Beko buzdolabı alta su akıtma sorunu

serkanehir

Üye
Arkadaşlar. Beko 9430 NME model 2009 Yılında aldığım dolabımda 1 yıldır cozemedigim soğutucu tarafa su akıtma sorunu konusunda sizden acil yardım bekliyorum. Herşeyden önce su tahliye kanalı temizz rezistans 3 kez değişti ama sorun halen devam ediyor. Kartı kontrol ettirdim sorun kartta değil denildi. Soğutma her iki tarafta da gayet normal.En son bir sogutma firması timer veya sensörler arızalı olabilir dedi. Timera bakayım, kendim devreye sokayım, acabilirsem içine bakayım vb dedim ama maalesef yerini bulamadım. Ne dolabın arkasında, ne altında kompresör çevresinde ne de içerde ışıklandırma, ısı ayarı vb bölümlerin olduğu yerlerde. Defalarca baktım acaba gizli bir vida yeri vb var mı diye ama bulamadım. Açılması imkansız gömülü bir yerde olabilir mi? Bu konuda başka ne yapabilirim?

Ne elektronik kart nede timer yoktan su üretmez.

Sorununuz kapı contasi iyi kapatmıyor bir yerden hava alıyor olmali.

İçeriye ıslak sebze meyve koymayın. Kapalı kaplarda olsun gıdalar. Nemin kaynagini bulmalısıniz kaynagi keseceksiniz ki sorun çözülsün. Aslında buzdolabi olması gerekeni yapıyor içeride yogusan nemi disari atıyor.

Ne elektronik kart nede timer yoktan su üretmez.

Sorununuz kapı contasi iyi kapatmıyor bir yerden hava alıyor olmali.

İçeriye ıslak sebze meyve koymayın. Kapalı kaplarda olsun gıdalar. Nemin kaynagini bulmalısıniz kaynagi keseceksiniz ki sorun çözülsün. Aslında buzdolabi olması gerekeni yapıyor içeride yogusan nemi disari atıyor.
Kapılarda değil sorun. Buzlugun arka kısmında kalıp halinde buz kalıyor. Normalde oluşan buz 8 saatte bir rezistansın devreye girerek erimesi ve arka tahliye borusundan aşağıya verilmesi gerekiyor. Bu olmayınca buz gitgide artıyor ve zamanla soğutucu hava kanalına ilerliyor. İşte bu noktada ısı farkından dolayı o bölgedeki buz eriyerek içeri akıyor. Rezistansa kendim enerji verince çok güzel çalışıyor ama ne oluyorsa ona gelene kadar ki aradaki parçalarda. Maalesef güzel ülkemde araştırıp sorunun asıl kaynağını bulayım diyen bir usta bulmak çok zor. En az 10 kişiye sordum halen ezbere ya rezistans ya kart diyor. İlk defa birisi timer veya sensör dedi onda da timerin yeri nerde meçhul.

Kapılarda değil sorun. Buzlugun arka kısmında kalıp halinde buz kalıyor. Normalde oluşan buz 8 saatte bir rezistansın devreye girerek erimesi ve arka tahliye borusundan aşağıya verilmesi gerekiyor. Bu olmayınca buz gitgide artıyor ve zamanla soğutucu hava kanalına ilerliyor. İşte bu noktada ısı farkından dolayı o bölgedeki buz eriyerek içeri akıyor. Rezistansa kendim enerji verince çok güzel çalışıyor ama ne oluyorsa ona gelene kadar ki aradaki parçalarda. Maalesef güzel ülkemde araştırıp sorunun asıl kaynağını bulayım diyen bir usta bulmak çok zor. En az 10 kişiye sordum halen ezbere ya rezistans ya kart diyor. İlk defa birisi timer veya sensör dedi onda da timerin yeri nerde meçhul.
ara yada dolabın resmini yolla tımer motorunun nerede olduğunu tarif edeyim.bu dolaplarda tahliye kanal rezistansı yapıştırma olduğu için belli bir zaman sonra yapıştığı yerden kalkıp rezistans havada kaldığı için kanal içindeki sulu buz erimeyip kanalda kalmakta katman oluşturup tahliye kanlının buz tutmasına neden olmaktadır.tahliye kanalı deforme olmuş ise değiştiriniz.

ara yada dolabın resmini yolla tımer motorunun nerede olduğunu tarif edeyim.bu dolaplarda tahliye kanal rezistansı yapıştırma olduğu için belli bir zaman sonra yapıştığı yerden kalkıp rezistans havada kaldığı için kanal içindeki sulu buz erimeyip kanalda kalmakta katman oluşturup tahliye kanlının buz tutmasına neden olmaktadır.tahliye kanalı deforme olmuş ise değiştiriniz.
Işıklandırma yanında içinde vb yok. Isı ayar kısmını açtım yok. Kompresör çevresinde yok. Aradım taradım. Bakalım siz bu dolabı daha önce gorduyseniz verdiğiniz bilgiyle bu timer saatini bulursam tam bir mucize olacak.
IMG_20221108_110859.jpg
IMG_20221108_110933.jpg
IMG_20221108_110859.jpg

ara beni yerini göstereyim.forumda paylaşırsın ben tarif ettikten sonra

Işıklandırma yanında içinde vb yok. Isı ayar kısmını açtım yok. Kompresör çevresinde yok. Aradım taradım. Bakalım siz bu dolabı daha önce gorduyseniz verdiğiniz bilgiyle bu timer saatini bulursam tam bir mucize olacak.Ekli dosyayı görüntüle 92465Ekli dosyayı görüntüle 92466Ekli dosyayı görüntüle 92465
Serkan bey, aynı dolap bende var, mekanik timer ses yapıyor. Yerini ve nasıl söktüğünüzü paylaşır mısınız? Biri sağda, içerde sebzeliğin üstünde demiş. Orda 0 ( sıfır ) derece ayarı var mavi. Sökülecek yeri göremedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri