SAYACIN NÖTÜR ÇIKIŞINDA FAZ VAR

Bence TMŞ kasdediyor Sayın [MENTION=301888]YaşlıUzman[/MENTION] ustam.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
benim bildigim trifaze beslenen binalarda bina ana girişinden nötür kopması dairelere 220 volt yerine 380volt yani 2 faz gitme durumu devreyi faz üzerinden tamamladıgı için oda 220v calışan cihazları yakar yüksek voltaj gider

Yapı 3 faz ile besleniyorsa ana kolon hattı veya yapı besleme hattı nötr'ü kesildiğinde zahiri bir nötr noktası oluşur Yıldız bağlı ve yıldız noktası nötrden yalıtılmış devre durumu oluşur, nötr noktası kayar neticesinde nötr'de gerilim oluşur faz gerilimleri dengesiz yüklenmeye göre dengesizlik gösterir. Bu durum dairesi 3 faz beslenen binalarda da gerçekleşir böyle binalarda kolon nötr'ü kopunca bahsettiğim dengesizlik daire içinde gerçekleşir.

Sizin daire beslemeniz 220V.

- - - Updated - - -

Bence TMŞ kasdediyor Sayın @YaşlıUzman ustam.

İhtimaller üzerine yorum yapmaktan hoşlanmam pek prensibim değildir. Sorunu olan derdini güzelce izah etmeli.

Yapı 3 faz ile besleniyorsa ana kolon hattı veya yapı besleme hattı nötr'ü kesildiğinde zahiri bir nötr noktası oluşur Yıldız bağlı ve yıldız noktası nötrden yalıtılmış devre durumu oluşur, nötr noktası kayar neticesinde nötr'de gerilim oluşur faz gerilimleri dengesiz yüklenmeye göre dengesizlik gösterir. Bu durum dairesi 3 faz beslenen binalarda da gerçekleşir böyle binalarda kolon nötr'ü kopunca bahsettiğim dengesizlik daire içinde gerçekleşir.

Sizin daire beslemeniz 220V.

- - - Updated - - -

İhtimaller üzerine yorum yapmaktan hoşlanmam pek prensibim değildir. Sorunu olan derdini güzelce izah etmeli.
Tamam ustam. Senin kızdırdım galiba...;)

Tamam ustam. Senin kızdırdım galiba...;)

Estağfirullah değerli hocam size neden kızayım. Sitede bu durum maalesef kronikleşmiş derdi olan derdini izah edemiyor/etmiyor mesaj yazan üyeler ihtimaller üzerinden bir sürü yorum yazıyor, mesaj kirliliği oluşuyor, gereksiz tartışmalar başlıyor. Lafları derdi olan arkadaşımızdan tabiri caizse kerpetenle cımbızla alma çabasına giriyoruz. Böyle olmamalı !

Yanlışsam söyleyin sizin anlayışınız kıt deyin?

Estağfirullah değerli hocam size neden kızayım. Sitede bu durum maalesef kronikleşmiş derdi olan derdini izah edemiyor/etmiyor mesaj yazan üyeler ihtimaller üzerinden bir sürü yorum yazıyor, mesaj kirliliği oluşuyor, gereksiz tartışmalar başlıyor. Lafları derdi olan arkadaşımızdan tabiri caizse kerpetenle cımbızla alma çabasına giriyoruz. Böyle olmamalı !Yanlışsam söyleyin sizin anlayışınız kıt deyin?
Estağfirullah ustam. Tabiki de haklısın. Allah razı olsun yardımların için...

sayın ustalarım bakın bir tane mekanik monefaze (tek faz ) sayacı söktüm yerine monefaze dicital akıllı sayaç taktım takarken kofra sigortasını indirdim yani elektrigi kestim fazı kestim sayaca faz girişini yaptım faz çıkışını da yaptım nötür girdim sayaca nötür çıktım nötür çıkışında faz var benim aklıma şöyle bir ihtimal geldi binanın içinden topraklı cihazları nötürle sıfırlama yaptılarsa ve bu cihazlardan birinde kaçak varsa ve oda cihazın topraklamasına veriyorsa nötürde topraga baglıysa nötür çıkışında elektrik olmazmı bu benin aklıma gelen bir ihtimal
sayın içerişehir arkadaşım yapmanız gereken öncelikle 30ma karolesini sayaç üstüne takın nötr toprak birleşimi sıfırlama vb herhangi bir şey vaRSA zaten role açacak ve arızayı bulmanız kolaylaşacaktır. roleniz açıyorsa ki anlattığınız duruma göre açacaktır o zama n işe daire sigortasından nötrü ve toprağı tesisatınızdan ayırın role hala açıyorsa kolon hattı nötrünüzü kontrol etmeniz gerekecek muhtemelen kolon nötrünüz size drek olarak gelemiyor üzerinden bir şeyler alınmış nötrünüz kullanılıyor demektir slm

Forum istatistikleri

Konular
128,325
Kullanıcılar
450,168
Son üye
onuruslu

Yeni konular

Geri