FSP CHAMP 1kVa CH Uyarısı

FSP Champ 1kVa ' ya sahibim. 2018'den beri çalışıyor. 5 senedir aralıksız çalışmış olabilir. Tabi üzerinde çok yük olmadı da.

Neyse gelelim mevzuya ve danışmak istediğim duruma.

Son 1 sene belki biraz daha geçkin süredir, sesinden dolayı UPS'i açık balkonda klima ünitesi üzerinde konumlandırarak kullanıyorum. 6 ayda bir toz temizliğini kompresör ile yaptım.

Geçen gece bir zırlama bozuk bilya sesi duyar gibi olunca, bu sefer daha iyi bir temizlik yapmak gerekir diye düşündüm.

Açık balkon sıcak-soğuk denklemi ile kapağı açınca bir kaç yerde oksitlenme dahi gördüm.

1-2 saat kadar olabildiğince ve dikkatlice her yeri temizledim. Fanı da söktüm ve güzelce temizledim. Anakart üstünde hemen fan arkasına denk gelen sigorta ve bir elemandaki oksiti de kontak spreyi ve hafif fırçalayarak temizlemeye çalıştım.

Düzgünce geri topladım.

Sorunsuz çalıştı. Fan hariç. :) Fan da o bozuk ses sürekli gelmeye başladı. 5 dk yok oldu sonra yine filan derken, fanı değiştireyim dedim.

Yakınımdaki elektronikçi kapanmadan yetiştim ve tek alternatifi buldum. Biraz şüphelide olsa denemekten başka çarem yoktu. Sadece güzelce 2 pin e çevirdim fanı.

Bulduğum fan: 70x70x15 12v 0.34a 4500rpm

https://www.hatfon.com/urun/fan-12v-plastik-kanat-70x70x15-3-bi-sonic

Mevcut fan: 70X70X25mm DC12V 0.35A 4000 RPM

https://www.amazon.in/PGSA2Z®-HDH0712UA-70X70X25mm-Brushless-Cooling/dp/B0B5KY7B7C

Tekrar çalıştırdım ve hiç sorun olmadığını gördüm.

Ertesi gece sinyal sesi duydum cihazdan.

Kontrol ettiğim de CH uyarı var idi. Kitapçığa göre şarj hatası diyordu. Başka açıklama yok.

Ses sabah yoktu. Dedim geçici bir şey oldu herhalde.

3-5 gün geçtikten sonra sesi tekrar duydum ve dün tekrar kontrol ettiğimde aynı hata sürekli var.

UPS'i devreye sokuyorum (elektriği kesiyorum) sorunsuz çalışıyor.

Şarj seviyesi, yük filan herşey düzgün de gözüküyor.

Kısacası;

CH hatasının oluşabilme sebepleri nedir? Neler test edilebilir? Ya da neler değişebilir?

- Akü diyeceğim, söküp temizlemeden önce sorun yoktu. Söküp takmamamı bekledi diye düşüyorum.

- https://mekatronik.org/forum/threads/tuncmatik-newtech-pro-3kva-ch-hatasi.3038/ Burada baya kaliteli bilgiler var gibi fakat bu derece test edebilecek biri değilim. Fakat söylemler arasında PWM entegresinden bahsediliyor. Acaba bu fan ile alakalı olabilir mi? 4000rpm fan yerine 4500rpm raporlayınca bu şekilde bir hata oluşturuyor olabilir mi diye düşündüm.

Akü değişimine de dünden hazırım aslında 5 sene dolduğu için. Öneri olarak verebileceğiniz aküler var mıdır?

Mevcut akülerim: csb hr1234w f2 CSB HR 1234W F2 12V 9Ah Kuru Tip UPS Akü AV515-13

1702843713696.png

Değerli yorumlarınızı beklemekteyim.
İyi forumlar.

@taydin Bey'in tecrübesinin burada bir cevabı olacağına inanıyorum.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri