SVC sistemin nasil kullanildigi faydalari zararlari nelerdir?

nuriefe

Üye
Konu ile alakli arkadaslarim bu konuda bizleri bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
SVC , TCR olarak bilinen ve simens ve abb gibi firmalarında uyguladıkları bir kompanzasyon yontemidir , enerji kalitesini belirleyen kriter sistemdeki harmonik degil , guc faktorudur , eger siz SVC ile guc faktorunu SVC siz duruma gore 1 e daha fazla yaklastırmıssanız , harmonik bile üretseseniz enerji kalitesini yukseltmis olusunuz ,

Ben bu şekilde bir cevap için soru sormamıştım ama madem bir tez savuuyorsunuz bende bildiğim kadarı ile cevaplayayım size

Size bu durumu kim anlattı veya nereden vardınız bu kanıya anlamadım ama yanlış bir tezdir. ABB veya SİEMENS gibi firmalar bu işlemi yaparken peki neden özel filtreler ile birlikte sisteme bağlama gereği hissediyorlar daha fazla para kazanmak için mi? Sizin demenize göre esas amaçlanan güç faktörü zaten elde ediliyor peki neden bu pahalı ve özel filtreler ile birlikte sisteme bağlanıyor. Ben yinede size açıklamaya çalışayım akım harmoniği sistemde çalışan ne var ne yoksa ucuruyorda o yuzden neyse tezinizi bir daha düşünün derim. Birde forum sitesinin en üstünde '' Güç Kalitesi, Enerji Verimliliği ve Harmonikler'' diye bir bölüm var orayı okumanızıda büyük oranda tavsiye ederim.

Bu arada arkadaşlar sorduğum soru çok basittir SVC nasıl kullanıldığı ile alakalı nerelerde kullanıldığı ile alakalıdır faydaları nelerdir zararları nelerdir hepsi bu kadar bu sorumda amaçlanan kompanzasyon sıstemınde uygulanan bır modeli incelemektir. İnsanlara bu işle ugraşan kişi ve kişilerin bilgilerini aktarmaktır.

Son düzenleme:
impuls arkadaşın söyledikleri yerindedir, (tanıdığıım kadarı ile impuls arkadaş kompanzasyonda türkiyede üstadların önde gelenlerindendir O söylemişse bizce doğrudur)
svc nin harmonik ile alakalı diyagramları net sayfamızda ve seminer notlarımızda mevcut (ilgili arakadaşlar ulaşabilir)
filitre eklenebilir, aktif filitrede eklenebilir hiç bir problem yok. Gruparge üstatlarının ölçümleri hesaplamaları ve binlerce gerçek saha uygulamaları ile bunlar tamamlanır. İmpuls üstadın yazdıkları siz değerli arkadaşın iletilerinin yeterli cevabıdır.

Grup arge temsilcisi arkadaşım ben kimseyi tanımam kaç yıldır bu işi yapıyor onuda bilmem ben ne sordum siz ne cevaplıyorsunuz sizede o zaman forum sitesinin en üstünde '' Güç Kalitesi, Enerji Verimliliği ve Harmonikler'' adlı başlığı tıklamanızı ve orada yazılan bilgileri okumanızı tavsiye ederim. Madem bu işi yapıyorsunuz siz yazın biz okuyalım sorular soralım bu şekilde hemde reklamınız olmuş olur bizde öğrenmiş oluruz fena mı?

Ortamı germek istemiyorum o zaman ben size soru sorayım siz Grup Arge temsilcisi olarak ve siz kompanzasyon üstadı Impuls olarak bizleri değerli bilgilerinizle aydınlatın olurmu ?

İlk sorum Impuls arkadaşıma kompanzasyon yapılmasındaki amaç sadece şebekedeki enerji kalitesini deyiminize göre de güç faktörünü 1'e yakın hale mi getirmektir o zaman neden harmonik filtreler kullanılmaktadır? Şebeke eğer kirli ise harmonik varsa enerji kalitesi demenize göre güç faktörünün 1 olmasının firmalara ne gibi faydası olabilir harmonik zaten ucuracağını ucurmayacakmıdır?

İkinci sorum Grup Arge temsilcisine SVC demek şönt reaktörün tristörlerle değişik faz açılarında oynayarak tetiklenmesi ve iletime geçmesimidir? Bu durum değişen açılara göre farklı harmonik oluşturur mu oluşturmaz mı? Harmonik oluşturursa nasıl bir filtre ile çözüm bulunabilir?

Son düzenleme:
arkadas aramızdaki muhabbet den dolayı husnu zan etmis , üstat diye bir kelime kullanmıs , ben zaten boyle bir nitelemenin cok uzagında bir kisi oldugumu biliyorum , ama sizin bunu dilinize dolamanız hoş degil ,

ikinci olarak dikkatimizi cektiginiz noktaların biz zaten farkındayız , harmoniklerin sebekeyi kirletmesi farklı bir olaydır ki guc faktorunun ( enerji verimliliginin ) iyilestirilmesi karşılıgında buna izin verilebilir , harmoniklerin cihazlara zarar vermesi ki bu durumun olusması halinde biz zaten gerekli filtrelerle onlem alıyoruz , ayrı bir olaydır .

SVC sistemlerinin şu ana kadar zararları görülmüş veya işitilmiş değildir.

Faydaları, enerji verimliliğine ve ülke ekonomisine katkılarını ise bu değerli arkadaşlarımız zaman ve mekan farketmeksinizin gezerek anlatıyor ve anlatmaya devam ediyorlar.

Sayın İmpuls bey şahsınız benden büyük olabilir o yüzden kusuruma bakmayın amacım kimseyi dile dolamak değildir şahsınızdan özür dilerim benim anlamadığım kısım ise şudur benim sormuş olduğum sorunun aksine neden alaycı bir şekilde hitap ettiğinizle alakalıdır ve sormuş olduğum soru ile yakından uzaktan bir cevapta vermediniz bende gard aldım kıssadan hisse durum budur. Benim için şahısların veya firmaların bir önemi yoktur benim için ilk önce yaradananın ilk emri ile oku sonra araştır sonra öğren daha sonrada paylaştır ben bu tarz soruları size değer verdiğim için tekrarlama gereği hissederim bakınız o kadar emek harcamışsınız ve birşeyler çıkarmışsınız ortaya allah emeklerinizi en iyi şekilde mükafatlandırır inşallah yoksa umurumda bile olmaz yazı bile yazmam ama gerçek hayatta doğruda birdir iki doğru olmaz bunuda iyi bilmek gerektiğini düşünmekteyim anladığım kadarı ile sizde Grup Arge firmasında bir görevlisiniz. Bakınız yapılan olayda oluşacak harmonik gün gelecek sizide vuracaktır ve bunun önlemini felan da alamazsınız değişken bir faz tetikleme açısının nesinin filtresini yapacaksınız kaçıncı dereceden alabileceksiniz ne yapacaksınız hava nüveli doyum noktası olmayan filtreler mi yerleştireceksiniz bu olay yapılsa dahi 150 adet abone 1 trafoda ve sizin ürünler de bağlı 200 amperin üzerine çıktı şönt reaktörleriniz bana bunu izah edin bende sizi en iyi şekilde savunayım haklı kılayım vebal almıyorsunuz diyeyim. Bu arada tekrar edeyim Enerji kalitesi bir bütündür Cos fi değeri ile Harmonik olmayışı iledir ayrıca harmoniğin hiç bir şekilde izni ve izahıda yoktur harmonik sinüs dalgasının bozulmasıdır o yüzden lütfen birbirimizle yarış içerisinde de değiliz doğruları paylaşmak ilk hedefimizdir. EPDK %10 sınırlamasını neden getirecek peki siz değerli kişilerin bakış açısından bakmaya çalışıyorum ama malesef sonuç hep hüsran görüyorum. Peki esas ana şebekedeki dağıtım trafosunda oluşan harmonik ne olacak Nötr hattı diye bir şey kalacak mı? EPDK dağıtım firmalarına büyük cezalar verecek dağıtım firmalarıda hırslarını abonelerden çıkarmayacakmıdır bu durum kaş yaparken göz çıkarma olayıdır. Bilmiyorum kaç yıldır bu işlerle uğraşıyorsunuz ama benim mazi olarak bir 25 yılım var. Ben o kadar yer firma gezdim gördüm hem yurt içi hemde yurt dışı olmak kaydı ile harmonik sorunları ilede yüzeysel uğraştım ama değişken bir harmonik olayınıda anca aktif filtreler ile giderilebildiğini gördüm bu aktif filtrelerde malesef çok pahalı ve adından da belli olacağı üzere aktif kayıpları çok fazla olan bir uygulamadır. Şimdi sizden cevap bekliyorum. Kompanzasyon yapılmasındaki amaç nedir? Abonelerin kompanzasyon yapacağım diye daha fazla para harcamasını mı sağlamaktır ? Tekrar ediyorum bu durum kaş yaparken göz çıkarmaktır. Bir çok firmada da ürünlerinizi inceleme fırsatı buldum mesela reaktif röleniz mükemmel bir çok firmanın üstünde bir cihaz kullanımı da kolay vs.. enerji analizörünüzde aynı şekilde bir de pc üzerine bir kayıt yaptırmışsınız saniyeler voltajlar kvar ihtiyaçları şeklinde de göstermekte ve analiz için kayıt altına alınmakta 10 milisaniye örneklemeylede çalışmaktaymış bu yarım peryot anlamına geliyor ki mükemmel bir başarı bu tarz cihazlara önem vermeniz vatana millete daha faydalı ve doğru olacağını düşünüyorum. Bakınız aynı şekilde çalışan bir firma daha var TENSE diye onların ürünleride güzel ;) . Birde hocam bu kadar emek harcamışsınız dinamik kompanzasyona da ağırlık verin bu da vatana millete faydalı bir ürün fuarda gezerken elektrolojik diye bir firma gördüm mühendisi ile tanıştım sizlerden iyi olmasın mükemmel bir insan ve kafasıda çok çalışıyor dinamik olarak ürünler yapmaktalar bir inceleyin derim bir tane daha ANKARA firması vardı ismi KARMET onlarda fena değil gibi gerçi İSTANBUL da pek göremedim kendilerini ama onlarda iyiler. Ben kimsenin temsilcisi veya sesi de değilim ben bir kullanıcıyım cehalet derecesinde meraklıyım o kadar... Meraklıyım ki bir çok firmanın reaktif rölesinin hangi uygulamalarda eksikliklerini artılarını veya algoritma hatalarına varıncaya kadar sahada gözlemlediklerimce söyleyebilirim. Söyledikleriminde doğruluğunu her şekilde ıspatta edebilirim. Ülkemizde bu kadar güzide firma var ve bu firmalarda da çalışan tonlarca akıllı zeki çevik mühendisler varken günü kurtarmak yerine azıcık ileriyi yarınları düşünseler daha iyi olacağı kanısındayım. Bu arada da tanıştığım ve harmonikler üzerinde ve kondansatör üzerinde bilgisine ciddi manada değer verdiğim İdris BÖLÜKBAŞI bey var Türkiyede ilk kondansatörü imal eden şahıslardan da biridir ayrıca bir gidin sorun kontaktörlü sistemlerde dahi kondansatörün önüne kompanzasyon yapacağın kişinin harmonik filtreye verecek parası yoksa oğlum kablo al yanmaz pimaş boruya sar kondansatörün önüne bağla bu ülkenin elektriğine saygı göster der biz SİEMENS firmasındayken insanlara bu şekilde anlatırdık der.

Düne bakın bu günü görün bu güne bakın geleceği görün...

Saygılarımla impuls arkadaşım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri