AKÜ-Lityum pil-Alcalin Pil

kenwoodmax

Üye
MERHABALAR DEĞERLİ ARKADAŞLAR

AKÜLER (JEL AKÜ-KURU AKÜ )

CEP TELEFONLARIN DA BULUNAN LİTYUM PİLLER

NOTEBOOK BATARYALARI
ŞARJLI ALETLERİN BATARYALARI PİLLERİ VS

BUNLARIN SAĞLAMLIK KONTROLÜNÜ NASIL YAPARIZ?

ÖRNEK:12V 60amh araç aküsü şarj tutup tutmadığını ölçerek nasıl anlarım

2. şarjlı aletler bataryalar lityum vs , bunlarında ölçü aleti ile şarj tutup tutmayacağını nasıl anlarız?
Örnek : 3.7volt 4200mah ,ölçü aleti ile ölçüyorum 3.7volt var , ama cihazı çalıştırmıyor!
Şarj tutuyormu tutmuyormu bilemiyorum.
Ölçü aleti ile ölçülemiyormu?
Başka birşey ile ölçülüyorsa nasıl ne ile ölçüleceğinin bilgisini verirseniz çok memnun olurum.

SAYGILARIMLA

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hangi pil (18650 mi) ve hangi cihaz?
Görsellerini paylaşın.

IMG_20230904_185910.jpg
IMG_20230904_185840.jpg

IMG_20230904_185409.jpg
IMG_20230904_185510.jpg
IMG_20230904_185613.jpg
IMG_20230904_185653.jpg
IMG_20230904_185809.jpg
BU DA ÖLÇÜ ALETİM , SAĞLAMLIK KONTROLLERİNİ NASIL YAPICAM, İSTENEN VOLTLAR ÇIKIYOR, AMA CİHAZI ÇALIŞTIRMIYOR,ŞARJ ALMIYOR,ÖRNEK AKÜ 12.7 VOLT VERİYOR AMA BİTİK İSTENEN GÜCÜ ALAMIYORUM BUNU NASIL TESPİT EDİCEM.

2.ÖRNEK BOSCH ŞARJLI MATKAP PİLLERİNİ ÖLÇÜYORUM 14.7VOLT VAR AMA ŞARJ TUTMUYOR.

3.ÖRNEK: TABLET BATARYASININ ÜZERİNDE 3.7 4200MAH YAZIYOR,ÖLÇÜ ALETİ LE ÖLÇÜYORUM 3.79VOLT GÖRÜYORUM ,AMA TABLETİ ÇALIŞTIRMIYOR.YENİ BATARYA TEMİN EDİYORUM ,YENİ BATARYADA 3.72 VOLT VAR O CİHAZI ÇALIŞTIRIYOR, MULTİMETRE İLE BU İŞ OLMAZ MI DİYORSUNUZ 😀 NE İLE ÖLÇÜM YAPMALIYIM YA DA MARKA MODEL NEYSE SÖYLEYİNİZ 🙏🙏🙏
DEĞERLİ BİLGİLERİNİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYOR OLACAĞIM..
IMG_20230904_185952.jpg

Akü veya şarjlı pilleri üzerinde yazan akım kapasitesi değerinde veya yarı kapasite değerinde akım çekebilecek bir yük ile bağlandığınız anda gerilim değerini ölcersiniz. Gerilim çok aşırı düşüyorsa, örneğin 12 V bir akü 10,5V altına düşüyorsa akü sagliksizdir. Bu yük işi için ve test işlemi için özel cihazlar satılmaktadır. Bunlar ile kaç amper çekmek istediğinizi, kaç volta kadar işlemi sürdürmek istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Aliexpres sitesinde uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz. Ayrıca piladam YouTube kanalını izlemenizi öneririm. Bahsettiğim cihazların PC ye baglanabilien modelleri ile ölcumlerinizi liste ve grafiksel olarak arsivleyebiirsiniz

Değerli bilgileriniz için hepinize teşekkür ederim. Her ustanın farklı bir ustalığı vardır, kimisi söyler,kimisi söylemez.
Paylaşmayı sevenler daha çok kazanır...

Değerli bilgileriniz için hepinize teşekkür ederim. Her ustanın farklı bir ustalığı vardır, kimisi söyler,kimisi söylemez.
Paylaşmayı sevenler daha çok kazanır...
bak güzel insan, yolun sanayiye düşerse bir akücüye git. akü testini nasıl yapıyor bir bak. elindeki avometre ile batarya sağlamlık testi yapamazsın. mutlaka bir tane kör yük lazım, ampul dediğim en basiti en kolayı ölçü/ derece vermez ama bilgi verir. lityum piller için test cihazları piyasada satıyor, araştır. ha bak orada laptop bataryası var, şarj tutma verimi düştüyse içinde en az bir hücre (pil) ölmüş demektir. onu laptopun sistemi söyler. geniş yelpazeli soruların cevabı da çok geniş olur, veya yetersiz olur. kurşun asitli akülerde sülfatlaşma başladıysa voltajı gösterir ama amper vermez, anında çöker. desulfatör devreleri var denemek lazım. pillerde geri dönüş yok. yani ölçü aletinle ölçüm yapman için sınırların çok kısıtlı.

Son düzenleme:
bak güzel insan, yolun sanayiye düşerse bir akücüye git. akü testini nasıl yapıyor bir bak. elindeki avometre ile batarya sağlamlık testi yapamazsın. mutlaka bir tane kör yük lazım, ampul dediğim en basiti en kolayı ölçü/ derece vermez ama bilgi verir. lityum piller için test cihazları piyasada satıyor, araştır. ha bak orada laptop bataryası var, şarj tutma verimi düştüyse içinde en az bir hücre (pil) ölmüş demektir. onu laptopun sistemi söyler. geniş yelpazeli soruların cevabı da çok geniş olur, veya yetersiz olur. kurşun asitli akülerde sülfatlaşma başladıysa voltajı gösterir ama amper vermez, anında çöker. desulfatör devreleri var denemek lazım. pillerde geri dönüş yok. yani ölçü aletinle ölçüm yapman için sınırların çok kısıtlı.
değerli bilgilerin için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri