Sigorta bağlantısında nötr, faz, ve topraklamada elektrik olması

Ustam topraklama olsa iyi olur tabi.
Ama sigorta varken hiç sorun olmayacaktır.tabi sigorta değeri 6 amper olması gerekir.
Ama siz,benim kafam rahat olsun derseniz o prizdeki faz kombinin sigortasına girecek,sigortadan çıkan faz kombiye gidecek.
Prizdeki nötr kombiye zaten direk girecek.
Kombinin boşta kalan topraklama kablosuna ek yaparak bir şekilde toprağa ulaştırma imkânınız varsa tavsiye ederim.
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim kombi mutfakta olduğu için, topraklama yoksa bir şekilde duvarı delip dışarıdan seyyar bir şekilde alabilirim. Allah'a şükür 20 senedir evde hiçbir şeyden elektrik almadık topraklama var o zaman herhalde neden böyle yaptı bilemiyorum Allah adamı cahilin eline düşürmesin yarın gerçek bir elektrikçi getirip baktırayım... firmalar ucuz olsun diye böyle adamları tutup getiriyorlar bir sürü iş çıkarıyorlar ha deseler biz cimriyiz paraya tapıyoruz getireceğimiz adam sizi daha da mahveder parasını verip biz yapalım onada yok. Allah sonumuzu hayır etsin.

Topraklama olayınca garanti dışı kalıyor diyorlar oda yalan olur.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Artık topraklama olmayınca Garanti dışı kalır gibi şeyler pek kalmadı sanki.
Geçen ay bizim komşu derin dondurucu almış.
Servis kurmaya gelmiş sözde,
Dolabı koyacakları yere koymuşlar orada priz falan yok tabi.
Siz buraya bir tane priz taktırın hayırlı olsun deyip gitmişler.

Ustam topraklama olsa iyi olur tabi.
Ama sigorta varken hiç sorun olmayacaktır.tabi sigorta değeri 6 amper olması gerekir.
Ama siz,benim kafam rahat olsun derseniz o prizdeki faz kombinin sigortasına girecek,sigortadan çıkan faz kombiye gidecek.
Prizdeki nötr kombiye zaten direk girecek.
Kombinin boşta kalan topraklama kablosuna ek yaparak bir şekilde toprağa ulaştırma imkânınız varsa tavsiye ederim.

her kombi 6 amper siğortayı desteklemez , 2 amper siğortası takılan kombide vardır .
bu siğorta b tipi olması ve kombinin yarı hizasında olmalıdır ( su fışkırması olursa siğortaya gelmesin )
kombi firması ne takılacağını kitapcığında yazar .

Nötr-toprak sıfırlamasının priz içinde değilde buatta yapılması gerekir bence.
Buat içinde yapılmış bir sıfırlama da herhangi bir sorun çıktığını görmedim.
Tabii burada söz konusu kombi olunca yetkili servis sorun teşkil edecek.
O yüzden topraklama kablosunu bantlayıp boş bırakın.

hiç bir şekilde sıfırlama yapılmaz . buat veya priz
eskiden yapılmıştır yıllardır belki sorun yoktur doğrudur .

Artık topraklama olmayınca Garanti dışı kalır gibi şeyler pek kalmadı sanki.
Geçen ay bizim komşu derin dondurucu almış.
Servis kurmaya gelmiş sözde,
Dolabı koyacakları yere koymuşlar orada priz falan yok tabi.
Siz buraya bir tane priz taktırın hayırlı olsun deyip gitmişler.
Anladım hocam teşekkürler.
Sigortam bu güvenli olur mu?
topraklama iç tesisatta var bodrumda birşey çakılıydı o kablo çürümüş gitmiş. saatten bahçeye çaktırsam ne kadar ücret çıkar bana

hiç bir şekilde sıfırlama yapılmaz . buat veya priz
eskiden yapılmıştır yıllardır belki sorun yoktur doğrudur .
hocam evde topraklama hattı var, elektrik sayacından bahçeye topraklamayı vurdurabilir miyim? elektrik saatinin içinde sarı çizgili kablo gözüküyor? 1 çubuk çaksa ne kadar ücret çıkar tahmininiz varmı hiç bilmediğim işler.

Ekli dosyalar

• 99cGTU.jpg
    99cGTU.jpg
    125.3 KB · Görüntüleme: 22
Sigorta 2 amper uygundur.
Saatten bahçeye kadar dediğiniz mesafe ne kadarsa o kadar 4 mm nya kablo ve birde bakır topraklama çubuğu alarak işiniz çözülür ama fiyat olarak ne kadara mal olur bilemiyorum ustam.

Sigorta 2 amper uygundur.
Saatten bahçeye kadar dediğiniz mesafe ne kadarsa o kadar 4 mm nya kablo ve birde bakır topraklama çubuğu alarak işiniz çözülür ama fiyat olarak ne kadara mal olur bilemiyorum ustam.
Teşekkür ederim ustam çok yardımcı oldun, hayırlı akşamlar.

Son düzenleme:
hocam evde topraklama hattı var, elektrik sayacından bahçeye topraklamayı vurdurabilir miyim? elektrik saatinin içinde sarı çizgili kablo gözüküyor? 1 çubuk çaksa ne kadar ücret çıkar tahmininiz varmı hiç bilmediğim işler.

kombinin kitapcığında yazan siğorta amperi takılacak , b tipi olacak ,
işten anlayan ve yetkili bir elektrikci ( hesap ve proje yapan ) bulun tüm tesisatı elden geçirin

Madem eviniz müstakil ve kendineze ait evinize toprak hattı ve kaçak akım taktırın eviniz 20 yıllık ve anladığım kadarıyla elektrikle ilgili bir sorunuz olmamış ama bu hiç olmayacak demek değil veya birşey olacak da diyemeyiz elektrik öyle birşeydir ki:Düşünün biz elektrikçiler 1mm plastik içinde yanarak öldürebilecek bir gücü tutarız o plastik kablo çekerken soyulsa ve fark etmesek önce şok sonra Allah göstermesin yanarak ölebiliriz ama devrede kaçak akım varsa sadece elektrik şokundan sonra elektrik kesilir ve ölüm tehlikesi olmaz!Kaçak akım 30mA hem hayatınızı kurtarır hemde ev içinde oluşabilecek kaçaklardan yangınlarıda önler ben yaptığım elektrik tesisatlarında lamba devrelerine bile topraklama çekilmesinden yanayım ve çekerim de devrede kaçak akım varsa lamba devrelerinde oluşabilecek yangın tehlikesini de önler böylece!Bir ay önce gözümün önünde bir elektrikçi arkadaşım çarpıldı merdivende çalışırken eli faza değmiş ve 30mA kaçak akım hayatını kurtardı arkadaşımın.
@mustafausta37 sıfırlama hiç bir şekilde yapılmamalıdır nötr bir binaya trafodan gelir trafo dan çıkışta nötr kablosu kopsa ne olur?Bina girişinden nötr kablosu kopsa ne olur?Eski tesisatlarda sıfırlama yapılıyordu çünkü topraklama binalarda yoktu insanlar çarpılmasın diye koruma amaçlı eskiden yapılıyordu ama nötr kopmalarında meydana getireceği tehlikeler anlaşılınca bunun çok tehlikeli bir işlem olduğu anlaşıldı buyüzden yapılmamalıdır.

Madem eviniz müstakil ve kendineze ait evinize toprak hattı ve kaçak akım taktırın eviniz 20 yıllık ve anladığım kadarıyla elektrikle ilgili bir sorunuz olmamış ama bu hiç olmayacak demek değil veya birşey olacak da diyemeyiz elektrik öyle birşeydir ki:Düşünün biz elektrikçiler 1mm plastik içinde yanarak öldürebilecek bir gücü tutarız o plastik kablo çekerken soyulsa ve fark etmesek önce şok sonra Allah göstermesin yanarak ölebiliriz ama devrede kaçak akım varsa sadece elektrik şokundan sonra elektrik kesilir ve ölüm tehlikesi olmaz!Kaçak akım 30mA hem hayatınızı kurtarır hemde ev içinde oluşabilecek kaçaklardan yangınlarıda önler ben yaptığım elektrik tesisatlarında lamba devrelerine bile topraklama çekilmesinden yanayım ve çekerim de devrede kaçak akım varsa lamba devrelerinde oluşabilecek yangın tehlikesini de önler böylece!Bir ay önce gözümün önünde bir elektrikçi arkadaşım çarpıldı merdivende çalışırken eli faza değmiş ve 30mA kaçak akım hayatını kurtardı arkadaşımın.
@mustafausta37 sıfırlama hiç bir şekilde yapılmamalıdır nötr bir binaya trafodan gelir trafo dan çıkışta nötr kablosu kopsa ne olur?Bina girişinden nötr kablosu kopsa ne olur?Eski tesisatlarda sıfırlama yapılıyordu çünkü topraklama binalarda yoktu insanlar çarpılmasın diye koruma amaçlı eskiden yapılıyordu ama nötr kopmalarında meydana getireceği tehlikeler anlaşılınca bunun çok tehlikeli bir işlem olduğu anlaşıldı buyüzden yapılmamalıdır.
Anladım hocam haklısınız... tadilatta çok masraf yaptım artık idare etsin sıkıntı yaratmadan idare edeyim kafasındayım bu iş şakaya gelmez iyi bilirim. Anahtarı kapattım banyoda ampül takıyorum meğer anahtar açıkmış ayağımın altıda ıslak işte öyle dalıyor bazen insan ben yapmam dersin oluyor işte bir çarptı Allah kurtardı sağ kol uyuştu gittim bahçede toprağa oturdum valla korkumdan birşey yiyip içemedim. :) Önce emniyet ve güvenlik candan önemli birşey yok. Ama işte herşey mani mani mani :) olmayınca olmuyor. Birşey almak için biyerden kısar olduk, usta geliyor 10.000 diğer 7.000 eskiden 1500 liraya ne yaptırmıyorduk :)

Şimdi toprak çekene kadar topraksız mı kullanayım birşey olmaz inş? ne olaca ki? yüksek akım gelse zaten sigorta atar değil mi? kombininde içinde akım koruması falan yok mu demirdöküm nitromix.

gerçekten iyi bir topraklama istiyorsanız .
bu işlerden anlayan iyi elektrik bulun , topraklamayı ölçüm yapılacak cihaz var mı ? sizde ( toprak meğeri ölçüm cihazı )

kombi de topraklama olması iyidir .
ya diğerleri prizler vs gibi . ne olacak topraksız . ( örneğin buzdolabi , çamaşır , bulaşık , fırın , vs gibi )
yoksa kombi karta topraklama kablosu takılmaz boşta kalır . ( eski tesisat diyelim )
topraklama yapmak kombiyi korumaz ,
sen yapsan boş yaparsın diyorsunuz yani anladım.
topraklama için bakır çakma ve bağlama ne kadara mal olur şimdi gelen 1000 der gider sayaç ile bahçe arasında 4-5 metre var. En azından günahımızı ortalama bilelim kazıklanmayalım hocam varmı fikrin. Her çeşit adam var işte. Olmasada topraksız kalsın yapacak birşey yok. sıfırlama toprağı nötre bağlama falan sakat diyorsunuz. elde var 0 :)

gerçekten iyi bir topraklama istiyorsanız .
bu işlerden anlayan iyi elektrik bulun , topraklamayı ölçüm yapılacak cihaz var mı ? sizde ( toprak meğeri ölçüm cihazı )

kombi de topraklama olması iyidir .
ya diğerleri prizler vs gibi . ne olacak topraksız . ( örneğin buzdolabi , çamaşır , bulaşık , fırın , vs gibi )
yoksa kombi karta topraklama kablosu takılmaz boşta kalır . ( eski tesisat diyelim )
topraklama yapmak kombiyi korumaz ,
Bu işlerden anlayan ustanın benim küçük şehrimde bulmak denizde altın aramaktan daha zor.
Yoksa bu kadar uzatmazdım konuyu...

Şimdi toprak çekene kadar topraksız mı kullanayım birşey olmaz inş? ne olaca ki? yüksek akım gelse zaten sigorta atar değil mi? kombininde içinde akım koruması falan yok mu demirdöküm nitromix.

siğorta kombiyi koruma yapmaz , sadece kabloyu korur .
kombi çalışma değerleri vardır ,
bu değerlerden altına veya üstünü çıkarsa
veya
kablo temassızlık ( ark vs gibi ) ise kombi kartı gidebilir ( bozulur )
monofaza tesisatta biraz daha iyidir trifaze tesisatta hiç af etmez !!!
notr gitmesi vs gibi .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri