SAYACIN NÖTÜR ÇIKIŞINDA FAZ VAR

slm bir elektrik sayacı takarken sayacın nötür çıkışında faz olduğunu gördüm beni çarptı bu neden olur sayacı nötür çıkışını sayacın klemensine taktığımda sıkıntı yok sayaç çalışıyor benim aklıma nötürü sıfırlamış olabilirler diye geldi yani şebekede takılı olan cihazın birinin elektrik kaçağının sıfırlama sonucunda nötüre kacak vermesi
herkese kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
slm bir elektrik sayacı takarken sayacın nötür çıkışında faz olduğunu gördüm beni çarptı bu neden olur sayacı nötür çıkışını sayacın klemensine taktığımda sıkıntı yok sayaç çalışıyor benim aklıma nötürü sıfırlamış olabilirler diye geldi yani şebekede takılı olan cihazın birinin elektrik kaçağının sıfırlama sonucunda nötüre kacak vermesi
herkese kolay gelsin
İlk etapta takarken gevşeklik olacaği için çarpmış olabilir. Ya da:
Sayacın nötr çıkış hattını takip edin. Gevşeklik olabilir.

herkese kolay gelsin
benim anladığım kadarıyla daireye giden boştaki nötre bağlanması gereken kablo çarpmış. sayaç sigortasını kapatmamışsınız tabiiki çarpması normal daire tesisatına fazı vermişsiniz nötr vermediğiniz için nötr hattındada faz olur giren akım çıkan akıma eşittir teorisi yani nötr verdiğinizde kaybolacaktır. o yüzden nötrde olsa işlem yaparken enerjiyi muhakkak kesin derim.slm

Nötr hattını ayırdığınızda devredeki herhangi bir yükten faz döner nötr kablosunun kopan yada ayrılan yerinde görünür.
Çoğu elektrikçinin dikkatsizliği sonucu çarpılma nedenidir bu olay.

Diğer arkadaşlarım, ustalarım doğru cevabı vermiş. Hayatta olduğunuza şükredin. Önemli olan ders çıkarmak ve aynı hataları ilerde yapmamak. Elektrik ile uğraşırken mutlaka gerekli tedbirleri alın, doğru ekimanlarla çalışın, sigortayı indirin, cereyanı kesin, bilginiz yok veya az ise ustasına yaptırın. Enerjiyi kesmek mümkün değilse önce nötrü, varsa toprağı, en son fazı bağlayın ;).

Diğer arkadaşlarım, ustalarım doğru cevabı vermiş. Hayatta olduğunuza şükredin. Önemli olan ders çıkarmak ve aynı hataları ilerde yapmamak. Elektrik ile uğraşırken mutlaka gerekli tedbirleri alın, doğru ekimanlarla çalışın, sigortayı indirin, cereyanı kesin, bilginiz yok veya az ise ustasına yaptırın. Enerjiyi kesmek mümkün değilse önce nötrü, varsa toprağı, en son fazı bağlayın ;).

Söylediklerin aklıma arabadaki aküyü sökerken önce - kutbu sökmek getirdi Bülent Ustam. Önce + kutbu söküp şaseye temas etse Allah muhafaza...;)

Bizim arabada Aküden +kutup başını çıkarıp boştaki kutup başını arabanın istediği yerine dokundur bir şey olmuyor. kutup başına akım Aküden geldiği için +aküde bekliyor.

bu işlemi enerji altında ve tesiste herhangi bir alıcı çalışıyorkenmi yaptın eğer bu şekilde yapmış isen çok büyük bir hata yapmışsın nötrün çarpası fazdan daha etkili olur sebebini ise yukarıda arkadaşlar açıklamış devre senin üzerinden tamamlanır ve cihazların besleme bölümünde zararlar olabilir.

Elektriğin ilk kuralıdır. "Nötr hattı nötrleninceye kadar fazdır." (aktiftir, canlıdır, üzerinde elektrik olur.)

siz beni yanlış anladınız sanırım ben kofra sigortasını indiriyorum sayacı takarken fazı kesiyorum lakin sayacın nötür çıkışında faz var yani ben fazı kesmeden nötürde faz var demiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri