Smps flyback test

Sizin çiziminizde Serkanin paylaşımında ki şema üzerinden konuşuyorum. D6 değeri yanlış burada hızlı sotki tip olmalı sanirim basım hatası var, yine R4 değeri çok küçük. C2 X kond geçer yine yanlış değerde.

Elinize geçen smps lerden bu elemanlari inceleyin karşılaştırın. Olmadı cep tel sarjinizi uydu cihazınızı sökün, yaşadığınız sehirde varsa bit pazarına uğrayın çok ucuza otopsilik smps li cihaz bulursunuz.

Bu uygulama şemasında göre aşağıdaki görselde de görülen C5 kondansatörü bir bacagi + baradan geliyor ve trafonun cikisi ile irtibatli.

Sizin cizdiginiz semada ise bu kondansatorun bir bacagi arti barada degil.

Datasheet e baktim ama ne ise yaradigini bulamadim. Bir ara okumustum ama hangi dokumanda oldugunu bulamadim.

der228.jpg

tny-png.60116
Evet o 2 hatanın farkındayım. Sonradan farkettim ve değiştirdim
Sizin çiziminizde Serkanin paylaşımında ki şema üzerinden konuşuyorum. D6 değeri yanlış burada hızlı sotki tip olmalı sanirim basım hatası var, yine R4 değeri çok küçük. C2 X kond geçer yine yanlış değerde.

Elinize geçen smps lerden bu elemanlari inceleyin karşılaştırın. Olmadı cep tel sarjinizi uydu cihazınızı sökün, yaşadığınız sehirde varsa bit pazarına uğrayın çok ucuza otopsilik smps li cihaz bulursunuz.
D6lı uf4007 ile değiştireceğim. R4 hangi değerde olmalı? C2 değiştirildi. Teşekkürler.
C2 y kondansatörüdür

Son düzenleme:
Şemaları karşılaştırın R3=R4, C değeri aynı mı 2,2nF=220pF mi doğru mu?

Araya bir soru da ben sıkıştırayım.

Bazen smps lerde toroid trafonun yanında görüyorum.Sanırım kondansatör ve primer-sekonder arasına konulmuş.
Bu kapasitör, ne işe yarıyor?
Teşekkürler

Araya bir soru da ben sıkıştırayım.

Bazen smps lerde toroid trafonun yanında görüyorum.Sanırım kondansatör ve primer-sekonder arasına konulmuş.
Bu kapasitör, ne işe yarıyor?
Teşekkürler

EMC conducted emisyon azaltımını sağlar. Anahtarlama yapılmayan uçlara bağlanır. Bu kapasitör olmadığında çıkış tarafındaki gürültü artar. Standartta da belli bir akım limiti vardır o sebeple belli bir kapasitans değerini aşamaz.

@ wolf351 Her smps kart dizaynın da görmediğim ve arada bir rastladığım değişik bu uygulamanın açıklaması için teşekkürler.

Primer - sekonder arasındaki kapasitör yanlış yere bağlanmış. C2 kapasitörünün primer tarafı DC baraya bağlanması gerekmekte. S pinlerinin hepsini gnd'ye bağlamalısın. Breadboard'da temassızlık çok olur o yüzden bile problem yaşayabilirsin. Geri besleme herzaman gerekli değildir. Bu devrede zenerle çok basit bir geri besleme yapılmış. Düşük güçte kritik olmayan yükler için bu tarz geri besleme kullanılabilir. Type 1, 2, 3 vs gibi geri beslemelere bu durumlarda ihtiyaç duyulmayabilir. Trafoda yeteri kadar hava aralığı bırakılmadıysa nüvede enerji depolaması yeterli miktarda olmaz. Entegre pinlerindeki gerilimlerin uygun olup olmadığına da bakmak lazım. Devrede eğer gereğinden fazla ısınan komponent varsa kesin ters giden bişiler vardır.

blogunuz aktif eğil. başka bir sayfayamı taşıdınız. ziyaret etmek isterim.
Sayın kesmez, blogda bazı hatalar vardı ve düzeltmeye, yeni şeyler eklemeye fırsatım olmadı. Yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek için kaldırdım ama kaydı mevcut.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri