Ses sistemi distorsiyon

burakk.555

Üye
İyi günler. 5+1 ses sistemim stand by konumunda iken ve hiç bir cihaz bağlı değilken yüksek olmasa da rahatsız edici bir distorsiyon ses çıkarıyor best point marka pek kaliteli değil ama bunu düzeltmek için ne yapabiliriz acaba.

Girişe 2 adet 100nf 400V kondanstör bağladım sadece stand by konumundayken arada bir yükselen gürültüleri belki önler diye ama hiç bir değişme olmadı

disotrsiyon degil o. ayrica o kadar yuksek voltajli kondansator ise yaramaz tabi trafo girisine baglamamissaniz. o da cok cok az bir fayda saglar.
sokulup redresor devresi duzeltilmeli. once redresorun cikisina 100 nf seramik takilabilir, olmadi 10 nf seramik kopru diyotlarin her birine paralrl baglanabilir. ki eger kopru diyot hazir tipse zaten o kopru diyotlar bolca ac kacirir o yuzden yapiyordur,
ana kondansatorun yanina aynisindan bir tane daha atilabilir.

unuttum. redresor cikis kati ya da crossover filtre yakinlarinda ise yani ayni pcb uzerinde ise o da ugultgu yaptirir.
besleme redresorunun tamamen ayrilmasi gerekir, o da ugultu yapar,

bu arada grounding ilkelerine gore hoparlor, eger amfi sase ve canli uc cikiyorsa sase kablosu, direkt redresor uzerinden slinmalidir. eger btl amfi isd en kisa yoldan hoparlore baglanmalidir kablolar. kablolari kisaltabilirsiniz.

Köprü diyotları söküp yerine 1N5408 lerle doğrultma yapsam işe yarayabilir mi

Kondanstorleri trafonun girisine de bagladim pek işe yaramadı

tabi ki yaramaz. o tam dogrultulmus ve filtre edilmis redresorlerde kullanilir.
eger elinizdeki diyotlarin gucu uygun ise takin. yetmezse eriyip acik devre olurlar zaten.
bence oturup adam gibi bir devre cizin.
soyle olacak. 220 nf kutupsuz ac girise paralel, devaminda standart 4 diyotlu kopru diyot ve her diyota paralel 103 numara mercimek kondansator, dc cikisa paralel 104 numara mercimek kondansator ve eski buyuk kondansator.
tabi devre simetrikse sase hatti da olacak ve o durumda bu soyledigim yola takip olarak ac gkristeki ve cikistaki kondansatorler ciftlenecek.

Eyvallah hocam. Mercimek yok elimde de k.suz polyester var onları kullanabilirmiyim acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri