300 TL ve altı ölçü aleti önerisi.

Bence de acemiliği atmadan fazla pahali bir cihaz almak mantıklı değil. Ben ilk cihazim dt830d yi ocaktaki ateşleme elektriginin voltajini olcmek isteme gafletinde bulunup bozdum. Yine dt830d aldım cunki makinenin sucu yoktu, benim cogu isimi goruyordu. Daha prof bi alet almak istiyorum ama o cihazı ihtiyacım oldugunda 2. Cihaz olarak kullanırım heralde. Veya dt830un yetmedigi kisimlar icin kullanilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dt830d 'yi 4,5TL'ye almıştım sonra bir tane daha almıştım hatta analog da vardı ucuz ilk o ölmüştü sonra dt830d ler arka arkaya gittiler şimdi 100TL olmuş hiç alasım yok...

Bence de acemiliği atmadan fazla pahali bir cihaz almak mantıklı değil. Ben ilk cihazim dt830d yi ocaktaki ateşleme elektriginin voltajini olcmek isteme gafletinde bulunup bozdum. Yine dt830d aldım cunki makinenin sucu yoktu, benim cogu isimi goruyordu. Daha prof bi alet almak istiyorum ama o cihazı ihtiyacım oldugunda 2. Cihaz olarak kullanırım heralde. Veya dt830un yetmedigi kisimlar icin kullanilir.
Acemilikle cihaz bozmanın alakası olduğunu sanmıyorum. Usta adam da cihaz bozuyor.

Taktik şu olmalı.

Kendim; her ölçümleme de, cihazın ölçmek istediğim konumda olup/olmadığını kontrol ederim.
Bu taktiği benimseyenler cihaz bozmaz

Acemilikle cihaz bozmanın alakası olduğunu sanmıyorum. Usta adam da cihaz bozuyor.

Taktik şu olmalı.

Kendim; her ölçümleme de, cihazın ölçmek istediğim konumda olup/olmadığını kontrol ederim.
Bu taktiği benimseyenler cihaz bozmaz
Hocam bunu öğrenene kadar geçen zaman acemilik iste veya benim gözümde. Isteyen ilk cihazim fluke desin onu alsin yaksin isteyen meger. Ben de 830 tip kullanıyorum rms yok benim isime de yaramıyor eksikliğini hissetmedim. Ha ilk aldigim bu modellerdendi sene 93 mu 94 muydu fiyatı 1 milyon idi satıcı parayı görene dek özelliklerini bile söylemedi. Tabi bugüne dek bozuldu yeri geldi onardım isime devam ettim, orjinal icl71xx entegreli diyemem fakat damla döküm cip degil.

Yukarıda da yazdım.
Usta da Yanlış konumda ölçüp, cihazı arızaya düşürebiliyor.
Gelişmiş pahalı cihazlarda bu tür hatalara karşı önlem alınmış. Diyot direnç konumunda voltaj ölçseniz cihaz uyarı verip korumaya geçiyor. Cihaz arızalanmıyor.
Ucuz cihazlarda bu özellikler olmadığı için sigorta erken atarsa cihaz kurtarıyor.
Sigorta geç atarsa, usta da olsa acemi de olsa cihaz bozuluyor
Burada cihazı bozan ustalık, acemilik değil.
Dikkatsizlik...
Anlatmak istediğim bu.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri