Solar sistem en verimli nasıl bağlanır

Ben 12 volt'u göremedim. En sağdaki yük çıkışı akü grubu voltajına eşittir diye biliyorum.
Merhaba servise sordum 12 volt 2 ampermiş çıkış
söylediğiniz değerleri kaba bir hesap yaparsak şöyle çıkıyor.
  1. 480 lt büyük boy buzdolabının günlük bir ortalama 1100 watt arası olası lazım.
  2. 82 ekran TV ortalama 10 saat izleseniz 35 -45 arası yani günlük 450 watt
  3. 2 ampul 10w'lık 5 saat acık kalsa günlük 100 w
  4. kayıt cihazı 12x2=24w ,24x24s=576 w günlük
  5. kamera 12x2=24w 24w x8=192w 192w x24s=4608w
  6. toplam:6834w kar veya kapalı hava nedeni ile güneş alamadığını varsayaraksak iki katı güç gerekli 6834w x 2 =13668 watt 13668w/24v=569,5 amper ediyor 24v 600amper aküye ihtiyacın var.
  7. Güneş paneli hesabı yaparsak 4x285w=1140w 6 saat güneş ağıdını var sayarsak 6840w günlük üretim miktarınız .(5 saat üzeri verimli bir süre değildir.)
  8. 6840-6834=6w fazlan kalıyor bu fazla güç invertör tüketimi, mppt tüketimi veya dönüştrme kaybı için yeterli değil.
  9. 6834 w ihtiyacınız var günlük sizin invertör 3000 w değerinde kurtarmıyor.
  10. kameraları doğrudan aküden besleseniz bile 12 volt 480 amper ihtiyacınız var sadece
Bir şeylerden feragat etmeniz gerekli tüm sistemi bu şeklide çalıştıramazsın.
merhaba TV en fazla 2-3 saat o da zamanımız olursa, buzdolabını aküler harcamasın diye güneş doğdu battı olarak zaman saati koymayı düşünüyorum.

Merhabalar.
Sayın @rsimsek ustam ne gerekiyorsa en iyi şekilde izah etmiş.
Saadece ilave etmek istediğim bir durum var mppt şarj kontrol cihazının maximum pv giriş gerilimi uygunsa paneller 2 şerli seri ve 2 seri grubu paralel bağlamanız yönünde olacaktır.
Mppt şarj kontrol cihazı nın çalışma prensibine daha uygun bağlantı bu şekildedir.
Şarj kontrol cihazı üzerinden veya tek akü üzerinden 12 volt cihazlarınızı beslemeyin.
Aküden 24 volt alıp hiç olmazsa bir XL4016 modül ile 12 volta düşürüp o şekilde kullanın.
merhaba;
24 Voltta 960 Wat yazıyor açıklama da
Buzdolabı konusunda hata yaparsanız
yaparsanız derken zaman saati koymayayım mı anlamadım
Merhabalar.
Sayın @rsimsek ustam ne gerekiyorsa en iyi şekilde izah etmiş.
Saadece ilave etmek istediğim bir durum var mppt şarj kontrol cihazının maximum pv giriş gerilimi uygunsa paneller 2 şerli seri ve 2 seri grubu paralel bağlamanız yönünde olacaktır.
Mppt şarj kontrol cihazı nın çalışma prensibine daha uygun bağlantı bu şekildedir.
Şarj kontrol cihazı üzerinden veya tek akü üzerinden 12 volt cihazlarınızı beslemeyin.
Aküden 24 volt alıp hiç olmazsa bir XL4016 modül ile 12 volta düşürüp o şekilde kullanın.
XL4016 bunu tedarik ettiğimde tekrar yardım isteyeceğim. 2 seri 2 paralel bağlantı şeması var mı ?

Son düzenleme:
buzdolabını akşam kapat, sabah aç daha fazla enerji tüketir. termostat var unutma. @Mustafa KABADAYI ustamızın dediği gibi XL4016 modül en iyi seçenek ve bağlaması çok kolay. ve size bir tavsiye lütfen bir ölçü aleti satın alın en ucuzu olsa bile işinizi görür.

Son düzenleme:
@rsimsek ustam, @Mustafa KABADAYI ustam, sizlerin bilgisi bu konuda o kadar iyi ki, ben yorum yaparken çekiniyorum. sizler değerli ustalarımız iyi ki varsınız. bu değerli ve doğru yorumlarınız için teşekkür ederim. eğer kazara hatalı bilgi verirsem lütfen düzeltiniz ve beni uyarınız.

buzdolabını akşam kapat, sabah aç daha fazla enerji tüketir. termostat var unutma. @Mustafa KABADAYI ustamızın dediği gibi XL4016 modül en iyi seçenek ve bağlaması çok kolay. ve size bir tavsiye lütfen bir ölçü aleti satın alın en ucuzu olsa bile işinizi görür.
aç kapa yapmamda ki amaç gün içinde aküyü kullanmıyor ve akünün ömrünü yememiş oluyor diye düşündüm. Konu açılmışken gün içinde aşırı yük olmadığında akü kullanıyor mu sistem. ölçü aletini ve XL4016 modülü bugün sipariş vereceğim bilgi paylaşımınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
aç kapa yapmamda ki amaç gün içinde aküyü kullanmıyor ve akünün ömrünü yememiş oluyor diye düşündüm. Konu açılmışken gün içinde aşırı yük olmadığında akü kullanıyor mu sistem. ölçü aletini ve XL4016 modülü bugün sipariş vereceğim bilgi paylaşımınız için hepinize çok teşekkür ederim.
aç kapa, buzdolabının kapağı değil, akşam enerjiyi kesip, gündüz vermek demek. akşam kapattın, dolabın ısınacak(iç ısısı düşecek) sabah çalıştırdın enerji verdin, soğutma ısısına ulaşmak için daha çok çalışacak anlamında söyledim.

@rsimsek ustam, @Mustafa KABADAYI ustam, sizlerin bilgisi bu konuda o kadar iyi ki, ben yorum yaparken çekiniyorum. sizler değerli ustalarımız iyi ki varsınız. bu değerli ve doğru yorumlarınız için teşekkür ederim. eğer kazara hatalı bilgi verirsem lütfen düzeltiniz ve beni uyarınız.
Estağfurullah sayın @paskomya sizlerin varlığı yeter

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri