Solar şarj regülatörleri ( MPPT , PWM , v.s. )

mustafa hocam şarj aleti "13.7 voltta şarjı kesiyor ama 14.9 voltlara kadar yükseliyor" yazmışsınız, çok ilginç bir durum, biz genelde pilin akünün kendi kendine gerilimin düşmesine alışığız malum..

şarj regülatöründe başka ayarlar daha mı acaba, yada kesti gibi gösterip şarja devam mı ediyor..

akü doldu dediğinde regülatörü devreden ayırsanız, sadece akü ve inverter kalsa, 15volta yükselme durumu devam eder mi, ne dersiniz.
Sayın ustam güneş panelinden gelen + kabloya 1 sigorta tahsis ettim.
İnvertör tamirden bugün geldi.
Dediğiniz gibi akü dolunca panelden gelen sigortayı kapatırsam sorun olmuyor.
Regülatör şarjı kesiyor yani panel işareti kayboluyor 13.8 e gelince.
Ama voktaj yükselmeye devam ediyor.
Akü dolu ve kullanım olmadığı için mi acaba böyle oluyor bilmiyorum ustam.

Konu Sah
serkan_48

serkan_48

Profesyonel Üye
Aku sicakligi etken olabilir.

Aku omrunu tamamliyorsa bu gibi voltajin hizli yukselmesine neden olabilir.

Sarj regulatorunun bu voltajlara cikmamasi lazim. Devreye seri bir ampermetre baglayip sarji ve aki gerilimini takip edip aku gerilimi istenen voltaja geldiginde akim kesiliyormu kontrol edwbilir misiniz?

Bu sekilde sarj regulatorunun duzgun calisip calismadigini kontrol edecegiz.

hearthief

Paylaşımcı üye
güneş panelinin + kablosunun sigortası kapatıldığında sorun olmuyorsa, şarj regülatörü hatalı yada ayarsız demek olmaz mı hocam..

yani sanki regülatör "akü doldu, şarj bitti belirtmesine rağmen" güneşten gelen enerji boşa gitmesin diye aküleri şarj etmeye devam ediyor gibi görünüyor buradan, yada regülatör kapatmasına rağmen panel ile akü arası elektrik sızıntısı devam ediyor..

bunları test için serkan hocanın dediği gibi regülatör akım akıtmaya devam ediyor mu araya amper metre kademesinde seri ölçü aleti bağlayıp test etmekte yarar var..

Tamam sayın ustalarım dediğinizi yapıp bilgi vereceğim size inşallah.
Bozuk olma ihtimaline karşı aynı model 30 amper bir regülatör ile deneme yaptım sonuç aynı oldu.
Akü arızalı olabilir diye 72 ah bir akü ile denedim yine aynı oldu.
Örneğin 13.8 volta ayarlı regülatör.
13.8 volta gelince panel simgesi kayboluyor ama akü voltajı yükselmeye devam ediyor taaki 14,9-15 voltlara kadar.

toyer

Profesyonel Üye
Çok teşekkürler yanıtınız için. İlginç bir şekilde satıcılara sorduğumda bu boyutta (küçük) bir sistem için mppt regülatöre verilecek ekstra parayı gereksiz bulduklarını söylüyorlar. Arada kalmış duumdayım.

Bu arada akü bu, sağlıklı şarj olduğu değeri hangi rakam söylüyor?
Bu seçim size ait. Ben sadece bu sisteme MPPT kullanılır mı sorusuna cevap vermeye çalıştım. MPPT kullanırsanız daha fazla enerji depolayabilirsiniz. Bu depolanan fazla enerji yaptığınız mPPT masrafına değer mi ? Bu sizin kararınız.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,492
Kullanıcılar
392,139
Son üye
Muratbey özer

Yeni konular