Seri baglı akü devresi

Mcmlca1

Üye
Selamın aleyküm arkadaşlar.
Seri baglı iki adet 125 amper akü devrem var 24 volt marş test etmek için, ve buna bağlı bir tam otomatik akü şarj cihazım(redresör) var. Ben bu seri bağlı akülerin voltajını sürekli ölçüyorum hep 27 volt civarinda. Bu 2 akünün birinden 12 volt lamba,teyp vs. Birşeyler var. bugün 2 aküyü tek tek ölçtüm üzerine lamba ve teyp baglı olan akü 11.7 volt digeri ise 15 volt olarak ölçtüm. Sonra düşük voltaj degeri veren aküyü rezistanslı akü test cihazı ile ölçtüm ve bozuk çıktı. Digeri ise saglam, bu voltaj farkı neden olmuş olabilir ve neden bozulmuştur sürekli şarjda.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba, öncelikle seri bağladığınız akü grubundaki akülerden herhangi birinden tek başına enerji almak yanlıştır.
siz akülerin birinden enerji alıyorsunuz ve sürekli o azalıyor ama şarj ederken ikisi beraber şarj oluyor. buda şuna sebep olur;
aküler 13,5 - 13,5 volt. siz bir aküden enerji aldınız ve 12,5 - 14,0 volt. siz tüketim yapıyorsunuz ve redresör 27 ye gelince şarjı kesiyor. yani ikisi toplam 27 oluyor ama bir akü hiç şarj olamazken diğeri sürekli yüksek kalıyor. bu durumda şarj olamayan ama enerji çekilen akü kısa sürede ölür.

yapmanız gereken 12 volt kullandığınız aküyü hemen sistemden ayırın ve tek başına şarja takın. full dolduktan sonra tamamen kullanın ve tekrar şarja takın full konuma getirin. daha sonra aküyü 1-2 gün takip edin eğer voltaj 13 lerde kalıyorsa şansınız var akünüz sağlam kalmış demektir. eğer boşta bile 11-12 voltlara düşüyorsa akünüz çöp olmuş demektir.

12 volt kullanımlarınız varsa sisteminizdeki akü bağlantılarını 12 volta göre dizayn etmelisiniz. yoksa aldığınız her akü kısa sürede çöp olacaktır.

düşük voltajlı akünüz bozuk olmayabilir bu gibi durumlarda genellikle aşırı şarz olan akü bozulur. düşük şarzlı aküyü ayrı olarak şarz edin. teybiniz için 12v step down konvertör kullanın.
aşırı şarzlı akünüzüde 14v a düşünceye kadar ayrı olarak deşarz edin.

merhaba, öncelikle seri bağladığınız akü grubundaki akülerden herhangi birinden tek başına enerji almak yanlıştır.
siz akülerin birinden enerji alıyorsunuz ve sürekli o azalıyor ama şarj ederken ikisi beraber şarj oluyor. buda şuna sebep olur;
aküler 13,5 - 13,5 volt. siz bir aküden enerji aldınız ve 12,5 - 14,0 volt. siz tüketim yapıyorsunuz ve redresör 27 ye gelince şarjı kesiyor. yani ikisi toplam 27 oluyor ama bir akü hiç şarj olamazken diğeri sürekli yüksek kalıyor. bu durumda şarj olamayan ama enerji çekilen akü kısa sürede ölür.

yapmanız gereken 12 volt kullandığınız aküyü hemen sistemden ayırın ve tek başına şarja takın. full dolduktan sonra tamamen kullanın ve tekrar şarja takın full konuma getirin. daha sonra aküyü 1-2 gün takip edin eğer voltaj 13 lerde kalıyorsa şansınız var akünüz sağlam kalmış demektir. eğer boşta bile 11-12 voltlara düşüyorsa akünüz çöp olmuş demektir.

12 volt kullanımlarınız varsa sisteminizdeki akü bağlantılarını 12 volta göre dizayn etmelisiniz. yoksa aldığınız her akü kısa sürede çöp olacaktır.
Birde ustam ben bu aküyü ayırdım tek başına elektronik test cihazı ile ölçtürdüm. Soguk marş akım degerini (EN) ölçen bir cihazmış. 900 girdi degeri 300 çıktı ne kadar şarj etsende düzelmez ölmüş dedi. Ben bu cihazın verdigi sonuca pek güvenemedim. Sizce o ölçüm yaptıgı elektronik akü test cihazları güvenilir mi
düşük voltajlı akünüz bozuk olmayabilir bu gibi durumlarda genellikle aşırı şarz olan akü bozulur. düşük şarzlı aküyü ayrı olarak şarz edin. teybiniz için 12v step down konvertör kullanın.
aşırı şarzlı akünüzüde 14v a düşünceye kadar ayrı olarak deşarz edin.
Evet onu araştırdım ögrendim 24-12/50 amper bir konvertör sipariş ettim

Birde ustam ben bu aküyü ayırdım tek başına elektronik test cihazı ile ölçtürdüm. Soguk marş akım degerini (EN) ölçen bir cihazmış. 900 girdi degeri 300 çıktı ne kadar şarj etsende düzelmez ölmüş dedi. Ben bu cihazın verdigi sonuca pek güvenemedim. Sizce o ölçüm yaptıgı elektronik akü test cihazları güvenilir mi

Evet onu araştırdım ögrendim 24-12/50 amper bir konvertör sipariş ettim
akü test cihazları akünün voltajı düşükken sağlıklı test edemiyorlar. yani akü boşken test edip bu akü çöp diyebilirler. bence en sağlıklısı bahsettiğim gibi doldur boşalt yapıp akünün şarj tutabilme kapasitesine bakmak lazım.

bahsedilen test cihazından bizde de var. yılda yüzlerce akü test ediyoruz. en sağlıklısı doldur boşalt yapıp kapasitesini test etmek.

Merhabalar,
Karşılaşmış olduğum bir sıkıntı mevcut yardımcı olabilir misiniz? Elimde yağlama ve kaplama sıvısı ısıtmak için kullandığımız 600 A redresör mevcut. Redresörü kablolu kumanda sistemi ile açma ve kapama işlemi yapıyoruz.
Şimdi redresörüm açma-kapama butonunu açıp devreye alıyoruz. Gün içerisinde, Makinede bir sıkıntı veya durmasını gerektirecek her hangi bir durum ile karşılaşılınca makineyi durduruyoruz. Makineyi durdurduğumuzda Redresörün butonu açık durumda!!!
Sorunu veya sıkıntıyı çözdüğümüz zaman tekrar makineyi devreye aldığımızda, düğme açık durumda olmasına rağmen redresör kendisi otomatik devreye girmiyor.(bizim manuel olarak düğmeyi tekrar açma-kapama yapmamız gerekiyor.)
Bu durumun sebepleri ne olabilir veya ortadan kaldırmak için ne gibi, işlemler yapabilirim? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri