Smps flyback test

mervedamar

Üye
merhabalar. şekildeki devreyi test etmek istiyorum. nereden başlamalıyım? board üzerine devreyi kurdum ama istediğim gibi . çalışmıyor. 6 volt çıkış alıyorum. bunun sebebi ne olabilir? yük bağlayınca çıkış alamıyorum. çıkıştaki zeneri kaldırıp 3.3vluk zener kullanıyorum. 2.5v çıkış alıyorum. yük bağlayınca çıkışım değişmiyor. nerede hatam olabilir? nereyi ölçmeliyim. lütfen yardımcı olur musunuz?
WhatsApp Image 2019-12-24 at 13.46.40.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar,

Oncelikle resimden devreyi okuyamiyorum proje dosyasını eklerseniz sevinirim.

Devreyi pwm entegresinin datasheetindeki semaya goremi kurdunuz?

Sorun feedback devresinde de olabilir. Trafoda da.

Osiloskop ile devreyi takip ettiniz mi? Trafoyu nasil neye gore sardiniz? Devreyi board uzerine derken projeboard uzerine kurduysaniz guc gecisinde sorun olabiliyor bazen.

Kolay gelsin.

evet devreyi entegrenin datasheetine göre kurdum. bazı eklemeler yaptım. trafoyu 12v 2a çıkış için hesapladım. ve yaptırdım. 10 adet örnek trafo yaptırdım. malesef lrc metrem yok endüktansını ölçemedim ama sarım sayıları her şeyi doğruydu. ilk defa böyle bir test yapacağım. bu yüzden tam olarak neyi kontrol edeceğimi bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 12v 2a.pdf
    180.6 KB · Görüntüleme: 21
İlk tesbit ettiğim hata trafonun sekonderinden TNY ye giden hat var. Bunun gnd hattı irtibatlandırılmamış. Bu TNY nin canlanmasını engeller. Bu bağlantıyı uygulamada yapmamışsanız sorununuz bundan kaynaklanıyor olabilir. Datasheet ile sizde kontrol edermisiniz?

Tüm GND leri birleştirdiniz değilmi? Genel itibari ile çalışmaması için başka bir engel göremedim. D9 12 volt için 11 volt olması gerekiyor. Bunun zaten farkındasınız mesajınızdan gördüğüm kadarıyla.

Kolay gelsin.

Edit : İlk defa böyle bir uygulama ve test yapıyorsanız testleriniz esnasında devrenizin arızalanmaması için seri lamba yada varsa akım sınırlama yöntemi ekipmanlarınızda onu kullanmanızı öneririm. Entegrenin tüm S bacaklarını birleştirip kullanmanızı öneririm.

TNY.png

Size eski çizimi göndermişim kusura bakmayın. Gnd ile aux sargısı arasında dediğiniz gibi bir bağlantı var. Evet 11 voltluk zener kullandım. Ama devre geri beslemesini yapamıyor. Çünkü çıkıştan 12v alamıyorum. Devre 3.3lük zener ile 2.5v çıkış veriyor ve o zaman bir güç kaynağı gibi davranıyor. 11vluk zener kullandığımda 6v çıkış alıyorum ve yük bağlayınca haliyle 0lanıyor. Entegrenin tüm s bacakları birleşti.

Size eski çizimi göndermişim kusura bakmayın. Gnd ile aux sargısı arasında dediğiniz gibi bir bağlantı var. Evet 11 voltluk zener kullandım. Ama devre geri beslemesini yapamıyor. Çünkü çıkıştan 12v alamıyorum. Devre 3.3lük zener ile 2.5v çıkış veriyor ve o zaman bir güç kaynağı gibi davranıyor. 11vluk zener kullandığımda 6v çıkış alıyorum ve yük bağlayınca haliyle 0lanıyor. Entegrenin tüm s bacakları birleşti.
Geri besleme devrenizi göremedim ben daha doğrusu geribeslemede kompanzasyon görmedim. Muhtemelen o yüzden entegreniz yanlış duty ayarı yapıyor.

afedersiniz ne görmek istiyorsunuz? bu devreyi entegre datasheetinden buldum. ve üretici firmanın bir çok tasarımı var bu şekilde. geri beslemede ne gibi bir sorun var

D9 regulator aşağıda olmalı. Ayrıca internete type2 compensator flyback yazın.
60162

60163

D9 regulator aşağıda olmalı. Ayrıca internete type2 compensator flyback yazın. Ekli dosyayı görüntüle 60162

Ekli dosyayı görüntüle 60163
bu devre entegrenin datasheetinden alınmış. ayrıca bir program var. pı expert diye. bu program üzerinden tasarım yapabiliyorsunuz. bu devreyi oradan aldım. üzerine bir şeyler ekledim. ve trafo yaptırdım. bence geri beslemesi tasarımında sıkıntı olamaz. trafayuda entegre çalışma frekansına, giriş ve çıkış gücüne hesapladım. 2 çeşit geri besleme seçebiliyorsunuz. tl431ile ya da zener ile. bu geri besleme zener ile yapılmış.
R5 21k olmayacakmı sizde 8k
R5 neden 21 k olsun?

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri