Bios çipi sağlamlık kontrolünü nasıl yaparız?

kenwoodmax

Üye
Merhabalar , bu bios chipin sağlamlık kontrolünü ölçü aleti ile nasıl yaparım?

Bios yazılımı atarken kimisi sökmeden mandallı şekilde yazılım atıyor,kimisi sökerek atıyor, karttan sökmeden yazılım atılsa sorun teşkil eder mi?
Ve ölçü aleti ile sağlamlık kontrolünü nasıl yaparım,teşekkür ediyorum
.

Ekli dosyalar

• IMG_20230830_200818.jpg
    IMG_20230830_200818.jpg
    299.2 KB · Görüntüleme: 9
Merhabalar , bu bios chipin sağlamlık kontrolünü ölçü aleti ile nasıl yaparım?

Bios yazılımı atarken kimisi sökmeden mandallı şekilde yazılım atıyor,kimisi sökerek atıyor, karttan sökmeden yazılım atılsa sorun teşkil eder mi?
Ve ölçü aleti ile sağlamlık kontrolünü nasıl yaparım,teşekkür ediyorum
.
Bu tür veri haberleşmesi yapan cihazların multimetre ile değil osiloskop ile kontrolü olur ancak .

Birde yazılım yüklerken programa yükleme sonrası kontrol yaptırılır. Yüklenen veri ile okunan veri aynı ise program ok verir. Buda bir yöntemdir.

Zaten eprom da bir ariza varsa programlayici da erişemez okuma yazma yapamamaz arızalı demektir.

Birde yazılım yüklerken programa yükleme sonrası kontrol yaptırılır. Yüklenen veri ile okunan veri aynı ise program ok verir. Buda bir yöntemdir.

Zaten eprom da bir ariza varsa programlayici da erişemez okuma yazma yapamamaz arızalı demektir.
Şöyle bir problemle karşı karşıyayım, bu entegreye ch341a ile mandalla yazılım attım doğrulama da yaptırdım,chipin marka modelini bile kendisi otomatik buldu sorun yok fakat,attığım bios yazılımından sonra cihaz artık çalışmıyor ,öncesinde start verince 3 Saniye fan çalışıp duruyordu,zaten buna istinaden yeni yazılım attım,fakat cihazda tık yok,bilgisayarcı kardan bilgisayara uyumlu olan orjinal biosunı temin ettim yükledim, malesef yinede yararlı olmadı.
Artık bios entegresinden şüpelenmeye başladım, bu nedenle ölçü aleti ile nasıl sağlamlığını test ederim diye siz değerli üstadlara danışmak istedim.
Kimisi mandalla chipi dökmeden yazılım atıyor, kimiside chipi söküp atıyor, birde bu olaya takıldım, bilgi için teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG20230816142859.jpg
    IMG20230816142859.jpg
    264.7 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG20230816142823.jpg
    IMG20230816142823.jpg
    150.8 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG20230816143631.jpg
    IMG20230816143631.jpg
    185.5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG20230819133049.jpg
    IMG20230819133049.jpg
    190.7 KB · Görüntüleme: 16
CH341 in programı ile; tüm flash alanını sabit
bir değer ile doldurun. Mesela 0xAA, 0x55 gibi.
Yazdırın ve karşılaştırma yapın. Bu şekilde
sağlamlık kontrolü yapılabilir. Sorun varsa,
söküp deneyin.
Diğer yandan, elinizdeki gerçek BIOS dosyası
mıdır? Bunu da kontrol edin.

CH341 in programı ile; tüm flash alanını sabit
bir değer ile doldurun. Mesela 0xAA, 0x55 gibi.
Yazdırın ve karşılaştırma yapın. Bu şekilde
sağlamlık kontrolü yapılabilir. Sorun varsa,
söküp deneyin.
Diğer yandan, elinizdeki gerçek BIOS dosyası
mıdır? Bunu da kontrol edin.
Ch341 e güvenmeyin o amatör bir eprom cihazi

Taha bey , şüphelenmiyor değilim.Eprom cihazları 2000,3000TL olurken bu neden 200,300TL belki de yazılımda normal,entegrerede normal , programlayıcı beni aldatıyor olabilir.
Benim evimde ch341 var kullandım uzun zaman.bazi kartlarda çalışıyor bazı kartlarda çalışmıyor.ch341 ile yazıp çalışmayan dosyayı minipro ile yazıp çalıştığı oldu.t48 programlayıcı çıktı Ali express den bundan alabilirsin
Ben İstanbul beykoz da yaşıyorum Kadıköy de çalışıyorum eğer işiniz devamlı değilse İstanbul'da yaşıyorsan epromu ve yazılacak dosyayı verirsen ücretsiz yazıp verebilirim

Benim evimde ch341 var kullandım uzun zaman.bazi kartlarda çalışıyor bazı kartlarda çalışmıyor.ch341 ile yazıp çalışmayan dosyayı minipro ile yazıp çalıştığı oldu.t48 programlayıcı çıktı Ali express den bundan alabilirsin
Ben İstanbul beykoz da yaşıyorum Kadıköy de çalışıyorum eğer işiniz devamlı değilse İstanbul'da yaşıyorsan epromu ve yazılacak dosyayı verirsen ücretsiz yazıp verebilirim
Bilgi için çok teşekkür ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri