LM317 ile ayarlı güç kaynağı için hangi direnç kullanmalıyım

mousolos

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elektronik işlerinde acemi sayılırım, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

19 V çıkışlı standart bir laptop adaptörünü ayarlanabilir güç kaynağına çevirmek istiyorum.
Bağlantılarımı yapmaya hazırım ancak bir konuda tereddütte kaldım.

1-Potansiyometre olarak 50k kullanırsam alüminyum soğutmalı LM317'nin bacaklarına kaçlık direnç kullanırsam en iyi performans alırım acaba?
2-Potansiyometre olarak 10k kullanırsam alüminyum soğutmalı LM317'nin bacaklarına kaçlık direnç kullanırsam en iyi performans alırım acaba?

Hangi potansiyometreyi kullanmamı önerirsiniz. (10k/50k)

tşk ederim. hobi amaçlı yaptığım için kendim parçaları birleştirerek yapmak istiyordum.

Lm317 standart datasheet sayfasındaki devreyi kurmalısınız. 5K ohm potansiyometre ve 240 ohm direnc kullanın. Lm317 nin 3 ve 2 nolu bacaklarına diyot ekleyin. Çıkışta pil aku batarya sarj edecekseniz amperli bir diyot ekleyin.

images.png

5k yerine 10k pot kullanırsak direnci 240 dan 480'e çıkarmamız mı gerekir.

Merhaba arkadaşlar. Elektronik işlerinde acemi sayılırım, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

19 V çıkışlı standart bir laptop adaptörünü ayarlanabilir güç kaynağına çevirmek istiyorum.
Bağlantılarımı yapmaya hazırım ancak bir konuda tereddütte kaldım.

1-Potansiyometre olarak 50k kullanırsam alüminyum soğutmalı LM317'nin bacaklarına kaçlık direnç kullanırsam en iyi performans alırım acaba?
2-Potansiyometre olarak 10k kullanırsam alüminyum soğutmalı LM317'nin bacaklarına kaçlık direnç kullanırsam en iyi performans alırım acaba?

Hangi potansiyometreyi kullanmamı önerirsiniz. (10k/50k)
Eski bilgisayar kasan var mı evde kullanmadığın.19 voltta lm kullanamazsın.

5k yerine 10k pot kullanırsak direnci 240 dan 480'e çıkarmamız mı gerekir.
Linkte verdiğim sitede LM 317 direnç değerleri için hesap makinası var.
Değerleri fazla abartmadan (240ohm-5k için) değiştireblirsiniz. LM317 giriş voltajı max 40V. 19V adaptörünüzün çıkışımda bir problem yoksa kullanabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın, seri regülatörlerda giriş çıkış arasında fazla voltaj farkı varsa ve/veya akım çekiliyorsa, mutlaka soğutucu kullanmanız gerekir.
https://circuitdigest.com/calculators/lm317-resistor-voltage-calculator

Son düzenleme:
Bu hesaplama ile, 19 volt giriş ise max çıkışın 16 volt olacağını düşünerek 10 k pot ile 850 R direnç işimi görecektir sanirim. Tabi soğutarak... Tsk ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri