Tabanca Havya Çalışma Süresi

Bendeki bu tip lehim havyanin ici asagidaki resimdeki gibi.

Sekonder sargi 1 tur ama kalin iletkenden yapilmis. Bu nedenle daha sağlıklı calisirken ısınmıyor.

Screenshot_20201008-121053.jpg

Bu resime gore 12 saniye sonra devreyi kesen eleman resimde görünmüyor.

Muhtemelen sarı bandın altinda 220 volt girişinde bir eleman var. Termik olabilir. Ama bu havya sizin amatörde olsa işinizi görmeyecek gibi gorunuyor.

O bandı sökmek ve altını incelemek belki işi çözecek. Birazdan atölyeme inip deneyeceğim yapmura rağmen. Teşekkür ediyorum
Bendeki bu tip lehim havyanin ici asagidaki resimdeki gibi.

Sekonder sargi 1 tur ama kalin iletkenden yapilmis. Bu nedenle daha sağlıklı calisirken ısınmıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 67914
sizin havyada benim havyadaki gibi kısıtlama yok sanırım

Az önce havyaya baktım inceledim ve birşeyler yaptım.
Öncelikle içinde, sarı bantın hemen altında aşağıdaki gibi 110°C lik KSD termistör varmış.
Açıkçası hasarsız bir çalışma olmadı;
Lambayı bağlarken primer giriş bobin telini kopardım. Allah'tan üstünü açınca bir tel kendini belli ediyordu. Hemen onu uygun biçimde ekleyip dışarı çıkardım. Termistörü iptal ettim.
10 sn süreyle çalıştırdım ve hemen ısındı. Evet lafın gelişi değil anında ısındı.
Ama çatlama patlama yok. Bobinden de herhangi bir sorun görülmüyor.
Sadece takıldığım çabuk ısınması. Lamba da yanıyor.
Bir taraftan da aklıma şu takıldı;
Acaba "Buldum" dediğim o bobin ucu biraz altlardan yanlış bir bobin ucu muydu?
Misal 500 sipir varsa ben 450. sipirden mi tel aldım yanlışlıkla.
Dediğim gibi tek takıldığım çok çabuk ısınması. Onun dışında çatlama patlama yok.
Sigorta falan atmadı. Yarın bir de akımı ölçeceğim.

nVoQvA.jpg

NH3gGT.jpg

O lamba neon mu? Yeterince aydınlatmaz hatta sadece elk var diye uyarı olarak kullanılır yıllardır zaten.

Tel çok uzunsa, temiz değilse, somunlar gevşekse vb. sebeplerden çabuk ısınmaz. İşlem öncesi bu yerleri kontrol ederek başlarsanız gereksiz vakit kaybı yaşamazsınız. Serkan' ınki kaliteli ayrıca, o sebeple limitleyiciye ihtiyaç duymamışlar :).

Elekt seviyenizi bilmiyorum, youtub de kasyan kanalını önerecektim. 12v elekt trafoyu dönüştürüp bunun gövdesinde kullandığı proje vardı.

Öncelikle teşekkür ediyorum. Ben emekli elektrikçiyim.
Lehim işlerini sıklıkla yapmam. Ayda yılda bir işim olur.
Emekli olunca arada lehim işim oluyor.
Aslında olayın aslı şöyle;
Benim şarjlı matkabın aküleri pert oldu. 40A'lik bir 12V trafo aldım.
Trafoyu şarjlı matkaba bağlamak için akü ayaklarındaki lehimden uç alıp kablo çıkaracaktım.
Tabi sadece bu olay için almadım malzemeleri. Arada aklıma bir iş geliyor.
Onu sorunsuz yapmak isterim. Arka bahçemdeki kömürlüğü minik bir atölyeye dönüştürdüm.
Emeklilik günleri anlayacağınız.

Mesela,

Havyayi 20 sn çalıştırın. Sonra fisi cekip trafosunun ve sargının ne kadar ısındığını kontrol edin. 20 saniyelik calisma ile asiri isiniyor ise o urun bence çöptür.

20 saniyede ısınmıyor ise süreyi 40 saniye yapın. Isınmıyor ise sureyi 60 saniye yapın. Bu sekilde 90 saniye kadar deneyin. Ama sargı özellikle isiniyor ise orda durun devam etmeyin.

Sonucu ısınıp okunmadığını yazarsanız sevinirim.

Termistoru 110 derece yerine 120 veya 130 derece olanla değiştirin. Çalışma süresi uzayacaktır.

12 saniye de bu havyada uc ısınmayıp sargi 100 °C nin uzerine cikiyor ise ?

Orda bir sorun var arkadaşo_Oo_Oo_O

Yansın o havya yansın.

Bu anti ergonomik aleti hiç bir zaman
sevmedim. Bu kadar uğrasana kadar,
uygun fiyatlı kalem havya alınabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz