teorik bir soru

electrics

Üye
arkadaşlar, bir jeneratörün uclarina bir direnc yük olarak bağlanırsa, bu jeneratörün akımı reaktifmidir bu birinci soru, eğer reaktif diyorsaniz ben de size sunu sormak isterim tekrar o zaman reaktif güç bu devrede nasil oluşuyor ve nasil deveran ediyor? bu reaktif güç kaynaktan yüke yükten kaynağa akmalıdır oyle degil mi? ama bizim yükümüz rezistif? bu güç nasil gidip gelir bu devrede bu gücün akısı hakkında fikri olan bunu acıklayabilecek var mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teorik olarak yalnızca direnç bağlarsan reaktif güç olmaz.

ama jeneratörün eşdeğer devresinde empedans da var otomatikmen reaktif güç olusuyor ki devrede

Reaktiflik kelimenin ozu itibari ile kaynak tarafinda degil yuk tarafinda irdelenmesi gereken bir durumdur.
Su noktada ne dusunuyorsunuz? Akim yuk tarafindan mi cekilir. Kaynak tarafindan mi basilir?
2. nokta ise yukumuz saf direnc ise Ohm Kanunu geregi sadece gerilimin el verdigi oranda ve ortamda akim cekecektir ve bu cektigi akimla RMS degerlendirmesine tabii olacaktir.

arkadasim reaktiflik her ikisi içinde geçerlidir çünkü bir yük reaktif ise bu reaktfiliğini besleyen ve bu reaktiflikten beslenen bir de kaynak vardır.benim sorum reaktif gücün kaynağa nasıl döndügü...Yani bir endüktansa güç aktarmak anlasilabiliyor da o endüktanstan enerjinin kaynaga nasil döndügünü merak ediyorum, yani bir endüktansi sifirdan yüklemek icin bir enerjiyi mazottan elektrige cevirmek okey ama mazottan elektrige cevrilmis olan enerjiyi tekrar jeneratöre yani kaynaga nasil verdigini anlamiyorum burada....

arkadasim reaktiflik her ikisi içinde geçerlidir çünkü bir yük reaktif ise bu reaktfiliğini besleyen ve bu reaktiflikten beslenen bir de kaynak vardır.benim sorum reaktif gücün kaynağa nasıl döndügü...Yani bir endüktansa güç aktarmak anlasilabiliyor da o endüktanstan enerjinin kaynaga nasil döndügünü merak ediyorum, yani bir endüktansi sifirdan yüklemek icin bir enerjiyi mazottan elektrige cevirmek okey ama mazottan elektrige cevrilmis olan enerjiyi tekrar jeneratöre yani kaynaga nasil verdigini anlamiyorum burada....

bobinlerde kondansatörler gibi üzerlerinde enerji depolarlar.
manyetik mıknatıslanma enerjisi diyebiliriz.ac gerilim altında
bir alternasta depoladığı enerjiyi diğer alternansta geri verir

başka biçimde bir bobine dc gerilim uyguladığımızda
bobin uçlarını kaynaktan ayırdığımız anda bobin uçlarında
zıt yönde bobinin manyetik gücüne bağlı olarak bir gerilim oluşur

floresan lamba balastlarıda örnektir.starter devreyi kesince balast
uçlarında Şebeke geriliminden daha yüksek bir gerilim oluşur
buda lambanın ateşlenmesi için yeterlidir.

saf bobinde toplamda hiç aktif güç harcanmamasına rağmen
kablolardan akım dolaşır.

saygılar

ama jeneratörün eşdeğer devresinde empedans da var otomatikmen reaktif güç olusuyor ki devrede

Jeneratörde bahsettiğin endüktansın harcadığı güç senkron jeneratörler üzerinden bahsedersem evet j ile bahsedilen bir güç oluşturuyor; ancak bu aktif gücün bir bileşeni olarak ortaya çıkıyor. Bu konu zamanında benim de kafamı karıştırmıştı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri