Ayaklı Vantilatörün Hızını Nasıl Düşürebilirim?

bu vantilatör low-med-hi 3 konumu var
ancak low da dahi çok hızlı dönüyor haliyle aşırı rüzgar ve ses oluyor,
kontrol düğmesini açtım, motora 3 tane ayrı kablo gidiyor direnç falan yok, 3 kabloyada direkt 220 gidiyor.
motor kapağını açtım 1 tane kondansatör var,
ben tüm kademelerde şuan çalıştığının yarısı kadar hızla çalışsın istiyorm,
mümkün müdür,
teşekkür ederim

Bir demir parçasına nüve şeklinde 50-100 sipir sar tel çapı 0,50-0,55 olak şekilde ilk ucu giriş diğer ucu çıkış yap . Bu şekide elektriği düşürürsün. Dienç yanabiri. 5 w 40 ohm taş dirençler var onuda deneyebilirsin. Farklı ohm ları deneyebilirsin.

Tavan vantiatörlerinde trafafo vardır.Kademeler ordan ayarlarlanır. Prensibi bu şekilde.

potansiyemewtre kullan arkadaşım istediğin hızda dönüş hızını ayarlayabilirsin

tacem kaç watlık bir potansiyometre olacak;) mesaj yazarken biraz dikkat lütfen.

Bir demir parçasına nüve şeklinde 50-100 sipir sar tel çapı 0,50-0,55 olak şekilde ilk ucu giriş diğer ucu çıkış yap . Bu şekide elektriği düşürürsün. Dienç yanabiri. 5 w 40 ohm taş dirençler var onuda deneyebilirsin. Farklı ohm ları deneyebilirsin.

yani 220 voltu düşürmüş mü olacağım böylece 220 yerine 180 gidecek örneğin, daha yavaş dönecek pervane?
demir parçası, nüve, sipir, biraz yabancısı olduğum konular, piyasadan git şunu al şu parçayı al şuraya şöyle tak gibi bir öneriniz varsa memnun olurum,
teşekkür ederim.

bu tip malzemeleri hazırda bulmanız çok zor. bir bobinajcıya gidip yaptırabilirsiniz.

yeğenim bahsettiğin vantilatörler kutup sayısı değiştirilerek devir sayısı düşürülür yada yükseltilir.bu direk fabrikası tarafından yapılır.bu orijinal sarımdır yani.senin bu sarımı değiştirebilirmisin bilmem ama basit bir triak devresi ile daha basit çözebilirsin.bir pot ile triakı sürebilirsin voltajı bölmek suretiyle deviri de değişir.kolay gelsin

1000 wattlık hazır dimmer var elektrikçilerde bulabilirsin her devri yapabilirsin fakat çok düşük devirde çok kullanmamak gerekir motor fan ile soğuyor kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri