USB Arıza- Harici Enerji

Yani usb ile harici bir sistemle açtı mı? Açtı ise sorun tamamen yazılımsal. Windows'u yeniden kurmak zorsa sfc komutu ile mevcut işletim sistemleri dosyaları ile hatalı olanları karşılaştırabilir ve onarabilirsiniz.
https://support.microsoft.com/en-us...em-files-79aa86cb-ca52-166a-92a3-966e85d4094e

Kötü senaryo tüm gerekli yedekleri alıp yeniden formatlamak. :confused:

Yani usb ile harici bir sistemle açtı mı? Açtı ise sorun tamamen yazılımsal. Windows'u yeniden kurmak zorsa sfc komutu ile mevcut işletim sistemleri dosyaları ile hatalı olanları karşılaştırabilir ve onarabilirsiniz.
https://support.microsoft.com/en-us...em-files-79aa86cb-ca52-166a-92a3-966e85d4094e

Kötü senaryo tüm gerekli yedekleri alıp yeniden formatlamak. :confused:
Maalesef açmadı. Verilerimi yedekleyebilsem, format atmayı göze aldım :( Yıllara yayılan bu durum artık canımı sıkmaya başladı.

Bu arada yaptığım devreyi de gözden geçirmem lazım çünkü çalışan bilgisayarda çalışmadı. Sizin dediğiniz gibi arıza takibi için ana kart şemasını incelemeye başlayacağım olmazsa.

Verileri yedeklemek için, harddiski söküp başka bir makinede yedekleyebilirsin.

Ben olsam format'tan önce mevcut hdd'yi söküp, geçici bir hdd'ye herhangi bir windows kurmayı denerdim. Kurulamıyorsa usb beslemelerini kontrol ederdim.

İlginiz için teşekkür ederim. >Arızayı tam olarak çözemedim yüzde 99 donanımsal. Şimdilik anakart tamir risk ve maliyetine girmemek adına bir arkadaşında tavsiye ettiği gibi adaptörlü usb hub aldım internette uygun fiyatlı çipli model diye satılanlardan. Benim kurmaya çalıştığım devre hiçbir şekilde besleme kısmı bilgisayarın usb si ile bağlı değildi tamamen haricen besleniyordu belli ki bu çalışma prensibine uygun değil. Diyotlu farklı bir devre vardı onu da denemedim muhtemelen satın aldığım sistemle benzer bir prensibe sahip olabilir.

Merhabalar sizlerin fikir ve bilgilerine ihtiyaç duymaktayım.

Sorun şu ki Lenovo dizüstü bilgisayarımın USB girişleri zamanla çalışmaz hale geldi. Yalnızca bir tane USB yazıcıdan çıktı almama müsade edecek veri alış verişini yapıyor. Önceden Samsung veya Lenovo telefonumdan da veri almama müsade ediyordu (şu an bilmiyorum), ancak Xiaomi telefonu hiçbir şekilde görmüyordu. İlk başlarda güncellemelerden, sürüm yükseltmekten vs. olduğuna kanaat getirmiştim. Bulabildiğim her yolu deneyip olmayınca, arıza tespitine yöneldim. Anakarta bağlı olan USBçıkışları enerji vermiyor. Arızalı faal olarak belirttiğim USB ise; USB, Kart okuyucu ve 3.5mm ses çıkışından oluşan bir modül/kart üzerindedir. Diğer birimler çalışıyor. Bu USB çıkışı ise 5V veriyor ama yük/cihaz bağlayınca hemen 3V a bayılıyor, cihaz mouse dahi olsa çalışmıyor, ışığı da hemen sönüyor.

Anakart üzerinde arıza bulunması durumunda onarım denenebileceği ancak bu işlem sırasında anakartı tamamen kaybedebileceğim belirtildiğinden bunu göze almam istenildi.

Sonuç olarak; USB yi haricen beslersem veri alışverişi yeterli olabilir mi diye denedim. Bir devre kurdum ancak sonuç hala olumsuz. Teorik olarak mantıklı geliyordu. Ancak gerilim sağlarken 1-0 (5V-0V) bu kabloları haberleşmek için de kullanıyor mu? Çünkü ben bu devrede bilgisayar ile enerji alış verişinde bulunmuyorum. Son olarak adaptörlü USB çoklayıcılardan varmış hazır olarak zaten ondan denesem daha makul olur mu?

İlginiz için teşekkür ederim.
Bilgisayarda veya laptopta içindeki enerji ve veri kablo bağlantı uçlarında sorun olabilir.Ben de kasayı açtım bastırdım düzeldi.İstersen sen de kontrol et!

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri