Smps flyback test

bpm ucunda gerekenden düşük veya fazla voltaj olabilir. trafonuzun sarım sayısı sebebiyle.
bpm voltajının 4.9 v altında olmaması gerekiyor. sizin devrede bu uçta ölçtüğünüz voltaj nedir.
sekonder sarım sayıları eşitmi . olmazsa sekonder sargılarını yer değiştirip deneyin. hatta besleme sargısını iptal edip deneyebilirsiniz. normalde bu çip kendi enerjisini üretmesi gerekiyor.
https://ltspicefiles.wordpress.com/2018/05/06/lt1246-uc3842-ile-high-voltage-stepdown/
optolu devreyide deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
bu devre entegrenin datasheetinden alınmış. ayrıca bir program var. pı expert diye. bu program üzerinden tasarım yapabiliyorsunuz. bu devreyi oradan aldım. üzerine bir şeyler ekledim. ve trafo yaptırdım. bence geri beslemesi tasarımında sıkıntı olamaz. trafayuda entegre çalışma frekansına, giriş ve çıkış gücüne hesapladım. 2 çeşit geri besleme seçebiliyorsunuz. tl431ile ya da zener ile. bu geri besleme zener ile yapılmış.

R5 neden 21 k olsun?
Pi expert bende kullandım. Yalnız burda siz gain kompanzasyon yapmıyorsunuz. S domeninin sağ yari düzleminde kutuplariniz var . Yani sisteminiz kararsız benden demesi. Ben hiç sizin devreniz gibi bir feedback görmedim. Yine de siz bilirsiniz

bpm ucunda gerekenden düşük veya fazla voltaj olabilir. trafonuzun sarım sayısı sebebiyle.
bpm voltajının 4.9 v altında olmaması gerekiyor. sizin devrede bu uçta ölçtüğünüz voltaj nedir.
sekonder sarım sayıları eşitmi . olmazsa sekonder sargılarını yer değiştirip deneyin. hatta besleme sargısını iptal edip deneyebilirsiniz. normalde bu çip kendi enerjisini üretmesi gerekiyor.
https://ltspicefiles.wordpress.com/2018/05/06/lt1246-uc3842-ile-high-voltage-stepdown/
optolu devreyide deneyebilirsiniz.
girişteki güvenlik önlemlerini kaldırdım. o şekilde bir deneme yaptım. entegre beslenemiyor sabırım. çünkü r2 direnci yavaş yavaş yanıyor. entegrenin beslendiğinden emin olamıyorum. bazen bir voltaj gösteriyor ama sanırım gerçek değil. entegreyi harici bir şekilde test etme şansım var mı sizce?

Son düzenleme:
r2 direnci ısınıyorsa netegre çalışıyor ve primer sürülüyor olmalı.
sarımların yönüne dikkat edin yanlış olmasın.

Sarımlar doğru. Tekrar tekrar kontrol ettim. R2 ısınıyorsa entegre sürülüyor dediniz. Buna nasıl karar verdiniz? R2 yanmasa entegtenin çıkışından osiloskopla bakacağım fakat bakamıyorum. Snubberdeki 1n4007 diyot yerine hizli diyot olan uf4007 kullansam faydasi olabilir mi?

10nf kapasitör r2 direncine seri bağlı ..
internal mosfet kesime gittiğinde primer üzerinde oluşan ters emk 10nf üzerinde sönümleniyor. bu sırada r2 üzerinden akım geçiyor. yani primer sürülmezse ters emk oluşmaz ve r2 ısınmaz.
siz d5 diyotunun yönünü bir daha kontrol edin. acab atersmi takılı veya arızalımı.

Teşekkürler d5 ve d6yı kontrol edeceğim. İnşallah hatalıdır veya bozuktur

Bu uygulama şemasında göre aşağıdaki görselde de görülen C5 kondansatörü bir bacagi + baradan geliyor ve trafonun cikisi ile irtibatli.

Sizin cizdiginiz semada ise bu kondansatorun bir bacagi arti barada degil.

Datasheet e baktim ama ne ise yaradigini bulamadim. Bir ara okumustum ama hangi dokumanda oldugunu bulamadim.

der228.jpg

tny-png.60116

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri