Solar şarj kontrolörü

Merhaba,
Elimde 3 adet 12v 270wattlik solar panel var, 12v 20ah jel akü ve ufak solar şarj kontrolörü var fakat teknik ozelliklerini bilmiyorum. Acaba bu 3 paneli bu solar şarj kontrolörüne bağlayıp akümü şarj edebilir miyim?

Ekli dosyalar

• 1568387943281..jpg
    1568387943281..jpg
    601.4 KB · Görüntüleme: 24
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
12 volt 270 watt panel daha önce duymadım. belkide vardır.
6 amperlik regulatör ve 20 amper akü, 3 tane 270 watt panel için çok düşük.
bu akü için 40 watt tek panel tavsiye ederim.

270 watt bir adet panel bile yaklaşık 9 amper güç verir o solar şarj kontrol cihazını kullanamazsınız.

Genel olarak anladığım şarj kontrol cihazimin yetersiz oldugu yönünde: peki bana hangi şarj kontrolünü tavsiye edersiniz?

Cevaplarinizdan dolayi hepinize teşekkür ediyorum.
12 volt 270 watt panel daha önce duymadım. belkide vardır.
6 amperlik regulatör ve 20 amper akü, 3 tane 270 watt panel için çok düşük.
bu akü için 40 watt tek panel tavsiye ederim.
Pardon, panellerimin teknik ozelliklerine şimdi ulaştım.
Elektriksel Özellikler
Güç:280W
Hücre Sayısı:60
Açık Devre Voltajı (Voc):37,60V
Maks. Voltaj (Vmp):31.10V
Kısa Devre Akımı (Isc):9.43A
Maks. Akım (Imp):9.00A
Maks. Sistem Voltajı:1000V
Elimde bu panelde 3 adet var. Yapmak istediğim şu: elimde bir de 12v 20ah jel akü var. Panellerle şarj edip aydinlatma ampullerime baglamak istiyorum. Nasil bir şarj kontrolörü almaliyim?

Son düzenleme:
30 amper bir şarj kontrol cihazı alın.
Fakat 3 adet 270 watt panel diyorsunuz 20 ah bir akü bu paneller için çok çok az gelir.
Panelleri paralel bağladınız diyelim 27 amper bir güç verir size.
Akü zaten 20 ah.
200 ah bir akü lazım size :)

Genel olarak anladığım şarj kontrol cihazimin yetersiz oldugu yönünde: peki bana hangi şarj kontrolünü tavsiye edersiniz?

Cevaplarinizdan dolayi hepinize teşekkür ediyorum.

Pardon, panellerimin teknik ozelliklerine şimdi ulaştım.
Elektriksel Özellikler
Güç:280W
Hücre Sayısı:60
Açık Devre Voltajı (Voc):37,60V
Maks. Voltaj (Vmp):31.10V
Kısa Devre Akımı (Isc):9.43A
Maks. Akım (Imp):9.00A
Maks. Sistem Voltajı:1000V
Elimde bu panelde 3 adet var. Yapmak istediğim şu: elimde bir de 12v 20ah jel akü var. Panellerle şarj edip aydinlatma ampullerime baglamak istiyorum. Nasil bir şarj kontrolörü almaliyim?
Paneller 24v için uygun. Yani en az iki aküyü seri bağlayıp 24v giriş elde etmelisiniz. Buna uygun şarj kontrol cihazı alabilirsiniz. Ama bir tane daha 20ah akü alıp, iki aküyü seri bağlasanız bile 270w veren tek panel bile sisteme fazla gelecektir diye düşünüyorum. Akülerin ömrü çok kısa olur. O panelleri kullanabilmek için en az 100ah 2 adet akü almanızı öneririm.

Merhaba,
Elimde 3 adet 12v 270wattlik solar panel var, 12v 20ah jel akü ve ufak solar şarj kontrolörü var fakat teknik ozelliklerini bilmiyorum. Acaba bu 3 paneli bu solar şarj kontrolörüne bağlayıp akümü şarj edebilir miyim?
810 watt panel yaklaşık 45 amper eder bu 20 ah jel akü için çok fazla buna kullanacağın şarj kontrol cihazıda elindeki olmaz çok düşük

İncelemedeki arkadaşın bilgileri eksik ve yanlış. 10 saat nerede ve ne ile şarj edilebilir? Günlük ortalama şarj süresi 6 saat alınır. MPPT özellikli bir solar şarj cihazı varsa bu şarj yelpazesi artacaktır. Ayrıca söylediği gibi üretilen akım kadar değil iki katı kapasiteli jel akü gerekli! LiFePO4 akü varsa üretilenden biraz fazla kapasite olması yeterli, çünkü yüzde doksanı kullanılabiliyor. Bir de solar şarj cihazlarının çıkışları, diyelim 10Ah gücündeyse çıkış yani inverter girişi bunun yarısı kadar olabiliyor. Buna da dikkat etmek lazım. Öyle bir durum olduğunda ve akü grubunuz ile inverter daha fazla akım gereksinimi duyduğunda, inverter girişini solar şarj cihazı üzerinden değil de doğrudan bağlamak gerekiyor. Aslında o kapasite bir sistem için şarj cihazı üzerinde olan akıllı bir inverter almak daha akıllıca.;)

810 watt panel yaklaşık 45 amper eder bu 20 ah jel akü için çok fazla buna kullanacağın şarj kontrol cihazıda elindeki olmaz çok düşük
Paneller üzerinde yazan güç değerlerini veremez. Gerçek üretimleri ile değerlendirmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri