Sigorta bağlantısında nötr, faz, ve topraklamada elektrik olması

debruyne

Üye
Doğalgaz tesisatı çekildi firma elektrikçi getirdi ek iş yapıyorum demişti (yanlış yapma ihtimali arttı) bana sigortayı bağladı gitti, kombinin kablosunu bağlamaya gelen teknik servis bütün kablolarda elektrik olduğunu söyledi, toprak, faz, nötr hepsinde var diye bağlamadan gitti. Prizde topraklama yok arkasından bağladı kısa özet geçeyim. Topraklama ile fas kablosunu birlikte bağlamış diğer kablolarda sarmaş dolaş... kahverengi ve mavi kabloyu kestim (sigortaya giden) sadece topraklama kablosu bağlı yine kontrol kalemi ile bakıyorum az yanıyor elektrik var. Şimdi ben bu işin içinden çıkamadım buraya da resim atıyorum ne kadar belli olur bilemem. Sigortaya giden Mavi ve Kahverengi kabloyu kestim onlarda aynı renkteki kablolara bağlıydı.

Ekli dosyalar

• Az943v - Kopya.jpg
    Az943v - Kopya.jpg
    321.2 KB · Görüntüleme: 182
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrikçi getirseniz iyi olur.
Getireceğim sadece doğalgaz firması tarafından bana getirilen korsan elektrikçinin yanlış yapıp yapmadığını merak ediyorum hesabını soracağım da... şuan sıcak suda lazım oda yok. Cevabınız için teşekkür ederim. Önceden elektrikçi tarafından değiştirilen prizlerimiz de topraksız çıktı.. ülkede helal ekmek yiyen yok sonra esnafa niye saygı azalıyor diyorlar... 3 esnaftan 2'si sahtekar çıkıyor. Faz ile toprak birlikte bağlanabilir mi bağlanıyorsa neden bağlanır sadece bunu öğrensem yeter.

3 kişi mesajı görmüş yanlış geldik herhalde :) iyi forumlar

binanın topraklaması varsa kaçak akım rölesi olur veya takıllır + tesisat düzenlemesi yapılması .
topraklama hattınız yoksa ( binanın ) / kaçak akım rölesizde olmayacak zaten !!!
hattınız topraklama kablosu çekilmiş boşta olsun diyelim ( topraklama yok kabloda )
topraklama kablosu ile nört kablosu sıfırlama ( birleştirme ) yapmayınız !!! boşta kalsın ( ayrı kablolar olarak )
veya
bina topraklaması yaptırın + tesisatı elden geçirin .

binada topraklama yoksa , kombi bağlantısı faz ve nötr olarak bağlanır toprak boşta kalır ( eski tesisatlar topraksız )

nötr ve topraklama birleştirildiğinde sıkıntı yaşabilinir .
herhangi bir durumda gaz borusu ısınır siğorta atarsa kurtardın .
bu yüzden kombi firması birleştirilmiş ( sıfırlama ) yapılmış hattı ( nötr + toprak )
kombi içinden ( kombi kartından ) topraklama kablosunu bağlamamısı gerekir .

kombi servisi bilmez ve araştırmaz , buatta sıfırlama yapılıp yapılmadığı !!!

Son düzenleme:
Getireceğim sadece doğalgaz firması tarafından bana getirilen korsan elektrikçinin yanlış yapıp yapmadığını merak ediyorum hesabını soracağım da... şuan sıcak suda lazım oda yok. Cevabınız için teşekkür ederim. Önceden elektrikçi tarafından değiştirilen prizlerimiz de topraksız çıktı.. ülkede helal ekmek yiyen yok sonra esnafa niye saygı azalıyor diyorlar... 3 esnaftan 2'si sahtekar çıkıyor. Faz ile toprak birlikte bağlanabilir mi bağlanıyorsa neden bağlanır sadece bunu öğrensem yeter.
aynı elektrikçini yeniden çağır bir baksın derim ,faz ile toprak birbirine bağlanmaz fakat bazen eski binalara yeni toprak hattı çekmek yerine nötr ve toprak hattı birbirine bağlarlar (her ne kadar yanlış uygulama olsa bile)muhtemelen nötr yerine faz ile toprağı bağlamış arkadaş

aynı elektrikçini yeniden çağır bir baksın derim ,faz ile toprak birbirine bağlanmaz fakat bazen eski binalara yeni toprak hattı çekmek yerine nötr ve toprak hattı birbirine bağlarlar (her ne kadar yanlış uygulama olsa bile)muhtemelen nötr yerine faz ile toprağı bağlamış arkadaş
Anladım evet nötr yerine faz bağlamış, evde topraklama var mı yok mu onuda elektrikçi getirip öğreneceğim. Kendim elimi vurmak istemiyorum gidip topraklı prizde alacağım şimdi sabah usta getirip baktıracağım cevabınız için teşekkür ederim.

binanın topraklaması varsa kaçak akım rölesi olur veya takıllır + tesisat düzenlemesi yapılması .
topraklama hattınız yoksa ( binanın ) / kaçak akım rölesizde olmayacak zaten !!!
hattınız topraklama kablosu çekilmiş boşta olsun diyelim ( topraklama yok kabloda )
topraklama kablosu ile nört kablosu sıfırlama ( birleştirme ) yapmayınız !!! boşta kalsın ( ayrı kablolar olarak )
veya
bina topraklaması yaptırın + tesisatı elden geçirin .

binada topraklama yoksa , kombi bağlantısı faz ve nötr olarak bağlanır toprak boşta kalır ( eski tesisatlar topraksız )

nötr ve topraklama birleştirildiğinde sıkıntı yaşabilinir .
herhangi bir durumda gaz borusu ısınır siğorta atarsa kurtardın .
bu yüzden kombi firması birleştirilmiş ( sıfırlama ) yapılmış hattı ( nötr + toprak )
kombi içinden ( kombi kartından ) topraklama kablosunu bağlamamısı gerekir .

kombi servisi bilmez ve araştırmaz , buatta sıfırlama yapılıp yapılmadığı !!!
Valla ağabey kaçak akım rolesini bilmiyorumda müstakil bahçeli ev bizimkisi 20 yaşından fazla. 2 tane şartel var elektrik saatinde başka birşey yok. :). toprak yoksa boşta kalması nötre bağlanmasından iyi diyorsunuz anladım ama bütün ustalarda böyle yapıyor onuda anlamak güç. Düzgün ustada bilmiyoruz inş buluruz bakalım. bu arada topraklamayı nötr ile değil faz ile bağlamış.

Nötr-toprak sıfırlamasının priz içinde değilde buatta yapılması gerekir bence.
Buat içinde yapılmış bir sıfırlama da herhangi bir sorun çıktığını görmedim.
Tabii burada söz konusu kombi olunca yetkili servis sorun teşkil edecek.
O yüzden topraklama kablosunu bantlayıp boş bırakın.

Kontrol kalemınde, azda olsa elektrık görülmesi olabilir. Enduksıyon gerilimi denir buna, Gelen arkadas o kadarda cahıl değildir herhalde.
Cahil olmayan görmedim bana akıllı denk gelmiyor hocam... toprakta, fazda nötrde hepsinde elektrik var. Attığım resimde gözüküyor toprakla beraber fazı bağlamış anlayamadım. Kombiyi topraksız kullansak problem yapar mı? kombi akıma karşı hiç mi koruması yok. yada direk toprağı toprağa bağlasam diğerlerinide kendi renklerine sorun olur mu? bu arada kontrol kaleminde az elektrik değil tam elektrik vardı.

Nötr-toprak sıfırlamasının priz içinde değilde buatta yapılması gerekir bence.
Buat içinde yapılmış bir sıfırlama da herhangi bir sorun çıktığını görmedim.
Tabii burada söz konusu kombi olunca yetkili servis sorun teşkil edecek.
O yüzden topraklama kablosunu bantlayıp boş bırakın.
topraklama olmasa kombi için çok sıkıntı yapar mı? kombinin hiç koruması yok mu? burada sigorta gelecek yüksek akımdan korumaz mı? sigortanın hiç faydası yok mu abi?

Ustam topraklama olsa iyi olur tabi.
Ama sigorta varken hiç sorun olmayacaktır.tabi sigorta değeri 6 amper olması gerekir.
Ama siz,benim kafam rahat olsun derseniz o prizdeki faz kombinin sigortasına girecek,sigortadan çıkan faz kombiye gidecek.
Prizdeki nötr kombiye zaten direk girecek.
Kombinin boşta kalan topraklama kablosuna ek yaparak bir şekilde toprağa ulaştırma imkânınız varsa tavsiye ederim.

Topraklama olmaması durumunda mesela buzdolabı, çamaşır makinesi,banyo şofbeninin duş başlığı vs malzemelere dokunduğumuz zaman hafif çarpılma hissi verir.
Ama tabii bu herkes için geçerli değildir.
Nasıl bir durumsa artık sadece faz kablosuna çıplak elle dokunulduğu zaman bazı insanları çarpmazken bazı insanları çarpıyor.
Ayakkabı,zemin vs şartlar aynı olsa bile

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri