ABB soft starterla bu devre çalışır mı?

cenalp

Üye
Merhaba;

Elimde 7.5 kw lık bir pompa var.Normalde yıldız üçgen kontaktörle yapıyordum genelde ancak bu sefer ABB marka soft starter kullanmışlar.Yıldız üçgen kontaktörlerle normalde motorda 6 tane kablo olur.Ancak bunda 3 tane kablo var.O yüzden kontaktör sistemiyle yapamıyorum.Mecbur soft starter kullanacam.
soft starter markası ABB PSR72-600-70 Kumanda devresinde;
1 adet kontaktör
1 adet aşırı akım rölesi
1 adet faz koruma rölesi
1 adet sıvı seviye rölesi
1 adet auto-0-manuel 3 konumlu şalter
1 adet start butonu
1 adet stop butonu
1 adet soft starter

olacak.yani hem manuel hemde sıvı seviye sensörüyle beraber otomatik çalışacak.Normalde yıldız üçgen kontaktörlerle rahat yapıyordum ancak bu soft starterın st-A1-A2-Run-Com-Tor uçlarını nereye bağlayacağımı çözemedim.Projesini çizip paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• F7035123-02.jpg
    F7035123-02.jpg
    18.2 KB · Görüntüleme: 77
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
image.jpeg
Yani demek istediğim bu projede soft starterın ST-A1-A2-RUN-COM uçlarını nereye bağlayacam?
Benim çizdiğim projede düzeltip paylaşırsanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
image.jpeg
Son olarak bu devreyi çizdim.Doğru mu acaba?manuel olarak start stop olacak.otomatik olarak ise sıvı seviye olacak.
Yanlışsa nereyi düzeltmem gerekir?

Güç hattınızda ki termik ve kontaktörü ss nin altına alırsanız iyi olur. yoksa her stop edişinizde ss arızaya geçecektir. kumanda çiziminiz katalogdaki çizime göre uygun ama dediğim gibi kontaktör ss den önce açacağından ss kendini stopa çekmeden enerji kesileceği için elektrik kesintisi algılayacak ve arızaya alacak kendini ve start yapmayacak arıza kaydı silinmedikce ayarlarından.

Son düzenleme:
Kontaktörü altına ya da üstüne bağlamanız yanlış . Paralel olarak bağlamalısınız ki by pass kontaktörü diye geçer.
soft-starter-wiring-diagram-5437.jpg
Zaten mevcut sistemde de benim yaptığım gibi yapmışlar.Yani paralel bağlama söz konusu değil.By pass kontaktörü değil o.Öğrenmek istediğim kontrol devresinde bu soft starterın ST-A1-A2-RUN-COM uçlarını nereye bağlayacam.

image.jpeg
Güç hattınızda ki termik ve kontaktörü ss nin altına alırsanız iyi olur. yoksa her stop edişinizde ss arızaya geçecektir. kumanda çiziminiz katalogdaki çizime göre uygun ama dediğim gibi kontaktör ss den önce açacağından ss kendini stopa çekmeden enerji kesileceği için elektrik kesintisi algılayacak ve arızaya alacak kendini ve start yapmayacak arıza kaydı silinmedikce ayarlarından.
Devrenin çalışması şu şekilde;
Sotf starterın A1 ve A2 si sürekli enerjili, ST ye enerji gelince çıkış verecek.doğrumudur?
Son olarak bu çizdiğim devrede RUN ve COM uçlarını kullanmadım.bi sorun olurmu?sanırsam bu uçlar sadece yardımcı kontak uçları.yani oraya lamba bağlayabilirim.yanlışım varsa lütfen düzeltin.motoru yakmayalım sonra rezil olurum :)

evet dediğin gibi çalışıyor ve arıza sinyal lambalarını oradan yakılıyor. under ground ustanın da dediği gibi by pass kontaktörü kulanman gerekebilir çünkü ss lerin bazıları içinden by passlıdır abb de senin ss de by pass varsa gerek yok ama yoksa by pass kontaktörü kulanman gerekiyor yoksa ss yi yakarsın ss ler fc ler gibi sürekli yük altında kalamaz. adı üstünde yumuşak yol verici yani motora sadece yol alırken devrede olur. motor nominal akımına ulaştığı zaman devreden çıkartılması gerekir. st nin önüne kontaktörün açık kontağını koyarsan olur.

evet dediğin gibi çalışıyor ve arıza sinyal lambalarını oradan yakılıyor. under ground ustanın da dediği gibi by pass kontaktörü kulanman gerekebilir çünkü ss lerin bazıları içinden by passlıdır abb de senin ss de by pass varsa gerek yok ama yoksa by pass kontaktörü kulanman gerekiyor yoksa ss yi yakarsın ss ler fc ler gibi sürekli yük altında kalamaz. adı üstünde yumuşak yol verici yani motora sadece yol alırken devrede olur. motor nominal akımına ulaştığı zaman devreden çıkartılması gerekir. st nin önüne kontaktörün açık kontağını koyarsan olur.
Kataloğa baktım da dahili bypass varmış.o zaman son çizdiğim projede ST nin önüne sadece K nın açık kontağını koyarsam tamam oluyor değil mi?
Bilgi edinmek amaçlı olarak soruyorum.Soft starterın A1 ve A2 si sürekli enerjili.Ancak devreye girmesi için ST ye enerji vermek gerekiyor değil mi?Çizdiğim projeden bu sonuç çıkıyor.

neden motor koruma şalteri ile yapmıyorsun. ekte ki kumandaları incelersen iyi olur hemde maliyet azalır.

Ekli dosyalar

• Desktop.rar
    395.8 KB · Görüntüleme: 72

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri