrol etmenız gerekır yada kullandınız aletlerı tek tek sırasıyla fısını cekerekte enerjı verıp akım rolesının atıp atmadıgına bakın boyle dahı basıt bulunur şayet yınede bulamadıysanızda topraklamayı guclendırın

panoda ana nötr kaçak akım rolesi üzerinden geçmemiş direk bağlanmış durumda

kaçak akım kendinden önceki tesisata kördür. yani kaçak akımdan önce yapılan bir sıfılamanın sizi etkilememesi gerekir. bence tesisatınızı tekrar gözden geçirin. ben kaçak akım arızalarında şu yolu izlerim. panodaki topraklamaların hepsini birbirinden ayırırım sonra tek tek toprak hatlarını değdiririm kaçak olan toprak hattına geldiğinde sigorta atar o toprak hattının hangi linyeye ait olduğunu buluyorum ondan sonrası basitleşiyor ben hiç bir zaman kaçak akım rölesinin iptal edilmesi taraftarı değilim çünkü bahsi geçen rölenin insan hayatını kurtarmada ki önemini bizzat yaşadım herkese kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,014
Son üye
aydinlioglu.volkan

Yeni konular

Geri