Ayarlanabilir Güç Kaynağı Yapımı

Nuada

Üye
Merhaba. Kendime amatör bir ayarlanabilir güç kaynağı yapmak istiyorum. Elimdeki powerin kaç waatlık olduğunu bilmiyorum fakat +3.3V 12A / +5V 12A / +12V 9A // Rated 230W gibi değerler yazıyor. Pek fazla elektrik bilgim yok. Youtubede izlediğim kadarı ile yapmaya çalışacağım. Yaparken de sizin yardımlarınıza ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirm.

Yapacağım güç kaynağında standart +12v +5v +3v çıkışlarının yanı sıra bir de ayarlanabilir ayrı bir çıkış yapacağım. Voltmetre de bağlayacağım. Usb girişi de bağlayabilirim.

Link paylaşmak yasak mı bilmiyorum ama malzemelerimin ismi yerine linkini atmak istiyorum. Satıcı bana şu devreyi önerdi. Hem yüseltici hem düşürücü bir devre :

https://www.motorobit.com/urun/zk-sj4-60w-voltaj-dusurucu-yukseltici-modul-solar-sarj-devresi

Siparişimi vermeden önce en çok öğrenmek istediğim şeyleri size sormak isterim. Mesela fiş takılı olduğunda veya açık olduğunda yanacak 2 adet led bağlamak istiyorum. Ledlere direnci kaçlık bağlayacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardım istiyorum. Ledlerimin linkini atayım. Bana direnç değerini yazarsanız sevinirim.

5mm 1.2-3v ile çalışan led ercih ettim : https://www.motorobit.com/urun/5mm-yesil-led-paketi-10-adet
Direnci mümkünse aynı siteden bulup bana atarsanız çok sevinirim. Çok fazla çeşit direnç olduğu için değer söyleseniz bile bulamayabilirim.

Bir diğer öğrenmek istediğim ise sigorta olayı. Bu sigortayı kaçlık ve nereye takıyorlar onu tam öğrenemedim. Ya da takmam şart mı onu da bilmiyorum.
Youtubede gördüğüm şu yuvayı kullanıyorlar:
https://www.motorobit.com/urun/5x20-panel-tipi-sigorta-yuvasi

Bir de yukarıda linkini paylaştığım devrenin trimpotlarını söküp oraya potansiyometre takmak istiyorum. Potansiyometreleri kaçlık seçeceğim o konu hakkında da bir bilgim yok. Devre üzerindeki trimpotlardaki değerin aynı değerde mi potansiyometre seçmeliyim sizce ?

Ve son olarak güç kaynakları yük bağlı değilken sanırım kendini kapatıyormuş. Bunu engellemek için 10w 10ohmluk taş direnç ekliyorlar. Ben sitede bu direnci bulamadım. Onun yerine yabancı bir youtube videosunda şu direnci kullandığını gördüm. Biraz fiyatı fazla ama bunu alsam mı almasam mı karar veremedim : https://www.motorobit.com/urun/10r-50w-5-aluminyum-direnc

Şimdilik bu kadar sanırım. Önce siparişimi tamamlayıp daha sonra yapım aşamasında da çok daha fazla soru soracağımdan eminim :)

https://www.gittigidiyor.com/ev-ele...ator-step-down-9-a5-40v-1-2-35v_pdp_707400855
böyle birşey kullanırsan işin daha kolay olur. hem amperi hem de voltajı kontrol edersin
Teşekkür ederim fakat biraz araştırdığıma göre tavsiye ettiğiniz devre sadece düşürücü. Power suply +12v çıkış veriyor bunu bu devre yükseltmiyor diye biliyorum. Ayrıyetten bu devre önünde bir de yükseltici devre bağlayan birisini görmüştüm. Benim linkini attığımda devrede de hem akım hem de volt ayarlanabiliyor. ÜStelik hem düşürücü hem yükseltici.

güç kaynağını bilemediğim için bunu tavsiye ettim ama boost konvert kullanabilirsin tek modül

Anladığım kadarı ile masaüstü bilgisayar güç kaynağı ile bir şeyler yapmak istiyorsun. Taş direnç vs bağlamana gerek yok. Büyük soketteki yeşil kabloyu siyah kablolardan birine bağlarsan güç kaynağı çalışmaya başlar. Buraya bir anahtarda bağlayabilirsin.

Led kaç volta bağlayacağını yazmamışsın. Kabaca 5V için 220R, 12V için 1K, 24V için 2K2 direnç bağlanabilir. Dirençler ucuz olduğundan; 100R, 220R, 330R, 470R,1K,2K3,3K3,4K7,10K Değerlerinden üçer beşer almanı tavsiye ederim. Ledler den de yedekli al bozulursa tekrar kargo parası ödeme..

Güç kaynağı üzerinde çıkış voltajlarının yanında akım değerleri yazar örneğin 12V 10A , 5V 15A gibi. Kullancağın her voltaj hattına bir tane sigorta koymalısın. Sigorta değerini güç kaynağının üzerinde yazan Amper değerlerine göre seçeceksin. Birebir aynı değerde sigorta yoksa yakın değeri al. Sigortalarını da yedekli alman iyi olur.

1649877040450.png

Anladığım kadarı ile masaüstü bilgisayar güç kaynağı ile bir şeyler yapmak istiyorsun. Taş direnç vs bağlamana gerek yok. Büyük soketteki yeşil kabloyu siyah kablolardan birine bağlarsan güç kaynağı çalışmaya başlar. Buraya bir anahtarda bağlayabilirsin.

Led kaç volta bağlayacağını yazmamışsın. Kabaca 5V için 220R, 12V için 1K, 24V için 2K2 direnç bağlanabilir. Dirençler ucuz olduğundan; 100R, 220R, 330R, 470R,1K,2K3,3K3,4K7,10K Değerlerinden üçer beşer almanı tavsiye ederim. Ledler den de yedekli al bozulursa tekrar kargo parası ödeme..

Güç kaynağı üzerinde çıkış voltajlarının yanında akım değerleri yazar örneğin 12V 10A , 5V 15A gibi. Kullancağın her voltaj hattına bir tane sigorta koymalısın. Sigorta değerini güç kaynağının üzerinde yazan Amper değerlerine göre seçeceksin. Birebir aynı değerde sigorta yoksa yakın değeri al. Sigortalarını da yedekli alman iyi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 86816

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi aç kapa düğmesini yeşil ve siyah kablo ile yapacağım fakat izlediğim videolarda bilgisayar güç kaynakları boşta çalıştıklarında belli bir süre sonra kendilerini kapatıyormuş. Bu sebepten ötürü +5v kablosuna bir taş direnç bağlıyorlar. Bu direnç kapanmamasını önlüyormuş.

Ledler 3v olduğu için bilgisayar güç kaynağındaki turuncu olan +3,3V kablosuna bağlamayı düşünüyorum. Alışveriş yapacağım sitede şu kategoride dirençler var. 1/4w , 1/2w , 1w ve 2w şeklinde. Hangi kategoriden 100R - 200R gibi değerde direnç almalıyım ?

Ben birde Mor olan +5V Standby kablosuna USB girişi bağlayacağım. Güç kaynağını açmadan da telefon felan şarj etmek için bunu yapıyorlar.

Ve sigorta tavsiyenize gelecek olursak yabancı kaynaklı izlediğim kişi aynı dediğiniz gibi her çıkışa sigorta eklemiş.

Ekran Görüntüsü (540).png

Bunu bende tek tek yapmayı planlıyorum. Türkiye'de yapan kişiler ise genelde sigortayı 220v girişinin oraya yapmışlar. Oraya da ayrıca yapmalı mıyım bilemedim. Gerçi bilgisayar güç kaynağı devresinde sigorta mevcut. Bir de kafama takılan Ben sabit olan +12 +3 ve +5v tek tek sigorta takacağım fakat ayarlanabilir kısma da ayrıca sigorta takacak mıyım acaba ?

Aşağıdaki örnektekiler gibi olacak. Sabit çıkışlar ve ayrıca ayarlanabilir ayrı bir kısım.

Ekran Görüntüsü (541).png

Ekran Görüntüsü (542).png

Son düzenleme:
Kapanmadan değil.
+5V üzerinden referans alarak tüm
gerilimleri doğru seviyede tutar.
10R - 22R (5W) bir direnç iş görür.

Elimde 3 adet power var. Sizce hangisini kullanayım ? Amperleri arasında farklar mevcut. Sabit çıkışlarda o akımları verir fakat ayarlanabilir kısma takacağım devre 3 amper 60w destekliyor. Bu yüzden hangisini kullanacağıma karar veremedim. Sabit çıkışları ayrı yapacağım için powerlerin üzerlerinde yazan amper kullanılmış olacak.

Bu arada umduğumdan çok daha az yardım geldi. Dirençler ve sigortaları hallettim ama potansiyometre işini hala çözemedim.

IMG_4974.JPG

IMG_4973.JPG

IMG_4972.JPG

Haklısınız. Siparişimi tamamlamak için aslında kafamdankileri ilk mesajda sormak istedim. O kısım biraz uzun oldu. Malzemeler elime geçince zaten artık sorumlarım çok kısa olacak :) Teşekkür ederim yine yardımlar için.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri