Lojik kapılar

Mcmlca1

Üye
Selam arkadaşlar. bir konuda bilginize ihtiyacım var resimdeki şemayı oluşturdum. Uygulamada çalıştırıyorum fakat ben bu devreyi bread board üzerine kurdugum zaman çalışmıyor acaba nerede bir hata yapıyorum. Kapı entegrelerin bozuk diyenler olabilir ama test ettim çalışıyor yinede yeniledim devredeki kapı entegrelerini fakat hiçbir şekilde çalıştıramadım. Lütfen yardımcı olur musunuz.
IMG_20220313_002711.jpg

@mehmet.bey in dediği gibi entegrelere uygun besleme vermeyi unutmayın ve kullandığınız and kapısının butona giden girişini not kapısında olduğu gibi 10k lık direnç üzerinden şaseye çekin, boşta bırakmayın. Ayrıca kullandığınız buton kontak sıçramasına neden olur. Buna da ayrıca önlem almak gerekir. Bunun haricinde röleyi sürmek için transistör kullanın. Kapı çıkışı yeterli akım sağlamayabilir ve kapı zamanla bozulur.

Ve kapısı ve değil entegresinin beslemesi bağlı mı?
Evet kapı entegrelerine 7805 ile 5 volt verdim onda bir problem yok
@mehmet.bey in dediği gibi entegrelere uygun besleme vermeyi unutmayın ve kullandığınız and kapısının butona giden girişini not kapısında olduğu gibi 10k lık direnç üzerinden şaseye çekin, boşta bırakmayın. Ayrıca kullandığınız buton kontak sıçramasına neden olur. Buna da ayrıca önlem almak gerekir. Bunun haricinde röleyi sürmek için transistör kullanın. Kapı çıkışı yeterli akım sağlamayabilir ve kapı zamanla bozulur.
Evet kapı entegrelerine 7805 ile 5 volt verdim onda bir problem yok

And kapısına giren ucuda direnç ile şaseye çekmek aklıma geldi fakat denemedim onu deneyecegim. not çıkışında 1 olmama ihtimali geliyor aklıma çok mantıksız geliyor bana nedense birde onu deneyecegim . Devre çalıştıktan sonra zaten bir transistör eklerim

Son düzenleme:
Çıkışa bir direnç ve led takın deneyin. Role fazla akim çekmek isteyecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri