Softstarter - İnverter (Pompa Uygulaması)?

arkadaşlar
her gün 5-6 saat çalışıp sonra ertesi güne kadar çalışmayan pompa sistemiyle inverter uygulayarak tasarruf yapamazsınız. bu verimli olmaz. inverter uyguladığınızda pompa motorunun hızını azaltarak tasarruf sağlayabilirsiniz. iki adet yumuşak yolverici kullanıp pompaları tam yükte sürmek doğru olacaktır. fonksiyonlu bir cihaz alırsanız; motor koruması, yük koruması, tork kontrol, enerji tasarrufu gibi fonksiyonlar bulunur ve bu uygulama için optimum çözüm olur. uygulama için önereceğim marka "Emotron" dur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar
her gün 5-6 saat çalışıp sonra ertesi güne kadar çalışmayan pompa sistemiyle inverter uygulayarak tasarruf yapamazsınız. bu verimli olmaz. inverter uyguladığınızda pompa motorunun hızını azaltarak tasarruf sağlayabilirsiniz. iki adet yumuşak yolverici kullanıp pompaları tam yükte sürmek doğru olacaktır. fonksiyonlu bir cihaz alırsanız; motor koruması, yük koruması, tork kontrol, enerji tasarrufu gibi fonksiyonlar bulunur ve bu uygulama için optimum çözüm olur. uygulama için önereceğim marka "Emotron" dur.

Peki hergün 5-6 saat yerine bir tanesini %50 devirde ( 2910/2 )24 saat çalıştırsam tasarruf edermiyim ? Edersem ne kadar? Hesabı varmı ?

SinaSave adlı bir program buldum içinden birşeyler kurcaladım yanlış hesap yapmadıysam enerjiden yılda %88 tasarrufum oluyor :D bu ne ya şaka gibi...
bunu bi siemensle konuşmam lazım...

Arkadaşlar siemenste burçin beye sordum benim sistemde tasarruf mümkün değil, dur-kalk yapan sistemlerde tasarruf yapılabiliyormuş bize hikaye yani ... lakin motorların sağlığı açısından akım sınırlayan soft starter lar işe yararmış. kalın sağlıcakla... ibrhmkc arkadaşın dediği gibi.

Sayın DinTOR bende 400 Kw lık 3300 V pompa motoruna soft starter eklemek istedim.ABB ile yaptığım görüşmede bana aynen şunları söylediler.

Soft starterlar aptal cihazlardır.Bu uygulamalarda yapacakları enerji tasarrufu çok az olacaktır.Bunun yerine frekans kontrollü bir sürücü eklenirse % 50-60 lara varan tasarruflar yapabilirsiniz.Eğerki amacınız enerji tasarrufu yapmak ise.Amaç debiye göre motor devrini ayarlamaktır.

Seçeceğin markanın ise güçlü motorlarda abb veya siemensten vazgeçmemeni tavsiye ederim.Bilgilerinize iyi çalışmalar

Sayın DinTOR bende 400 Kw lık 3300 V pompa motoruna soft starter eklemek istedim.ABB ile yaptığım görüşmede bana aynen şunları söylediler.

Soft starterlar aptal cihazlardır.Bu uygulamalarda yapacakları enerji tasarrufu çok az olacaktır.Bunun yerine frekans kontrollü bir sürücü eklenirse % 50-60 lara varan tasarruflar yapabilirsiniz.Eğerki amacınız enerji tasarrufu yapmak ise.Amaç debiye göre motor devrini ayarlamaktır.

Seçeceğin markanın ise güçlü motorlarda abb veya siemensten vazgeçmemeni tavsiye ederim.Bilgilerinize iyi çalışmalar

Motor gücü 147kw ve bu güçte tam devir çalıştığı zaman istediğimiz yüksekliğe su basabiliyoruz, deviri düşürdüğüm takdirde depoya su basmakta mümkün olmayacak veya çok az bi su akışı olacak.
Gücüm 250kw üstü olsaydı inverter uygulamaskullanırdım açıkçası.

ben sana emotron tavsiye ederim pompalar için özel ayrıca IP54 eş yaşlandırma makroları ve özel pompa uygulamaları mevcut bir incele istersen

arkadasım öncelikle kolay gelsin sana invertör tavsiye ederim neden diye sorarsan softstarterlerde herhangi bir koruma yok diyebiliyorum .yalnışım varsa lütfen uyarın.

arkadasım öncelikle kolay gelsin sana invertör tavsiye ederim neden diye sorarsan softstarterlerde herhangi bir koruma yok diyebiliyorum .yalnışım varsa lütfen uyarın.

softstarterler ile ilgili kullanan bir arkadaştan bilgi aldım kesinlikle tavsiye etmiyor.
ben taktım geri söküp inverter aldım dedi motorları daha çok yorduğunu söylüyor yıldızdan daha çok akım çekiyormuş, tek avantajı kontaktörlerle uğraşmaman diyor.
şebekedeki dalgalanmaları, enerji kesintilerini, motorun yanma sebeplerini ve arkadaşın söylediklerinide dikkate alarak tam yükte çalıştırsamda inverter almaya karar vermiştim.
Birkaç firma ile görüştüm pompan güçlü seçilmiş tasarryfta edersin dediler.

şimdi hangi sürücüyü almalıyım ?hem koruma hem tasarruf, ayrıca tarifeyide 3 zamanlıya çevirmeyi düşündüğümden zaman programlı olması avantajıma olur.

kardeş softstarter motor gücünü düşürür. gerilim kırpma manığı ile çalıştığı için. sürücü ise frekans ayarı yaptığı için gücü pek fazla etkilemez. eğer maddi durumda bir sıkıntı yoksa sürücü kullanmanı tavsiye ederim.

yumuşak yolverici bağlantı şeması aşağıdaki linkte var.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...ns-sirius-softstarter-yumusak-yol-verici.html

softstarter motor gücünü nasıl düşürür yol verdikten sonra by pass edilmiyorlar mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri