Solar şarj regülatörü ayarları

zeus6701

Üye
Arkadaşlar merhaba.

2 adet Nova 125A aküm var seri bağlılar.
4 adet 190w güneş panelim var.
50A mppt şarj regülatörüm var.

Sistem 24V üzerine kurulu.

Akü üzerindeki bilgiler şu şekilde:

Cycle use 14.4 - 14.7 v
Standby use 13.6 - 13.8 v
Floating use 13.5 - 13.8 v

Solar şarj regülatörüm Jnge 50A

24V luk sistem de

Aküler kaç voltajın altına düşmemeli,
Ovd, yani aşırı şarj voltajı kaç olmalı (31v şuan)
Float kaç olmalı,
Bcv yani turbo şarj voltajı kaç olmalı ( 28.8v şuan)

Ne akünün, ne Solar şarj regülatörünün kılavuzlarında net bilgiye ulaşamadım.

Sizden destek istiyorum çünkü akülerim güneş ile şarj olurken giren amper aşırı değişken. 12a ile şarj olurken bir anda 4a e düşebiliyor ve bu sürekli oluyor.

Panellerdeki akımı tam olarak aküye aktaramadığım için sistemi neredeyse hiç kullanamıyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aküler kaç voltajın altına düşmemeli :
11,6V (Beher Akü)
Ovd, yani aşırı şarj voltajı kaç olmalı:
14,4V (Beher Akü)
Float kaç olmalı, 13,1 - 13,3 (Beher Akü)
Bcv yani turbo şarj voltajı kaç olmalı:
14,4V (Beher Akü)

Bu değerrler Jel Aküler için verilmiştir, Akü etiketinde yazılı değerl önceliklidir. En önemlisi, 11.6 Voltun altına düşmemelidir. Sisteminizde arıza olabilir.

Kolay gelsin

Son düzenleme:
Mehmet bey 24 v için bu değerleri 2 ile çarpıcaz sanırım.

Bir de Ovd ve Bcv nasıl aynı olabilir? Sonuçta 14.4 üstünde şarj kesilecek ve o değerde nasıl turbo şarj yapılabilir? Turbo şarj deyince aklıma şöyle geliyor benim, akü 13 v ise turbo şarj ile hızlıca 14.4 e çukarıldın diye 12 v yazmak dalan gerekmez mi?

Mehmet bey 24 v için bu değerleri 2 ile çarpıcaz sanırım.

Bir de Ovd ve Bcv nasıl aynı olabilir? Sonuçta 14.4 üstünde şarj kesilecek ve o değerde nasıl turbo şarj yapılabilir? Turbo şarj deyince aklıma şöyle geliyor benim, akü 13 v ise turbo şarj ile hızlıca 14.4 e çukarıldın diye 12 v yazmak dalan gerekmez mi?
Ne yaparsanız yapın şarj voltajının 14.4V aşmaması gerekir (Bu değerler standart aküler için verilmiştir, üretici başka bir değer söylüyorsa tabiki o değer kabul edilmelidir).
Bu voltajın aşılması, jel yapı içerisinde kabarcıklara neden olacak ve akünüzde kalıcı hasar oluşacaktır.
Turbo Şarj için üreticinin ne demek istediği cihaz kitapçığında bulunabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri