Solar şarj regülatörleri ( MPPT , PWM , v.s. )

Arkadaşlar hepinize kolay gelsin iyi günler dilerim konumuzla bi alakası yok belki ama genede sizden bilgi edinmek istedim elimde 12/300 w sargılı dc trafo var 220 v giriş 12 volt çıkışlı ve 300 w gücünde bunu ters kullansak yani 12 volt versek 220 volt çalışırmı çalışırsa ac mi çalışır dc mi

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin iyi günler dilerim konumuzla bi alakası yok belki ama genede sizden bilgi edinmek istedim elimde 12/300 w sargılı dc trafo var 220 v giriş 12 volt çıkışlı ve 300 w gücünde bunu ters kullansak yani 12 volt versek 220 volt çalışırmı çalışırsa ac mi çalışır dc mi

Trafolar DC gerilimle çalışmazlar. AC gerilim ile çalışırlar.

12 volt çıkışına AC 12 volt verirseniz yine 300 watt güç verebilecek bir kaynaktan çıkıştan 220 volt alırsınız. İnverterlerin çalışma mantığıda bu ve buna benzer yontemlerdir.

Yani bu trafonun girişine uygulayacağınız gerilim AC 12 volt ve 25 amper verebilir bir kaynak bağlarsanız cıkıstan 220 volt 1.5 amper civarında alabilirsiniz.

Yani herhangi bir 220 volt cihazı çalıştırabilir doğrumudur

Herhangi bir değil 300 watt gücün altındaki cihazları çalıştırabilir.

Ancak şöyle bir sorun var.

Bir inverter çıkış gerilimini kontrol eder. Yük yok iken ve yük varken çıkış voltajının stabil olması için bazı düzeltmeler yapar. Trafo ile yapılacak bu tip bir 220 volt kaynağı geri beslemesi olmayacağı için çıkış voltajı istenen limitlerin dışına çıkabilir.

Bu nedenle önce deneme test ve ölçümlerin yapılması daha sonrası bu cihazda çalışacak cihazlarınızı bağlamanızı öneririm.

Ayrıca 12 volt AC voltajı nasıl üreteceğinizi daha konuşmadık bile.

Evet ben küçük bi deney yaptım burda 4 w lık bir led ampul denedim flaş çakıyo bunu ac akıma nasıl dönüştürebiliriz
Birde dediğiniz gibi 220 v stabil çıkışı nasıl yapabiliriz
Aslında sabitlersek voltajı ve giriş voltajını çok faydalı bir cihaza dönüştürülebilir

Son düzenleme:
Şu aşağıdaki gibi bir devre uygulanabilir. Şahsen denemedim ama deneyen arkadaşlar var. Mesela kaynak site https://320volt.com/sg3524-dc-ac-inverter-projesi-250w-5000w/

pwm-12vdc-220vac-150w-invertor-semalar-circuits.gif

Doğrudur ama benim aşan bilgiler bunu bilen biri yapması gerekli aslında hazırda yapılmış olsa alırım

inverter alıni veya bir ups alın

upste te alabilirsiniz.
nispeten daha uygun fiyatları. Sürekli aküden çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri