Sharp sj pt69r-hs buzdolabı arızası

İftar yaptım geldim dolap durmuş şimdi. Şeması var arkada.
Ekli dosyayı görüntüle 64674

Durmus ise muhtemelen istenen sicakliga inmis ve otomatik yapmistir.

Sizde defrost timer yok. Tamamen kartla kontrol var. Defrost sensoru r sensor ve f sensor den alinan bilgilerle defrost calistiriliyor durduruluyor. Bu sensorlerin birinde muhtemelen ya defrost sensoru arizali olabilir. Birde kartin uzerinde ry2 rolesi defrostu devreye sokan role. Bunda da ariza olabilir.

Siz simdilik deneyin muhtemelen bir iki gun sizi idare eder. Bence yetkili bir servise durumu detayli anlatip defrost ozelligini kontrol ettirmelisiniz.

Internetten arastirip buzdolabinin self test ozelligi var ise test ettirmekte faydali olabilir. Ama bu test bilgileri varmidir internette bilmiyorum.

Sizde defrost timer yok. Tamamen kartla kontrol var. Defrost sensoru r sensor ve f sensor den alinan bilgilerle defrost calistiriliyor durduruluyor. Bu sensorlerin birinde muhtemelen ya defrost sensoru arizali olabilir. Birde kartin uzerinde ry2 rolesi defrostu devreye sokan role. Bunda da ariza olabilir.

Siz simdilik deneyin muhtemelen bir iki gun sizi idare eder. Bence yetkili bir servise durumu detayli anlatip defrost ozelligini kontrol ettirmelisiniz.

Internetten arastirip buzdolabinin self test ozelligi var ise test ettirmekte faydali olabilir. Ama bu test bilgileri varmidir internette bilmiyorum.
Teşekkürler hocam. Dolap buzları eritip yaklaşık 9-10 saat aralıksız çalışıp durduktan 2 saat sonra yeniden çalışmaya başladı. Arada -13 ve 6 olan set değerlerini -21 ve 0 a ayarladım ama buna herhangi bir tepki vermedi 2-3 dakika içerisinde dolap. Bende tekrar eski haline getirmiştim. Kartı bir elektronik çiye götürmüştüm üzerindeki 1-2 devre elemanına bakıp sağlam bunlar demişti. Bu self test dediğiniz olay nedir?

Şemada defrost ısıtıcısı önünde sigorta mevcut, bunu ilk önce kontrol etmeli sonra reziztansı. Tabi bilginiz yoksa iş servislik.

Şemada defrost ısıtıcısı önünde sigorta mevcut, bunu ilk önce kontrol etmeli sonra reziztansı. Tabi bilginiz yoksa iş servislik.
Bana servis demeyin hocam :). Yardımlarınızla yaparız inşallah. @serkan_48 hocam gece sahura kadar çalıştı dolap sonra sabah 10 gibi kalktığımda çalışmıyordu. 1 saat sonra felan tekrar çalıştı. Saat 4 gibi felan durdu ve 5-6 gibi yeniden çalıştı sanırım ve çalışmaya devam ediyordu ki 4 olarak ayarladığım alt tarafın sıcaklığını 6 ya getirince durdu kompresör. Çalışması normal gibi üst ve alt sıcaklıklar güzel ama üstteki kapağı çekip baktığımda karlanma var ve artıyor gibi.

Otomatik süreleri uzun gibi o kadar bende takip etmedim.

Bölme sıcaklıkları limitler içinde ise sorun yok. Ancak buzlanmaya dikkat.

Sigortayı görememişim belki sorun sigorta da atıktır. Ancak sigorta atmışsa sebebi vardır. Umarım rezistanslar sağlamdır.

Otomatik süreleri uzun gibi o kadar bende takip etmedim.

Bölme sıcaklıkları limitler içinde ise sorun yok. Ancak buzlanmaya dikkat.

Sigortayı görememişim belki sorun sigorta da atıktır. Ancak sigorta atmışsa sebebi vardır. Umarım rezistanslar sağlamdır.
Nerdedir bu sigorta, en büyük sorun rezistansların arızalı olması mıdır ve masrafı ne kadardır yaklaşık?

@serkan_48 hocam dolap daha kısa sürede çalışıp durmaya başladı sanki ve şuan duruyor. Aşağıdaki resmi dururken çektim. Normalde bu esnada defrost un devreye girmesi gerekiyor muydu acaba? 2 gündür Şuana kadar hiç defrost yapmamış gibi duruyor
FJIMG_20200519_003425.jpg
dolap.

Masraf hakkında bilgim yok. Sektörün bu dalında değilim. Fiyatları bilmiyorum.

Hafif buzlanma var. Artarak gidiyor gibi. Kanat araları dolunca hava geçmiyor ve soğutmama sorunu ortaya çıkıyor.

Hocam self diagnosis nasıl yapılıyor buldum ve yaptım.
Screenshot_20200519-022356_Drive~2.png

IMG_20200519_024518.jpg

07 hata kodu verdi ve hatada, defrost hatası, " Wire breakage of fuse, defrost heater, defect of main PWB (120-minute defrosting has been occurred continuously 2 times within the past 48 hours.)", "Sigortanın kopması, buz çözücü ısıtıcı, ana PWB arızası (son 48 saat içinde sürekli olarak 2 kez 120 dakikalık buz çözme gerçekleşti.)"
Screenshot_20200519-022725_Drive~2.png

Onarım aşamaları da şuymuş sanırım. Bunları yapabilir miyim acaba? Birde madem böyle bir test olayı var gelen yetkili servis neden bunu yapmıyor ki. Hem günlerdir sıkıntı yaşıyorum hem de boş yere 300 lira para verdim dry değiştirmeye.
Screenshot_20200519-022854_Drive~2.png

Main pwb
Screenshot_20200519-025248_Drive~2.png

Benzer modellerin servis dokümanlarından aldım bu bilgileri.
Service manual.
https://www.manualslib.com/manual/515667/Sharp-Sj-Pt56r-Hs.html
Bunlard da kartın resimleri,
FJIMG_20200519_032605.jpg
FJIMG_20200519_032951.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye