Seri lamba mı ölçü aleti mi

kenan_37

Üye
Katılım
8 Kas 2012
Mesajlar
253
Puanları
1
Konum
kastamonu
Merhaba arkadaşlar. Rezistansların sağlamlık kontrolünde seri lambayla mı ölçü aletiyle mi daha iyi sonuç alırız.
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

M. Emin Hoca

Profesyonel Üye
Katılım
28 Eyl 2006
Mesajlar
1,060
Puanları
281
Konum
Konya
Şöyle düşünebiliriz; 220V vy 380V luk bir alıcıyı içinde 3V vy 9V luk pil olan ölçü aleti yerine seri lamba daha uygun olabilir. En güzeli rezistans için her ikisiyle ölçme yapmaktır.
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
6,032
Puanları
3,256
Konum
BURSA
Merhaba. Seri lamba testi bir kısa devre testidir, genellikle cihaz tamiri neticesinde uygulanan ihtiyati bir tedbirdir, ancak rezistansın omaj değeri hakkında sayısal bilgiyi (değeri) bize veremez. Oysa bir avometrede omaj kısmında rezistans ölçümüyle, hem kısa devre olup olmadığı hem de tel omajı hakkında, bu ölçüm rezistanstan direk değil uzak bağlantısından yapılıyorsa bu bağlantıların sağlamlığı (suni direnci) hakkında da bize sayısal değerleri verebilir. Yani avometreyle omaj ölçümü seri lamba testini de (kısa devre testini de) kapsar, ancak seri lamba testi telin sayısal omaj değeri hakkında, rezistansı direk terminal ucundan değil bağlı olduğu fişten (daha uzun bağlantısından sonra) ölçüyorsak, iç bağlantılarda olası zayıf noktalar (suni dirençler) varsa bunlar hakkında bize sayısal bilgileri veremez. Çünkü ampulün çok az değişen parlaklık düzeyinden bunu kestirebilmek mümkün olmayabilir. Aralarındaki temel fark bu şekildedir. Kolay gelsin.
 

huh

Usta Üye
Katılım
10 Şub 2007
Mesajlar
1,293
Puanları
181
Avometre (ölçüaleti).
Rezistans gücünü biliyorsanız net yorum yapabilirsiniz. R=U^2/P

Ek olarak metal gövdeye kaçak ölçümüde yapmalısınız.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
120,776
Mesajlar
849,485
Kullanıcılar
435,634
Son üye
Abdullah_komurcu

Yeni konular

Üst