Motor faz koruma rölesi yapımı

Neden voltajları çok düşük okuyorsunuz:
(Osilaskobunuz olsa şimdiye kadar işi çözmüştünüz)
halfvwave2.png

Yani:AC 12.6V olmasına rağmen ölçü aleti ile avaraj voltaj okuduğunuzda 5.67V çıkacak
Ancak bize gerekli olan AC ve bu dalga şekli (ki faz sırasını anlayabilelim)

Ayrıca Zener anot tarafında sinyal şekli şöyle olur.

220VAC Peak Voltajı 310VAC
Zener2.png

Köşeler ve seviyeler biraz abartılı çizilmiş ancak netice budur.

Voltajı düşük okuyorum diye direnç değerlerini fazla değiştirirseniz her denemenizde Zener ve/veya entegreyi yakarsınız.

Çok yoğun olduğum için uğraşamıyorm, ilk fırsatta ben de denerim.

herkese mutlu yıllar , Mehmet Bey bir kaç gündür verdiğiniz bilgiler üzerine devre üzerinde çalışıyorum fakat malesef başarılı olamadım 200volt zenerin sinüs sinyalinin tepelerini fazladan kırpıyor olduğunu düşünüp 220volt zener kullandım ama yinede çalışmadı , yani zener diyotları devreye takınca çalışmıyor ama normal 1n4007 diyotlar takınca çalışıyor , bu arada zenerleri ters takıncada çalışıyor bu seferde istenen özellik çalışmıyor yani fazlardan bir tanesi kesildiğinde devre çıkış vermeye devam ediyor , devreye gelen voltaj üç fazdada 220 kesilen fazın voltajı 180 civarı düşüyor .Zener diyot mantığından hareket ederek 1n4007 diyotların önüne 1.7Mohm direnç yerleştirdim ve çalıştı fakat bu seferde devre çok istikrarsız oldu kompanentlerin toleranslarından dolayı tam değerleri ayarlayamadığımdan dolayı faz kesildiğinde bazen çalışıyor bazen çalışmıyor , sanırım zener diyotlarla çözüm aramaya devam edicem

herkese mutlu yıllar , Mehmet Bey bir kaç gündür verdiğiniz bilgiler üzerine devre üzerinde çalışıyorum fakat malesef başarılı olamadım 200volt zenerin sinüs sinyalinin tepelerini fazladan kırpıyor olduğunu düşünüp 220volt zener kullandım ama yinede çalışmadı , yani zener diyotları devreye takınca çalışmıyor ama normal 1n4007 diyotlar takınca çalışıyor , bu arada zenerleri ters takıncada çalışıyor bu seferde istenen özellik çalışmıyor yani fazlardan bir tanesi kesildiğinde devre çıkış vermeye devam ediyor , devreye gelen voltaj üç fazdada 220 kesilen fazın voltajı 180 civarı düşüyor .Zener diyot mantığından hareket ederek 1n4007 diyotların önüne 1.7Mohm direnç yerleştirdim ve çalıştı fakat bu seferde devre çok istikrarsız oldu kompanentlerin toleranslarından dolayı tam değerleri ayarlayamadığımdan dolayı faz kesildiğinde bazen çalışıyor bazen çalışmıyor , sanırım zener diyotlarla çözüm aramaya devam edicem

Kolay gelsin,
Ancak ne şekilde düşünürseniz düşünün, bu iş için osilaskop şart
8u iş için derken hem bu devreyi hemde diğer yapmayı düşündüğünüz devreler için)

Bütün ölçümlriniz yanliış çıktığı için ölçümler sizi yanlış yollara götürüyor.

1. Mesela bu zenerli devrenin sürekli çalışmas,ı, voltaj çok düşünce uyarı vermesi gerekirken, siz hiç çalışmadığını söylüyorsunuz? (Bağlantıda bir hata olabilir)

2. Dayanamayıp eldeki malzeme ile biraz önce denedim
(tabi devrenin tamamını kurmadım)
Giriş kısmı çalışıyor ama osilaskop lazım.

3. Devre şöyle:
phase5.png

Bu devrenin sonundaki 10V-5V zener CMOS veya TTL entegreleri korumak için..

Şebeke voltajıı, 230 Volt ve Trafo ile 200Va düşürererk iki voltajda test edildi

Şebeke 230V iken:

WhatsApp Image 2024-01-01 at 17.35.00_924e3941.jpg

Şebeka 200V olduğunda:
WhatsApp Image 2024-01-01 at 17.35.00_cbac95ee.jpg

İkincisi, lojik sinyali tetikleyemeyecek kadar az (1V), onun için bunu bağladığınız entegrenin çıkışında sinya görmemeniz gerekir.
Bunu nasıl yapacaksınız. Tabiki osilaskop alacaksınız.

Sonuç olarak bu devreyi ve diğer devreleri yapmak, arıızalı kartlara uzun zun bakmamak için, yemeyin içmeyiyin , gidip orta seviyede bir osilaskop alın.

(Bir şeyin reklamı ancak bu kadar yapılır)

Kolay gelsin

Kolay gelsin,
Ancak ne şekilde düşünürseniz düşünün, bu iş için osilaskop şart
8u iş için derken hem bu devreyi hemde diğer yapmayı düşündüğünüz devreler için)

Bütün ölçümlriniz yanliış çıktığı için ölçümler sizi yanlış yollara götürüyor.

1. Mesela bu zenerli devrenin sürekli çalışmas,ı, voltaj çok düşünce uyarı vermesi gerekirken, siz hiç çalışmadığını söylüyorsunuz? (Bağlantıda bir hata olabilir)

2. Dayanamayıp eldeki malzeme ile biraz önce denedim
(tabi devrenin tamamını kurmadım)
Giriş kısmı çalışıyor ama osilaskop lazım.

3. Devre şöyle:
Ekli dosyayı görüntüle 104167
Bu devrenin sonundaki 10V-5V zener CMOS veya TTL entegreleri korumak için..

Şebeke voltajıı, 230 Volt ve Trafo ile 200Va düşürererk iki voltajda test edildi

Şebeke 230V iken:

Ekli dosyayı görüntüle 104170

Şebeka 200V olduğunda:
Ekli dosyayı görüntüle 104173

İkincisi, lojik sinyali tetikleyemeyecek kadar az (1V), onun için bunu bağladığınız entegrenin çıkışında sinya görmemeniz gerekir.
Bunu nasıl yapacaksınız. Tabiki osilaskop alacaksınız.

Sonuç olarak bu devreyi ve diğer devreleri yapmak, arıızalı kartlara uzun zun bakmamak için, yemeyin içmeyiyin , gidip orta seviyede bir osilaskop alın.

(Bir şeyin reklamı ancak bu kadar yapılır)

Kolay gelsin

Mehmet bey merhabalar.

Bu ölçümü yaparken osiloskobu sebeke sinyalini ölçmek için nasıl bağladınız? Arada izolasyon trafosumu kullandiniz yoksa topraklamayi mi ayırdınız?

Yoksa hicbirseyi ayırmadan mi olcum yaptınız?

Yöntem nedir merak ettim. Bende osiloskop kullanımını yeni öğreniyorum. Sebeke olcumlerinde risk olduğu için tedirginim. Tam öğrenmeden ölçmek istemiyorum.

Mehmet bey merhabalar.

Bu ölçümü yaparken osiloskobu sebeke sinyalini ölçmek için nasıl bağladınız? Arada izolasyon trafosumu kullandiniz yoksa topraklamayi mi ayırdınız?

Yoksa hicbirseyi ayırmadan mi olcum yaptınız?

Yöntem nedir merak ettim. Bende osiloskop kullanımını yeni öğreniyorum. Sebeke olcumlerinde risk olduğu için tedirginim. Tam öğrenmeden ölçmek istemiyorum.
Üstad devreyi izolasyon trafosu ile kurdum.
Osilaskobu, şebeke lie ilgili bir işte kullanacaksanız, devreyi veya skobu izole etmekte fayda var.
Kolay gelsin

herkese tekrardan merhaba Mehmet bey dediğiniz gibi yemedim içmedim sonunda bir osilaskop aldım :) fnirsi marka 100mhz fotoğraflarını koyuyorum bu arada faz koruma rölesini yazılımlı olarak yapma çalışmalarına başladım .

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 11.21.08_3ef8e5a5.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 11.21.08_3ef8e5a5.jpg
    216.1 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 11.21.08_6472f304.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 11.21.08_6472f304.jpg
    218 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 11.21.09_82ffbf2b.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 11.21.09_82ffbf2b.jpg
    231.2 KB · Görüntüleme: 6
herkese tekrardan merhaba Mehmet bey dediğiniz gibi yemedim içmedim sonunda bir osilaskop aldım :) fnirsi marka 100mhz fotoğraflarını koyuyorum bu arada faz koruma rölesini yazılımlı olarak yapma çalışmalarına başladım .
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Göreceksiniz çok işe yarayacak. Ancak şebekeye bağlarken "izolasyona" dikkat edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri