5V 40A Smps Güç Kaynağı İlginç Bir Arıza?

Olctugunuz parça optokuplor ise olcu aleti optuyu tetikliyor gorunuyor.

Yani sizin sorununuz cikistan geri feedback alamıyorsunuz. Feedback olması için smps pwm entegresinin canlanması lazim.

Pwm entegresinin ilk start için bir yerden voltaj alması lazım. Bu cikistan geri besleme olmali birde blok kondansatorden olabilir.

Pwm entegresinin beslemesini takip edin orada bir sıkıntılı parca var.

Sistemi bypass etmenizi önermem çıkış voltajı kontrolu bozulabilir.
Şu son fotodaki dayının adı neydi bulamadım bir türlü.
Cihat CICEK bey

Yani sizin sorununuz cikistan geri feedback alamıyorsunuz. Feedback olması için smps pwm entegresinin canlanması lazim.

Pwm entegresinin ilk start için bir yerden voltaj alması lazım. Bu cikistan geri besleme olmali birde blok kondansatorden olabilir.

dogrudur. pwm entegre girişinde sistem arizali calismazken olculen 8.40v, voltaj olcumuyle tetiklendirdigimde 15.40v. cipede 15v uzeri lazim calismasina. opto ile çip vin arasi bi parca arizali ama yok tek tek söktüm baktım. yesil kapasitorlere kadar her parcayi tektek. olmasi gereken 15.40i 8.40a indiren bi parca arizasi var

Cihat CICEK bey
optokuplorun transistor cikis tarafini tetikliyorum gibi evet. optoyuda yeni degistirdigime gore transistor girisine gelen bir parcada ariza evet.

Bir şema bulabilirsek üzerinde ilerlemek kolay olacak.
Texas ins. Firmasının Data sayfasından aşağıdaki semaya eristim. Bu cihaza ait sema değil ama fikir verme açısından ekliyorum. Sizdeki cihazda da benzer yöntem uygulanmış olabilir.

Pwm beslemesi R start direnci üzerinden ilk start saglaniyor. Sonrasında trafoda bulunan ikinci bir sargı üzerinden dogrultulup filtre edilip vcc besleniyor.

Sizde R start Rvcc D bias ve Cvcc parçalarını tespit edip sağlamlığına emin olmalısınız.

Soru: optoyu tetikledikten sonra 5 volt uretiyor tetiklemeyi kesince sistem calismaya devam ediyor mu?
3845.png

Son düzenleme:
Texas ins. Firmasının Data sayfasından aşağıdaki semaya eristim. Bu cihaza ait sema değil ama fikir verme açısından ekliyorum. Sizdeki cihazda da benzer yöntem uygulanmış olabilir.

Pwm beslemesi R start direnci üzerinden ilk start saglaniyor. Sonrasında trafoda bulunan ikinci bir sargı üzerinden dogrultulup filtre edilip vcc besleniyor.

Sizde R start Rvcc D bias ve Cvcc parçalarını tespit edip sağlamlığına emin olmalısınız.

Soru: optoyu tetikledikten sonra 5 volt uretiyor tetiklemeyi kesince sistem calismaya devam ediyor mu?Ekli dosyayı görüntüle 94662
evet devam ediyor. 1 kere olciyim dedim pat çalisti. sonra cekince calisma devam. sadece 1 tetik yetiyor.. semalardanda cok baktim birdaha bakiyorum
isin ilginci ayni trafodan 1 adet daha var, tipatip ayni, tum elemanlar calisaniyla hep ayni degerleri gosteriyor. kondans direnc zenerler her parca. acaba statik elektrik topraklama vs. olabilirmi? gerci onlarida denedim. bir keresinde sadece dcv kademesinde siyah propu optu transistor cikisina deydirdim gene ful calisti. elimi cekince calisma devam. parca ayak bacak hep saglam ama, kopuk vs. de yok.

Soru: optoyu tetikledikten sonra 5 volt uretiyor tetiklemeyi kesince sistem calismaya devam ediyor mu?Ekli dosyayı görüntüle 94662
rvcc cvcc ok. dbias kisa devreydi onu degistirmistim ok. terste kacirmiyorda. rstart aynen tam degerinde devre disinda olcumde

Son düzenleme:
Cihaz ilk starti almıyor siz start verdikten sonra sorunsuz çalışıyor ise R start direnci veya bu yolda sorun vardır.

Düşük ihtimal pwm entegresi sıkıntılı olabilir. R start ile blok kondansatorler arasi yollarda çatlak yada soğuk lehim var mı?

Cihaz ilk starti almıyor siz start verdikten sonra sorunsuz çalışıyor ise R start direnci veya bu yolda sorun vardır.

Düşük ihtimal pwm entegresi sıkıntılı olabilir. R start ile blok kondansatorler arasi yollarda çatlak yada soğuk lehim var mı?
detayli bir daha bakiyim. cok tesekkurler sonucu gene yazarim

detayli bir daha bakiyim. cok tesekkurler sonucu gene yazarim
malesef hersey iletken+kopuk yok+hat uzeri parcalar devre disinda da tektek saglam. vfb ile opto, vin ile giris ve opto geri besleme aralari vs hep normal+iletken. zenerlerde sifir degisti idi. . geri besleme kontrolu icin arka cikistan 5v dc verdim, ondanda led yandi ve sorun olmadi yani cikis tarafinda kisa devre+ariza yok? . tek buldugum simdi trafo önü blok kondansator tarafindaki siyah diyotta cizgili uc 320v, cizgisiz uç sifir. o kisimda trafoya bagli. fakat calisan devrede o sifir uc 108volt.
calismayan durumda vin 8.40volt calisinca vin 15.4v. bu 8.4volt bi nedenle dusuk geliyor. gelen hat hep kontrol edildi. acaba trafo sargilari vs?
malesef hersey iletken+kopuk yok+hat uzeri parcalar devre disinda da tektek saglam. vfb ile opto, vin ile giris ve opto geri besleme aralari vs hep normal+iletken. zenerlerde sifir degisti idi. . geri besleme kontrolu icin arka cikistan 5v dc verdim, ondanda led yandi ve sorun olmadi yani cikis tarafinda kisa devre+ariza yok? . tek buldugum simdi trafo önü blok kondansator tarafindaki siyah diyotta cizgili uc 320v, cizgisiz uç sifir. o kisimda trafoya bagli. fakat calisan devrede o sifir uc 108volt.
calismayan durumda vin 8.40volt calisinca vin 15.4v. bu 8.4volt bi nedenle dusuk geliyor. gelen hat hep kontrol edildi. acaba trafo sargilari vs?
o diyot her207. degistirdim ama sonuc ayni

Sabrınıza hayran kaldım, maşallah bayağı bir uğraştınız. Ben şimdiye o cihazı elektronik çöplüğüme yedek parça olmak üzere çoktan şutlamıştım:). Helede marka olmayan ucuz çin işiyse hiç şansı yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri