senkronlanan asenkron motor

kozba

Üye
Arkadaşlar merhaba
elektrik makineleri2 dersinden almış olduğum deneyi yapmam gerek,fakat konu hakkında bir şey bulamadım:(.Konu senkronlanan asenkron motor deneyi,konu hakkında bilgisi olan veya deneyi daha önce yapanvarsa anlatabilirmi..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kısa devre rotorlu asekron motorları yüksek frekanslarda ve yükte senkronlayamazsın. Bildiğim kadarıyla rotoru sargılı olması lazım. umarım yanlış hatırlamıyorumdur.

rotoru sargılı asenkron motor deneyi ile aynımıdır diosunuz sn.greenyücel:)

rotoru sargılıda yapılabilir fakat kısadevre rotorlarda yapılamaz demek istiyorum
sayın kozba.
rotoru sargılı olanların bileziklerine verilen faz sırasıyla senkronize edilebilir tahminim bu yönde.. 3 bobin grubu var statorda. rotoru sargılıdada 3 bobin gurubu. atıyorum stator 2 kademede N kutbu iken rotorda 2 ci kademede S kutbu olursa rotor statoru takip eder.

Anladım teşekkür ederim sn.greenyücel :)

rotoru sargılıda yapılabilir fakat kısadevre rotorlarda yapılamaz demek istiyorum
sayın kozba.
rotoru sargılı olanların bileziklerine verilen faz sırasıyla senkronize edilebilir tahminim bu yönde.. 3 bobin grubu var statorda. rotoru sargılıdada 3 bobin gurubu. atıyorum stator 2 kademede N kutbu iken rotorda 2 ci kademede S kutbu olursa rotor statoru takip eder.
Yanlış bilmiyorsam, senkronluğu sağlamak için, rotora doğru akım verilir. Rotorda sabit mıknatıslanma sağlanır. Bu oluşan alan, Statorun döner alanını takip eder. Uygulanan voltajı bilemiyorum.

Yanlış bilmiyorsam, senkronluğu sağlamak için, rotora doğru akım verilir. Rotorda sabit mıknatıslanma sağlanır. Bu oluşan alan, Statorun döner alanını takip eder. Uygulanan voltajı bilemiyorum.

sn bilalG;
ROTORA değişken olmayan dc voltaj uygularsan rotor yanar. trafoya uygularsan trafoda yanar. motor statoruna uygularsan statorda yanar. (Statora dinamik frenleme amaçlı kısa süreli dc uygulanabilir.)

sn bilalG;
ROTORA değişken olmayan dc voltaj uygularsan rotor yanar. trafoya uygularsan trafoda yanar. motor statoruna uygularsan statorda yanar. (Statora dinamik frenleme amaçlı kısa süreli dc uygulanabilir.)

Bir konuyu bilmemek, eksik bilmekten iyidir.Asenkron motorlar rotoru sargılıda olsa senkron çalışamaz.Rotoru sargılı motorların totoruna direnç bağlanır ve motora yol verilir.

Kozba arkadaşın demek istediği motor senkron motordur.Senkron motoru ister asenkron istersekte senkron olarak çalıştırabiliriz istersekte alternatör olarak çalıştırabiliriz yani dönüşümlü bir makinadır.Bunun için yapmamız gereken rotor uçlarına yani uyartım sargısına dc gerilim uygulamaktır.Yanlız bu gerilim motor asenkron hızda döneriken uygulanmalıdır.Stator uçlarına 3 faz verdiğimizde rotor kilitlenir dönemez, rotora ilk hareketi verecek sistemler gerektirir.En uygun yöntem motoru, ilk önce rotoru sargılı bir motor olarak çalıştırıp daha sonra senkrona geçirmektir..Bunun için rotordan 5 adet bilezik çıkartılır.3 ü motor alarak çalışırken direnç bağlanır, motor yol adldıktan sonra kalan 2 ucada dc gerilim verilir. Dc derilimle rotorda manyatik alan uluşur ve statordaki döner manyarik alanla bağ kurarlar ve bu sayede stator döner alan ile rotor hızı bir birine esit olur yani örnek 4 kutuplu bir motorda rotor 1500 d/d dönmüş olur.

Bu motorlar daha çok yük altında kalkınması istenen yerlerde kullanılır çünkü döndürme momenti çok yüksek olur ve yük altında devirleri sağbit kalır.

Cok emin olmamakla birlikte;

Asenkron motorla DC motoru aynı yone donecek sekilde kuple edip Asenkron motoru DC motorla kaldırırsın. Asenkron motorun nominal voltajını verirsin. DC motorun devir sayısını ayarlayarak asenkron motorun senkron hızda dönmesini sağlarsın.

Artık AC tarafından olcumler yapabilirsin.

Senkron motor istenirse nasıl asenkron calıstırılır? Eminmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri