Sigorrta

Trifa KAR in yanina monofaze sigorta Taktik 8 sigortanin 4 u atiyor...25 A mono sigorta trifaze KAR 40A

Neden yapiyor böyle herseyi dogru yaptim baglantulari
Doğru yapsan atmazdı.Trifaze kaçak akımın yanına trifaze sigorta bağlaman daha doğru monofaze birza sıkıntılır olur!KAR eğer elektriği açar açmaz atıyorsa sizin binada topraklama olarak nötr kullanılmış veya nötr yerine topraklama kullanılmış olabilir.Binanızda topraklama var mı?Sigortaların üstündeki sanırım nötr barası.Eğer topraklama varsa ve bu klemenste nötrle toprak bir birine kısa devre edildiyse atar!Prizlerde nötr yerine toprak kullanıldıysa atar!
1-)Önce bu sigortaların olduğu yere ana panodan toprak geliyor mu onu bul!
2-)Eğer geliyorsa topraklamayı ayır ve prizlere giden topraklamaları bu klemensten çöz ve topraklama kablosuna bağla!
3-)Eğer topraklama yoksa ve topraklı prizlerde nötr toprak olarak kullanılmışsa bunları iptal et topraklama hattı çekip priz ve armatürlerdeki topraklamaları bu yeni topraklamaya bağla!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ana panodan topraklama geliyor...nötr dediğin gb topraklama barasına bağlı...arkadas KAR In nötrüne hem toprağı bagladı hemde nötr ü...sonra 7 sigortanın 4 ünü KAR KESTİ....yanlız şunuda söylim aşağıdaki ana panoda kaçak akım rölesi 300 mA yok..bu bi sorun teşkil etmez sanırım..bizde şimdilik bu şekilde yaptık haftaya 3 daireyi binayı komple KAR takıcaz..bazı prizlerde faz toprak arası bağlantılar mevcut nötr topraklama işini görüyor anladıysam...fotolarını gönderiyorum t
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1472053006.081003.jpg
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1472053019.323947.jpg

Prizlerde sıfırlama yapılmış bunların hepsine topraklama çekmelisin az önce telefonla konuştuk şimdi yazını gördüm bina girişinden buraya gelen kabloların 3 tanesinde faz 1 tanesinde nötr diğerinde toprak olmalı yani ana panodan bu panoya 5 adet kablo gelmeli eğer ki 4 adet kablo geliyorsa sizin binada topraklama yok nötr var demektir!Sarı-yeşil kablo seni aldatmasın eski tesisatlarda sarı-yeşil kablo nötr olarak da kullanılıyor.Topraklamayı da nasıl yapacağınızı anlattım size.
Kaçak akımın bağlantısında trifaze kabloları faz1-faz2-faz3 veya r-s-t veya l1-l2-l3 yazan yerlere fazları N yazan yere nötrü bağlayacaksınız.Buradan çıkan nötr ü sigorta kutusundaki klemense küçük bir kablo ile bağlayın.Yeni çekeceğiniz topraklamayı bu kutuya getirin ve prizlere çekeceğiniz topraklama kablolarını da topraklama kablosuna bağlayın.

4 tane kablo geliyor Aynen topraklama Yok binada topraklama hatti cekilecek...prizelerede yeni toprak hatti cekilecek...ondan sonra herşey yoluna girer Allah'ın izni ile

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri