Vantilatör sesi nasıl azaltılır?

Dowidzenia

Üye
Merhabalar,

Evimde hali hazırda luxell marka vantilatör kullanıyorum. Fakat 1. kademede bile çok hızlı döndüğünden fazla ses çıkarıyor, bu yüzden gece uyumak imkansız oldu. WD40 ile pervane ve şaft arasını temizledim fakat değişen bir şey olmadı.

1. kademede çok hızlı ve gürültülü çalışırken 2 ve 3. kademeleri bir düşünün.
Başlıkta da görüldüğü üzere ben bu cihazın dönüş hızını nasıl yavaşlatırım yada sesini nasıl kesebilirim?

iyi forumlar.

Merhabalar,
Konu hakkında yani pek bir fikrim yok ama bir yerden duymustum bazı bilim insanları baykusların kanatlarının yapısı dolayısıyla cok sessiz uctuklarını kesfediyorlar ve bu kanatlarının yapısını inceleyip aynı motifleri filan vantilator kanatlarına isleyerek vantilatorun cok sessiz bir sekilde calısmaların saglıyorlar.

paylasmak istedim konunun iyice arastırılması gerekir sadece bir fikir yani baya bi arastırma gerekir

Başlıkta da görüldüğü üzere ben bu cihazın dönüş hızını nasıl yavaşlatırım yada sesini nasıl kesebilirim?
https://www.turkoilmarket.com/urun/moly-as-225-1-kg-mentese-gresi
Vantilatörün bilye veya yatak aksamlarını linkteki özel ya ile yağlarsan sessiz çalışır.
AS 225 yerine AS215 bulabilirsen daha iyi olur. AS215 daha incedir.

Merhabalar,

Evimde hali hazırda luxell marka vantilatör kullanıyorum. Fakat 1. kademede bile çok hızlı döndüğünden fazla ses çıkarıyor, bu yüzden gece uyumak imkansız oldu. WD40 ile pervane ve şaft arasını temizledim fakat değişen bir şey olmadı.

iyi forumlar.

Şu durum net olarak söylenebilir ki 1. kademede bu kadar rahatsız edici gürültünün olması beklenemez, ancak bu durum çok çeşitli nedenlerle her zaman olabilir, ancak kanımca yağlamayla direk ilgili olmayıp vibrasyon (istenmeyen mekanik titreşim) gürültüsüyle direk ilgili olabilir. Yağlama yetersiz olduğunda 1. kademede çok zor dönebilmesi veya milinin takılıp dönememesi durumunun görülmesi gerekirdi. Böyle bir durum olmadığına göre başka açılardan incelenmesi gerekiyor. Bu durum motor gövdesinin ana mekanik bağlantısında, vantilatör gövdesine istenilen kilitlenmeyle bağlı bulunmamasından, pervaneyle akuple motor gövdesine elle dokunulduğunda ileri geri gidip hafifçe sallanmasından, ana gövdeye iyi kilitlenmeyip gevşek olabilmesinden, pervane fanının miline iyi kilitlenmeyip gevşek olması veya dönerken bazı yerlere mekanik temasıyla ilgili olabilir.

Ayaklı vantilatörün seçili kademelerinde çok aşırı devirlerle dönmesini araştırmak için motorun 1. 2. ve 3. kademesinde, prizde değilken fiş uçlarından omaj ölçümünü avometrenin omaj ölçüm kademesinde iken yapın. 1. kademede en yüksek son kademede ise en düşük omajın mutlaka ölçülebilmesi lazımdır, aksi durumlarda bu kademelerde 3 farklı sarımdaki motorun kademelerinde kademeli sargı uçlarında, seçici anahtarla olan kumandasında iç bağlantı sıkıntıları olabilir. Avometreyle omaj ölçümünde 1. 2. ve 3. kademedeki omaj ölçümlerinde avometreyle ölçülen omajın kademeli olarak azaldığı (3. kademede en düşük omaj) bu ölçümlerde görülemezse motor sarımları açısından sargı yapısında sıkıntılar (istenilmeyen durumlar) var demektir. Bu sorunun çözümünde hem motor sarım uçları (sargı omajları) hem de ana gövdenin, pervanenin mekanik (istenmeyen vibrasyon) açılarından detaylı incelenip kontrol edilmesi gerekiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
.. gece sinek uçsa yine uyutmaz.. en sessiz vantilatör olsa değişen ne olur.. şu ses seviyesi beni rahatsız etmez denir ise;
.. desibel olarak değer verilmediği sürece "ses çok çıkıyor, az çıkıyor" gibi ifadelerin bizler için anlamı yok. Pervane havada döndüğü sürece ses çıkacak.. ama az ama çok.. savaş helikopterlerinin pervanelerini sessiz çalışacak şekilde dizayn ediyorlar..
motor uygunsa dimmer takılabilir.. veya daha sessiz bir vantilatör db seviyesine göre satın alınabilir..
pervanesiz vantilatörlerin ses seviyesine bakmak lazım..

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri