Solar şarj regülatörleri ( MPPT , PWM , v.s. )

Konuyu hortlatıyorum ama bir sorum var, 4 adet 100'er watt'lık güneş panelim ve bir adet12v 200 amp jel aküm var, sizce bu sistem için mppt regülatör kullanmak mantıklı mıdır? Mantıklıysa 30 amperlik bir mppt regülatör yeterli olur mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
400 ÷ 18 = 22 amper yapar. 30 amperlik bir regulator isinizi gorecektir.

Akunuzun maksimum sarj akiminida gecmedikce sorun yok. Aku etiketine bakmak lazim ama 200 amperlik aku 20 - 22 amperle saglikli sarj olacaktir.

Akunuzun maksimum sarj akiminida gecmedikce sorun yok. Aku etiketine bakmak lazim ama 200 amperlik aku 20 - 22 amperle saglikli sarj olacaktir.
Teşekkürler, peki bu sistemde mppt kullanmak farkedilir bir avantaj yaratır mı?

400 Watt lık solar panel verim , güneş durumu vesaire düşünürsek 350 watt verse yada daha az. bu durumda bu enerjiyi aküye depolayabilirsiniz. MPPT kullanmanız faydalı olur.
200x12=2400 W
350 x 6 saat güneşlenme deseniz =2100Watt. MPPT kullamanız faydalı olur.

400 Watt lık solar panel verim , güneş durumu vesaire düşünürsek 350 watt verse yada daha az. bu durumda bu enerjiyi aküye depolayabilirsiniz. MPPT kullanmanız faydalı olur.
200x12=2400 W
350 x 6 saat güneşlenme deseniz =2100Watt. MPPT kullamanız faydalı olur.
Çok teşekkürler yanıtınız için. İlginç bir şekilde satıcılara sorduğumda bu boyutta (küçük) bir sistem için mppt regülatöre verilecek ekstra parayı gereksiz bulduklarını söylüyorlar. Arada kalmış duumdayım.

Bu arada akü bu, sağlıklı şarj olduğu değeri hangi rakam söylüyor?

Ekli dosyalar

• 20190905_153440.jpg
    20190905_153440.jpg
    384.2 KB · Görüntüleme: 8
@serkan_48 hocam benim 30 amper pwm şarj kontrol cihazım var 100 watt panel ve 60 amper akü ile sistem kurulu.
13.7 voltta şarjı kesiyor ama 14.9 voltlara kadar yükseliyor neden bu sorun acaba.
Başka şarj kontrol cihazı denedim oda aynı.
İnvertör ü bağlayınca yüksek voktaj hatası veriyor.

@serkan_48 hocam benim 30 amper pwm şarj kontrol cihazım var 100 watt panel ve 60 amper akü ile sistem kurulu.
13.7 voltta şarjı kesiyor ama 14.9 voltlara kadar yükseliyor neden bu sorun acaba.
Başka şarj kontrol cihazı denedim oda aynı.
İnvertör ü bağlayınca yüksek voktaj hatası veriyor.

mustafa hocam çok uğraştınız güneş panelinizle son durum nedir, verim almaya başladınız mı kullanıyor musunuz, kendini amorti ediyor mu..

mustafa hocam çok uğraştınız güneş panelinizle son durum nedir, verim almaya başladınız mı kullanıyor musunuz, kendini amorti ediyor mu..
Sayın ustam herşey çok güzel fakat bu şarj regülatörü canımı sıkıyor.
14.9 15 voltlara kadar çıkıyor.
İnvertör yüksek voltaj uyarısı veriyor.
60 ah akü var.
Şarj regülatörü ucuz olanlardan sıkıntı o mu acaba.
Mppt bir regülatör mü almak lazım acaba.

mustafa hocam şarj aleti "13.7 voltta şarjı kesiyor ama 14.9 voltlara kadar yükseliyor" yazmışsınız, çok ilginç bir durum, biz genelde pilin akünün kendi kendine gerilimin düşmesine alışığız malum..

şarj regülatöründe başka ayarlar daha mı acaba, yada kesti gibi gösterip şarja devam mı ediyor..

akü doldu dediğinde regülatörü devreden ayırsanız, sadece akü ve inverter kalsa, 15volta yükselme durumu devam eder mi, ne dersiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri